JAJA11
28.03.06,14:29
Mám človeka, ktorý previedol svoje auto z majetku firmy (FO) do osobného vlastníctva. Je platcom DPH, čiže si uplatňoval pri benzíne DPH. Môže to robiť aj naďalej, pokiaľ bude auto používať na pracovné účely?
Tweety
28.03.06,12:33
Mám človeka, ktorý previedol svoje auto z majetku firmy (FO) do osobného vlastníctva. Je platcom DPH, čiže si uplatňoval pri benzíne DPH. Môže to robiť aj naďalej, pokiaľ bude auto používať na pracovné účely?
NIe, ak auto nebude v majetku Fo nemôže si uplatňovať nákup PHM, iba náhradu za jeho používanie cez zákon o CN.(6,2).
.lena.
29.03.06,06:33
NIe, ak auto nebude v majetku Fo nemôže si uplatňovať nákup PHM, iba náhradu za jeho používanie cez zákon o CN.(6,2).
Ale veď keď ide na pracovnú cestu potrebuje aj benzín, a keď je to nákup benzínu na pracovnú cestu ktorá sa týka FO tak by si mal uplatňovať dph z phm-ktorá by vlastne mala ísť do nákladov FO. Mýlim sa?
Tweety
29.03.06,06:36
Ale veď keď ide na pracovnú cestu potrebuje aj benzín, a keď je to nákup benzínu na pracovnú cestu ktorá sa týka FO tak by si mal uplatňovať dph z phm-ktorá by vlastne mala ísť do nákladov FO. Mýlim sa?
Mýliš sa, ak by mal auto v majetku, vtedy by si mohol nákup pHM ( aj iné náklady na prevádzku)uplatňovať, ale tak musí postupovať iba cez náhrady(6,2) podľa zákona o CN.
.lena.
29.03.06,06:39
Už som to pochopila:rolleyes: , nemôže si odpočítať dph.
.lena.
29.03.06,06:42
A pridávam otázku. Ak FO používa auto zapožičané od inej FO na základe zmluvy, vtedy si môže odpočítavať dph?
Tweety
29.03.06,06:45
A pridávam otázku. Ak FO používa auto zapožičané od inej FO na základe zmluvy, vtedy si môže odpočítavať dph?
Z čoho odpočítať, z nájmu, alebo z nákupu PHM?
JAJA11
29.03.06,06:56
Ale veď keď ide na pracovnú cestu potrebuje aj benzín, a keď je to nákup benzínu na pracovnú cestu ktorá sa týka FO tak by si mal uplatňovať dph z phm-ktorá by vlastne mala ísť do nákladov FO. Mýlim sa?

Aj ja si myslím, že okrem 6,2 si dá do nákladov aj benzín, len je otázne, či si pri ňom môže uplatniť DPH. To by som sa nehádala.:rolleyes: :confused: :rolleyes:
.lena.
29.03.06,07:04
Z čoho odpočítať, z nájmu, alebo z nákupu PHM?
Z nákupu phm
.lena.
29.03.06,07:07
Aj ja si myslím, že okrem 6,2 si dá do nákladov aj benzín, len je otázne, či si pri ňom môže uplatniť DPH. To by som sa nehádala.:rolleyes: :confused: :rolleyes:
Už mi svitlo :o : benzín preplatí zamestnancovi ako cestovnú náhradu na základe najazdených kilometrov a spotreby podľa technického, takže nemá doklad na základe ktorého by si odpočítal dph.
Tweety
29.03.06,07:10
Už mi svitlo :o : benzín preplatí zamestnancovi ako cestovnú náhradu na základe najazdených kilometrov a spotreby podľa technického, takže nemá doklad na základe ktorého by si odpočítal dph.
No vidíš, všetko sa dá pochopiť. Pri nájme auta si uplatní nákup PHm aj dph, ak je plátcom.
.lena.
29.03.06,07:30
No vidíš, všetko sa dá pochopiť. Pri nájme auta si uplatní nákup PHm aj dph, ak je plátcom.
Ďakujem, odľahlo mi. Teraz je také obdobie - daňové keď pochybujem o všetkom či robím správne.
adam11
29.03.06,08:59
Tak moze si uplatnit dph z phm ak ma auto prenajate od inej FO so zaplatenou CD...
Tweety
29.03.06,09:03
Tak moze si uplatnit dph z phm ak ma auto prenajate od inej FO so zaplatenou CD?
Pozorne si prečítaj moju predchádzajúcu odpoveď , ktorá je áno.
adam11
29.03.06,09:07
Pardon za ten ?. Len si myslim, ze je potrebne mat zaplatenu CD.
Ľuba
29.03.06,10:16
NIe, ak auto nebude v majetku Fo nemôže si uplatňovať nákup PHM, iba náhradu za jeho používanie cez zákon o CN.(6,2).

