lojzik
19.02.14,04:37
Mam list vlastnictva na babku luka a pasienky je tam teraz nelegalna zahradkarska osada viem ten pozemok dostat spat ? Babka to zdedila v 1956 , teraz uz nezije .
ata111
19.02.14,06:06
Ak je nelegalna, tak buldozéry . Spravidla žiadne dohody so zahradkarmi nevedú k odkúpenie pôdy v trhovej cene a súdna cesta, to všetko je na roky vyjednávania. A je naozaj nelegálna? Čo bolo na začiatku?
Andy Kralik
19.02.14,07:23
Aj keby zrovna bola nelegálna, buldozérmi ju zlikvidovať nemôže. Objekty osady nie sú jeho majetok.
lubko6394
19.02.14,07:51
A načo by Ti ten pozemok bol ? Aby si sa oň musel starať alebo aby si ho prenajal za bagateľ farmárom ? Nebolo by lepšie prenajať tú pôdu osadníkom ktorí tam už čo-to porobili a aj vybudovali a asi by neradi o to prišli...
luja5
19.02.14,08:43
Myslím si, že aby si sa mohol rozhodovať, čo s pozemkom a komunikovať so záhradkármi, najprv by si sa mal stať jeho vlastníkom. Podľa môjho názoru pokiaľ nie si vlastníkom pozemku, nie je dôvod ani pre záhradkárov, aby komunikovali s Tebou. Pre Teba to znamená dať návrh súdu na prededenie pozemku zrejme ako novoobjaveného majetku po babke. Ak nie si jediným možným dedičom po babke (ak babka má ešte nejaké žijúce dieťa a/alebo okrem Teba ďalšie vnúčatá, možno až pravnúčatá pripadajúce do úvahy v priamej dedičskej postupnosti), bolo by Vás viac dedičov a záležalo by tiež na tom, aký záujem by mali ostatní dediči (možno by chceli napríklad pozemok spoluvlastniť).
x x x x x
Upresňujem na základe doplnenia v jednom z komentárov, že Tvoja mama by mala byť majiteľom, ale nechce - z toho usudzujem, že najprv nastupuje mama ako dedička po babke ako babkina dcéra. Len keby mama nežila alebo by nebola oprávnenou dedičkou, nastupoval by si ako dedič Ty ako babkin vnuk.
bodliak
19.02.14,08:52
LV na meno babky je z ktorého roku ? Alebo aktuálny ???
Babka ešte žije ?
taiko
19.02.14,09:00
a co ochrana sukromneho vlastnictva? Ak je ten pozemok jeho (alebo bude) moze si tam robit co chce, aj nabit do stredu kolik a tocit sa okolo neho. NIkto mu nesmie branit v uzivani majetku. A to ani nepocitam, ze si tam niekto nieco vybudoval protizakonne. Radil by si tak isto, keby ten pozemok bol Tvoj?
lubko6394
19.02.14,09:09
A prečo by som mal tvrdohlavo bojovať proti záhradkárom keď na tom môžem zarobiť ? Však vlastníctvo pozemku mi ostane a za prenájom čosi skásnem - 10 záhradkárov po 10 Eur mám stovku, keď prenajmem pre ovce dostanem koľko, keď to budem kosiť a predávať seno zarobím koľko ?
korela
19.02.14,09:14
Čudoval by si sa, ale aj seno sa dá vyvážať, ak sa chce a je kupec.
arizona
19.02.14,09:17
Ako dlho vlastnis tie pozemky? Kedy vznikla ta zahr.osada? Predtym ako si ich zdedil, ci potom?
Su tam vystavane aj nejake drobne stavby, ci iba zahrady?
Dopln informacie

Na tvojom mieste by som zistila od tych nelegalnych zahradkrov ci su tam naozaj na cierno a ci nahodou niekomu neplatia aj nejake dane, ci poplatky za prenajom.
Informuj sa aj na obecnom urade, na zaklade coho tam ta zahr. oblast vznikla.
luja5
19.02.14,12:35
Bodliak, dobrá otázka od Teba, či babka ešte žije;). Ja som pri svojej odpovedi akosi automaticky vychádzala z predpokladu, že babka zapísaná na LV ako vlastníčka už nežije, keď lojzik chce ten pozemok dostať späť, nie babka ho chce dostať späť alebo nie lojzik s babkou ho chcú dostať späť. Budem celkom zvedavá, ako lojzik upresní:).
misoft
19.02.14,17:20
@lojzik - LV na babku ti nedáva právo niečo s jej majetkom robiť. Musel by si mať na to plnú moc, alebo (ak babka je nebohá) - muselo by uzavreté dedičské konanie a ty by si musel byť majiteľom. A asi nie si majiteľom.
