prstienok
18.02.14,19:53
Aké náležitosti je potrebné vybaviť pri odchode z-nca do starobného dôchodku?
Mila123
18.02.14,18:57
a ten ostáva ešte pracovať? alebo mu končí PPV?
prstienok
18.02.14,19:17
odchádza už do starobného dôchodku, dôchodcom sa stal už dávnejšie...
Mila123
18.02.14,19:19
protirečíš si.....
Mila123
18.02.14,19:21
keď odchádza zo zamestnania a je súčasne aj poberateľom SD, sa postupuje rovnako ako u ostatných zamestnancoch.......
a môžeš upozorniť ZC, aby si išiel osobne do pobočky SP a vybavil prepočet dôchodku.....
jazmy
20.02.14,19:00
to isté, ako keď Ti končí zamestnanec - doklad o skončení prac.pomeru, odhláška zo zdrav.poisť., soc.poisť., vysporiadať nevyčerpanú dovolenku, potvrdenie o zamestnaní, do soc.poisť. zaslať ELDP. Akurát pozor na odchodné. Ak prvýkrát končí pracovný pomer po priznaní starobného dôchodku a máš rozhodnutie soc.poisť., že mu bol priznaní starobný dôchodok, tak vyplácaš automaticky. Ak to rozhodnutie nemáš, tak nech Ti ho donesie. Ak ešte nepoberá starobný dôchodok, tak musí oň (o dôchodok) požiadať myslím do 10 dní od skončenia pracovného pomeru. Ak dosiahol dôchodkový vek, nemusí byť rozhodnutie soc. poisť. o priznaní starobného dôchodku. Stačí, že budeš mať potvrdenie, že požiadal. Ak žiada o predčasný star. dôchodok, tak už musí byť aj rozhodnutie, že bol predčasný star.dochodok priznaní a až potom môžeš odchodné vyplatiť (zväčša to je vždy ako príjem vyplatení zamestnancovi po skončení prac. pomeru). Pozri § 76a Zákonníka práce.
petacuckova
24.02.15,18:09
Mohla by som vas poprosiť o radu ? Zamestnanec dosiahne dôchodkový vek 62 rokov 13.3... povedal, že už nechce ďalej pracovať a že sa pôjde poradiť na SP, ku ktorému dátumu má požiadať...čisto teoreticky, ak skončí PP 13.3, stačí mu vydať evidenčný list až začiatkom apríla, kedy budem mať už urobenú výplatu ? Nakoľko časť našej mzdy sa odvíja od výroby, percentá určujú riaditelia podľa výroby... takže skôr mu to urobiť nemôžem... on musí požiadať do 10 dní od skončenia PP, ale nebude vadiť, že ELDP bude odoslaný až v apríli? A ešte jeden dotaz... ak by skončil napr. k 20.3, za obdobie od 13.3 do 20.3 by už neplatil invalidné a poistenie v nezamestnanosti a mala by som VZ alikvotne krátiť ? ĎAkujem za odpoveď.
petacuckova
28.02.15,17:56
Viete mi prosim vas poradit?