decius
28.03.06,13:23
Ahojte, som novačik v JU a potrebujem poradiť. Keď si SZČO vezme pôžičku-je to v peňažnom denniku prijem neovpl. ZD a keď ju splati výdavok neovplyv. ZD? Do výkazu o príjmoch a výdavkoch sa uvadzajú všetky príjmy, teda príjmy sú vrátane pôžičky a výdavky tiež? A ako potom v daňovom priznaní? Tam idu prijmy a vydaje z vykazu o prijmoch a vydavkoch alebo len tie , ktore ovplyvňujú zaklad dane, teda bez pôžičky?
wicolka
28.03.06,11:33
Do vykazov idu len prijmy a vydaje OZD, cize bez pozicky
decius
28.03.06,11:42
Vďaka za radu!
wicolka
28.03.06,11:44
Chces radu, odentruj si poradu:)
decius
28.03.06,11:56
Ešte jednu otazku by som mala, kedze požičku nemam vo výkazoch, potom by mi nemala platiť ani križová väzba vo vykazoch ( pokladňa+banka k 1.1 + prijmy OZD -vydaje OZD=pokladňa + banka k 31.12). Je to v poriadku?
Doteraz som robila JU pre neziskovú, ktorá nemala prijmy a vydaje OZD a aj takto som si všetko kontrolovala ci to mam dobre.
wicolka
28.03.06,12:12
S tym nemozem suhlasit, pretoze pocas roka bol obrat aj v banke aj v pokladni
Zita5
28.03.06,12:27
[quote=decius]Ahojte, som novačik v JU a potrebujem poradiť. Keď si SZČO vezme pôžičku-je to v peňažnom denniku prijem neovpl. ZD a keď ju splati výdavok neovplyv. ZD?

Ak je to pôžička , ktorá bola prijatá pre podnikateľskú činnosť/väčšinou to býva úver / tak účtuješ príjem neovplyvňujúci ZD . Ak je pôžička na meno FO a SZČO tieto peniaze používa na podnikanie , tak by som účtovala ako vklad podnikateľa a nie o pôžičke .

Splatenie pôžičky je vádavkom NZD ak však vôbec súvisí s podnikaním .


Do výkazu o príjmoch a výdavkoch sa uvadzajú všetky príjmy, teda príjmy sú vrátane pôžičky a výdavky tiež?

Úvádzajú sa príjmy ovplyvňujpce ZD , ktoré boli v danom roku uhradené na účet alebo v hotovosti SZČO .
A ako potom v daňovom priznaní?
Tam idu prijmy a vydaje z vykazu o prijmoch a vydavkoch alebo len tie , ktore ovplyvňujú zaklad dane, teda bez pôžičky

Bez pôžičky .


Zatiaľ toľko .
decius
28.03.06,12:29
Ak splatim celu pozicku tak je to dobre, ale ak nesplatim celu- napr. v hotovosti si poziciam 20 000 a vratim v hotovosti 10 000 tak mi to uz nesedi ked to nemam vo vykazoch, ci sa mylim?
Beata
28.03.06,12:56
Ak splatim celu pozicku tak je to dobre, ale ak nesplatim celu- napr. v hotovosti si poziciam 20 000 a vratim v hotovosti 10 000 tak mi to uz nesedi ked to nemam vo vykazoch, ci sa mylim?

Treba si uvedomiť, že výdaj peňazí z pokladne, či banky nemusí ešte ovplyvňovať ZD, detto príjem peňazí... čiže ak si si požičala, tak budeš účtovať príjem peňazí do pokladne, alebo banky, ale ako príjem NZD.
Keď budeš peniažky splácať, tak to bude výdaj peňazí NZD. Ale vo výkaze o majetku a záväzkoch Ti zostáva nesplatená pôžička v záväzkoch.

Podľa Tvojho príkladu:
Pôžička 20.000 = príjem NZD
Splátka 10.000 = výdavok NZD

Kniha záväzkov = 10.000 zostatok = Výkaz o majetku a záväzkoch

Výkaz príjmov a výdavkov s tým nemá nič spoločné.
nika.sum
28.03.06,13:04
Tak ako pisala Beatka, zostatok pozicky bude vo vykaze o majetku a zavazkoch, ak je to úver v riadku 18 a ak to nie je úver tak v r.17. U teba by to mal byt r. 17.