Robi684
18.02.14,23:19
Dobrý deň.
Chcem sa spýtať, či môžem ako 17 šoférovať v Maďarsku s tým, že mám preukaz vydaný na Slovensku a som občan SR.
buchač
19.02.14,06:11
Vodičské preukazy Maďarsko

Národné vodičské preukazy: tie ktoré odpovedajú anexie 6 Konvencia z roku 1968 a národné vodičské preukazy - model Európskeho spoločenstva.

Medzinárodný vodičský preukazy: návštevníci, ktorí riadia mopedy do 50 cm pri maximálnej rýchlosti nepresahujúcej 40 km/h musia mať vek od 14 rokov. Musia mať vodičský preukaz, i keď nie je požadovaný v zemi ich trvalého pobytu. Návštevníci, ktorí riadia motocykel akéhokoľvek zdvihového objemu alebo osobný automobil musia mať vek od 18 rokov. Tieto podmienky sa vzťahujú na návštevníkov, ktorí riadia vozidlá dočasne dovezené do Maďarska, tak i na vozidlá v Maďarsku prenajaté alebo vypožičané.

http://www.novalja.sk/chorvatsko/informace-chorvatsko/dopravne-predpisy/
Chobot
19.02.14,09:01
Nie, nemôžeš. Jazdiť môžeš len u nás podľa našich predpisov, t.j. musíš mať pri sebe oprávnenú osobu, ktorá na teba dohliada. Nahlásil si na polícii zoznam osôb, ktoré môžu na teba pri jazde dohliadať?
Robi684
19.02.14,10:04
No jasné, dal som 3 ľudí. t.j.: mamina, starká, krstná :)
Robi684
19.02.14,10:05
Aha.. No, to je trošku smola ale čo už. Tak sa budem držať len na SR. Díky ti moc. :D
Chobot
19.02.14,10:59
Tak dobre. Lebo iné osoby to nemôžu byť, len tie, ktoré sú nahlásené.

S tým zahraničím som to zisťoval pred 2 rokmi, keď si syn robil VP. Podobný systém majú aj v Rakúsku a Nemecku (VP na auto od 17), ale ani tam nemôžu naši 17 roční vodiči jazdiť.
Robi684
19.02.14,13:16
Trošku hovadina, ale čo narobím. Budem sa držať SR ciest, :D A ešte raz dík.
janči_7
31.05.18,18:59
Dobrý večer. Presne túto vec som si prednedávnom hľadal, keďže som 17ročný vodič. Odporúčam prečítať túto diskusiu ockov a skúsených šoférov. https://forum.autobazar.eu/17-rocny-vodic-dovolenka-v-chorvatsku-t66197.html V skratke sa tam píše, že je to v ostatných krajinách EÚ rešpektované a tolerované vzhľadom na to že aj VP 17r vodiča platí v celej EU nie len na Slovensku. V nemecku je to napríklad tak, že 17r vodič smie šoférovať len za prítomnosti dvoch 18 a viac ročných vodičov. Nepíše sa tam o Maďarsku a sám mám dojem, že tam to dovolené nie je.