Ak by si bol - tak potom súdne dosiahnuť, vypratanie pozemku (nech si svoje veci zoberú, pokiaľ by tam mali niečo vysadené, musel by si im to nahradiť, alebo počkať, až to pozbierajú), alebo chodiť od chatky k chatke a uzatvárať nájomné zmluvy.
lojzik
20.02.14,03:45
1956 to zdedila babka . Osada tam je cca od 1990 . Bol som sa pytat na pozemkovom ci je ta osada legalna povedali ze nie.
lojzik
20.02.14,03:49
Je nelegalna mi povedali na pozemkovom . Na zaciatku podu pouzivali druzstevnici . Nechcel by som to predat ale dostat spat
lojzik
20.02.14,03:54
Nie som majitel mama by mala byt. Ona nechce nic nech si to idem vybavit ked chcem , preto sa pytam ked sa to da dostat spat tak to idem vybavovat
luja5
20.02.14,06:35
Pochybujem, že sa Ti podarí vybaviť si pozemok pre seba, ak mama ako dcéra babky (ako dedička po babke) ešte žije. Ak je na LV zapísaná babka, kataster Ťa len tak jednoducho nezapíše na LV ako vlastníka miesto babky. Podľa mňa by malo prebehnúť dedičské konanie (asi) k novo objavenému dedičstvu-pozemku a za účasti mamy, pokiaľ je oprávnenou dedičkou.
arizona
20.02.14,08:16
Pokym je na LV zapisana ako majitel nezijuca babka,nenarobis s tym nic. V prvom rade to treba papierovo dat do poriadku /musi prebehnut znovu ded.konanie na novoobjaveny majetok/ atd. Ked budes mat v rukach LV na svoje meno, mozes zacat riesit dalej a veci dotiahnut do konca...ak sa cele roky o ten kus pody nikto nezaujimal,tak sa necuduj, ze si ho niekto privlastnil a zacal pouzivat,ked sa majitel on nezaujimal. Nie je to sice legalne,ale pokym sa ziaden majitel neozyval a neriesil, tak aj zahradkari v tichosti sadili svoje rajcinky dalej...
lojzik
20.02.14,16:16
Nechce sa jej ist vybavovat :) uz som ju potahal po restituciach :) uz nema chut nikam chodit :) dakujem za poradenie
lojzik
20.02.14,16:18
Nemusi byt namna napisany len ci sa to da dostat naspat od zahradkarov toma trapi
misoft
20.02.14,16:38
Čítal si, čo som písal? Asi nie! Je tam jednoduchý návod. Právnici by ti dali zložitejší.
luja5
20.02.14,16:45
Ak mama nemá chuť nič s tým robiť, bohužiaľ, ani Ty s tým nič neurobíš. Nemôžeš Ty dediť miesto mamy, ak mama je oprávnená dedička. Mama sa nedá "preskočiť", je prvá v poradí:).
arizona
20.02.14,16:49
Nemusi byt na teba napisany? To si mylis, ze sa budu aj urady,aj zahradkari s tebou bavit, len preto, ze ten pozemok v r, 1956 zdedila tvoja babka a odvtedy stoji ladom? Za tie desatrocia sa mohla situacia zmenit a mozno pozemok ma aj majitela o ktorom ani netusis.Pokial si veci nedas papierovo do poriadku, mozes si tu dalsich 60 rokov vypisovat na Porade,nic sa nevyriesis...Naopak, s LV v rukach toho zmozes ovela viac .-)
luja5
20.02.14,16:59
Lojzik, asi Ťa nepoteším, ale ak to chceš riešiť so záhradkármi Ty, musí to byť na Teba napísané, alebo aspoň na mamu, ktorá by Ťa splnomocnila a Ty by si ju zastupoval. Nedá sa, aby si chcel dostať naspäť pozemok, ktorý je na LV napísaný na niekoho, kto už nežije, aj keď je to Tvoja babka. Zostáva Ti len presvedčiť mamu, aby sa aj do tohto pustila. Verím, že sa jej možno po tých ťahaniciach s reštitúciami do prededenia tohto pozemku už veľmi nechce, ale je na Tebe, aby si ju presvedčil. A ak je jedinou oprávnenou dedičkou, nemuselo by to celé ani dlho trvať. Veď potom by Ti mohla ten pozemok darovať, aby s tým nemala viac starosti:).