dobrava
18.02.14,17:35
dobrava
18.02.14,16:37
[QUOTE="dobrava"]Prosím, vie mi niekto poradiť, či je v uvedenom prípade nárok na hmotnú núdzu?
Manžel je SZČO, momentálne dlhodobo PN, jeho príjmom je vyplatené nemocenské z minim. VZ. Predtým mal kolísavý príjem - niekedy mal príjem, inokedy aj 3-4 mesiace nič.
Manželka je nezamestnaná, v marci bude 12 mesiacov, teda "dlhodobo nezamestnaná". Poberá "príjem" vo výške živ. minima, zúčastňuje sa aktiv.prác v rámci dobrovoľn. činnosti. Študuje externou formou štúdia a je vlastníčkou RD.
Majú dve deti - jedno školopovinné, druhé v predškolskom zariadení.
Môžete mi prosím "vyčísliť", či ako rodine by schválili dávku v hmotnej núdzi, keďže manžel ako živiteľ rodiny je dlhodobo PN a manželka už končí s aktiv. prácami, teda príjem rodiny bude len manželova PN.
Xanti
18.02.14,16:45
Nárok na dávku v hmotnej núdzi nemajú ... ich príjem je dostatočný momentálne.
Ak prestane vykonávať dobrovolnícku činnosť ... a bude bez príjmu ... tak vtedy môže požiadať o dávku v hmotnej núdzi ...
http://www.upsvar.sk/socialne-veci-a-rodina/hmotna-nudza/pomoc-v-hmotnej-nudzi.html?page_id=363675 tu sú podmienky ...

Dávka je určená na zabezpečenie základných životných
podmienok.

Dávka je:
d) 160,40 eura mesačne, ak ide o dvojicu s dieťaťom alebo najviac so štyrmi deťmi,

Príspevok na bývanie je určený na čiastočnú úhradu nákladov spojených s bývaním. Výška príspevku je:
b) 89,20 eura mesačne, ak ide o domácnosť s viacerými
členmi domácnosti, alebo ak ide o nájom bytu viacerými
nájomcami.

+ ešte príplatky, ale zo sumy čo výjde treba odrátať nemocenské .. takže ak by bola dávka 160,40+89,20 = 249,60 eur
a muž dostáva PN 216 e ... tak dávku UP dá max. 249,20-216 = 33,20 eur mesačne ...
Xanti
18.02.14,16:46
tým, že je manžel szčo dávka neprichádza k úvahe
Môže dostať, lebo je na PN ...
dobrava
23.02.14,13:54
Dobrý deň, ďakujem za odpovede, ale aj tak neviem, ako postupovať. Prosím, môžete mi na to pozrieť, či to chápem správne? Vopred ďakujem.

160,40 dávka vHN pre dvojicu s viac deťmi
63,07 /ochranný prísp. z dôvodu, že manžel je dlhodobo PN/
63,07 /aktiv.príspevok - ale to neviem, pretože v zákone je to tak šalamúnsky podané, že neviem, ako mám tomu rozumieť, pretože tam je "aktiv.príspevok PATRÍ, ak študuje formou exter.štúdia I. stupeň VŠ a aktiv.príspevok NEPATRÍ, ak sa zúčastňuje aktiv.prác formou dobrovoľníckej činnosti, takže neviem, pretože manželka aj študuje exter.formou, aj vykonáva aktiv.práce a dostáva odmenu vo výške živ. minima/
17,20 majú deti, z toho jedno školopovinné
89,20 je vlastníčkou RD a platí za komunálny odpad
SPOLU: 392,94 - dávka v hmotnej núdzi pre rodinu

A teraz príjmy rodiny:
219,48 Eur - vyplatená PN manžela pri 31 kalendárnych dňoch
198,09 - aktiv.príspevok z dobrovoľ.činnosti manželky /tu sa takisto uvádza, že do príjmu nepatrí 25 % zo sumy 198,09, takže ako príjem by sa brala suma len 148,57 EUR
SPOLU: 368,05 príjem rodiny
ROZDIEL: 24,89 - toto by dostali ako dávku v hmotnej núdzi ???

A ešte sa v zákone uvádza nejaký osobitný príspevok. Dobre rozumiem, že je to príspevok, ktorý by mohla dostať manželka, ak sa jej podarí nájsť zamestnanie?
Musí však spĺňať podmienku, a to byť "dlhodobo nezamestnaná", teda viac ako 12 mesiacov, a musí poberať dávku v hmotnej núdzi - musí spĺňať obidve tieto podmienky?
Ďakujem veľmi pekne, ak sa mi na to pozriete.