keri
19.02.14,08:19
DObry den, mam taky problem:
manzelka SZCO je na rodicovskej dovolenke a ma prijem vo forme autorského honoráru 819,27 eur (brutto 1032 - dan 192,09 - odvod do lit.fondu 20,64 eur). Uvazujem spravne, ak :
1. SZCO pri DP 2013 si odrata odpocitatelnu ciastku na manzelku 2916,67 eur (3735,94 eur - 819,27 eur)
2. manzelka moze podat DP, kde si uplatni na seba celu nezdan.ciastku a zrazena dan jej bude vratena.
Prosim, usmernite ma, ci uvazujem spravne :) Dakujem


DOPLNENIE: Pre zaujimavost: od poradenskej sluzby Poradcu podnikatela som dostala odpoved: pri vypocte nezdan. ciastky na manzelku sa berie do uvahy jej hruby prijem tj. v tomto pripade 1032 eur a nie 819,27 eur. Manzelka nemoze podat za rok 2013 DP, lebo dan z honoraru bola vybrata zrazkovou danou. Som uplne popletena. Prosim Vas o nazor.
Tweety
19.02.14,08:23
ÁNo, tak. Za predpokladu, že na RD je celý rok a že iný príjem nemala.(hoci aj nezdaniteľný)
keri
19.02.14,09:13
Ano, presne tak - mala prijem len rodicovsky príspevok a honorar.
keri
19.02.14,09:15
Nie, nema pridelene DIC. Preco? :)
Mila123
19.02.14,10:00
pretože ten príjem patrí do § 8 ZDP a nie je nárok na nčzd
keri
19.02.14,12:21
Pre zaujimavost: od poradenskej sluzby Poradcu podnikatela som dostala odpoved: pri vypocte nezdan. ciastky na manzelku sa berie do uvahy jej hruby prijem tj. v tomto pripade 1032 eur a nie 819,27 eur. Manzelka nemoze podat za rok 2013 DP, lebo dan z honoraru bola vybrata zrazkovou danou. Som uplne popletena. Prosim Vas o nazor.
kn-alka
19.02.14,13:57
Takto áno, ak už bola daň zrazená, nepodávaš znova daňové priznanie, nakoľko zrážková daň sa považuje za vysporiadanú, nemôžeš si ju uplatňovať od štátu späť.
http://www.porada.sk/t6023-zakon-o-dani-z-prijmov-od-01-01-2014-a.html#43
kn-alka
19.02.14,14:02
Takže zhrnutie:
1.SZČO si môže na manželku odpočítať (keďže je na RD celý rok) 3735,94 - 1032
2. Manželka nepodáva DP, nakoľko jej daň bola zrazená zrážkovou daňou, čo sa považuje za vysporiadané, a nemá nárok na vrátenie tejto dane

daňový bonus si uplatní SZČO
keri
19.02.14,14:31
áno, uplne suhlasim. este raz som presla zakon o DzPr a hlavne som sa ukludnila a dospela som k tomu ako pises Jarka. Dakujem.
veronikasad
19.02.14,14:35
Súhlasím. Vlastným príjmom manželky je celá suma autorského honoráru, neznižuje sa o zaplatenú daň a príspevok do lit.fondu).