A čo § 19 ods. e) zákona o dani z príjmov ? ...ak daňovník na cestovanie využije vlastné osobné motorové vozidlo nezahrnuté do obchodného majetku, uplatní výdavky (náklady) do výšky náhrady za spotrebované pohonné látky a základnej náhrady za každý km jazdy podľa osobitného predpisu (zákon 283/2002 o cestovných náhradách).
Dada
29.03.06,10:24
A čo § 19 ods. e) zákona o dani z príjmov ? ...ak daňovník na cestovanie využije vlastné osobné motorové vozidlo nezahrnuté do obchodného majetku, uplatní výdavky (náklady) do výšky náhrady za spotrebované pohonné látky a základnej náhrady za každý km jazdy podľa osobitného predpisu (zákon 283/2002 o cestovných náhradách).

Výška náhrady za spotrebované pohonné látky predsa nie je bloček o nákupe PHM! Je to prepočet podľa spotreby v TP, najazdených kilometrov a ceny PHM.
Ľuba
29.03.06,10:27
Áno, to je v poriadku, ale Tweety to napísala tak, že si nemôže uplatňovať náhradu PHM (prepočítanú) len "kilometrovné". Aspoň ja som to tak pochopila.
Tweety
29.03.06,10:35
A čo § 19 ods. e) zákona o dani z príjmov ? ...ak daňovník na cestovanie využije vlastné osobné motorové vozidlo nezahrnuté do obchodného majetku, uplatní výdavky (náklady) do výšky náhrady za spotrebované pohonné látky a základnej náhrady za každý km jazdy podľa osobitného predpisu (zákon 283/2002 o cestovných náhradách).
Ale veď predsa ja som tom napísala v takom istom duchu.:cool:
Ľuba
29.03.06,10:37
Tak je potom všetko v poriadku.
domacnost
29.03.06,10:48
moja malá pripomienka a môže si vlastne platca dph uplatniť cestovnú náhradu 6,20? viem , že kedysi to neplatilo, hm?
ondrejvla
29.03.06,17:41
Pardon za ten ?. Len si myslim, ze je potrebne mat zaplatenu CD.

adam11, nakoľko si mi poslal SS a ja neviem, či toto je jedna z otázok, keďže žiadaš odpovede bez otázok, tak sa domnievam, že toto je jedna z nich.
Keď si prečítaš pozorne všetky odpovede od Tweety aj od Dada, sú napísané dobre a zrozumiteľne.
Áno na prenajaté MV musíš mať zaplatenú CD a uznávaš si bloky PHM a aj DPH z nich.
Pri vlastnom MV nezahrnutom do podnikania ale používanom v súvislosti s podnikaním musíš mať zaplatenú CD, a účtuješ si náhrady za používanie vlastného MV, už som tu prikladala spôsob výpočtu, ktorý používam ja, pokúsim sa ešte raz to tu prilepiť.
Tweety
29.03.06,18:04
moja malá pripomienka a môže si vlastne platca dph uplatniť cestovnú náhradu 6,20? viem , že kedysi to neplatilo, hm? Iba takto, cez zákon o CN si to musí uplatniť.
Jana Acsová
29.03.06,18:13
moja malá pripomienka a môže si vlastne platca dph uplatniť cestovnú náhradu 6,20? viem , že kedysi to neplatilo, hm?No mám za to, že ste nemysleli platiteľa DPH ale každú fyzickú osobu - podnikateľa. Do 1.11.2004 si títo nemohli uplatňovať v daňových výdavkoch základnú náhradu za každý km jazdy v prípade auta nezaradeného do podnikania. Od 1.11.2004 si môžu uplatniť túto náhradu v prípade použitia vlastného osobného motorového vozidla nezahrnutého do obchodného majetku.
domacnost
30.03.06,04:45
No mám za to, že ste nemysleli platiteľa DPH ale každú fyzickú osobu - podnikateľa. Do 1.11.2004 si títo nemohli uplatňovať v daňových výdavkoch základnú náhradu za každý km jazdy v prípade auta nezaradeného do podnikania. Od 1.11.2004 si môžu uplatniť túto náhradu v prípade použitia vlastného osobného motorového vozidla nezahrnutého do obchodného majetku.

p.Janka alebo AVO, ako je to pre Vás príjemnejšie ďakujem, myslela som presne na toto...:)
JAJA11
24.04.06,08:23
NIe, ak auto nebude v majetku Fo nemôže si uplatňovať nákup PHM, iba náhradu za jeho používanie cez zákon o CN.(6,2).

Dostala som minulý týždeň vyjadrenie z DR Trenčín, že aj z benzínu z auta, ktoré je súkromné, si môžem odpočítať DPH, pokiaľ bol nakúpený benzín použiý na podnikanie. Tak teraz neviem, čo mám spraviť, uplatniť DPH alebo nie?
Tweety
24.04.06,08:31
Dostala som minulý týždeň vyjadrenie z DR Trenčín, že aj z benzínu z auta, ktoré je súkromné, si môžem odpočítať DPH, pokiaľ bol nakúpený benzín použiý na podnikanie. Tak teraz neviem, čo mám spraviť, uplatniť DPH alebo nie?Priznám sa, uvedené znenie listu mi nie je jasné.( resp. odpoveď je na iný problém, ako si sa pýtala).Pozri si citovaný odsek § 49: z toho mi vychádza nie čo iné.
(5) Platiteľ, ktorý nadobudne hmotný majetok, ktorý je podľa osobitného predpisu odpisovaným majetkom, 26) a pri nadobudnutí tohto majetku predpokladá jeho použitie na účely svojho podnikania, ako aj na iný účel ako na podnikanie, sa môže rozhodnúť, že neodpočíta časť dane, ktorá zodpovedá rozsahu použitia hmotného majetku na iný účel ako na podnikanie. Ak sa platiteľ rozhodne, že neodpočíta časť dane, ktorá zodpovedá rozsahu použitia hmotného majetku na iný účel ako na podnikanie, nepovažuje sa použitie tohto hmotného majetku na iný účel ako na podnikanie v tomto rozsahu za dodanie tovaru za protihodnotu (§ 8 ods. 3) alebo dodanie služby za protihodnotu (§ 9 ods. 2). Ak platiteľ použije prijaté služby a nadobudnutý hmotný majetok iný ako hmotný majetok, ktorý je podľa osobitného predpisu odpisovaným majetkom, 26) na účely svojho podnikania, ako aj na iný účel ako na podnikanie, odpočíta daň len v pomere zodpovedajúcom rozsahu použitia na podnikanie k celkovému rozsahu použitia. Ustanovenie odseku 4 týmto nie je dotknuté.
JAJA11
24.04.06,08:44
Priznám sa, uvedené znenie listu mi nie je jasné.( resp. odpoveď je na iný problém, ako si sa pýtala).Pozri si citovaný odsek § 49: z toho mi vychádza nie čo iné.
(5) Platiteľ, ktorý nadobudne hmotný majetok, ktorý je podľa osobitného predpisu odpisovaným majetkom, 26) a pri nadobudnutí tohto majetku predpokladá jeho použitie na účely svojho podnikania, ako aj na iný účel ako na podnikanie, sa môže rozhodnúť, že neodpočíta časť dane, ktorá zodpovedá rozsahu použitia hmotného majetku na iný účel ako na podnikanie. Ak sa platiteľ rozhodne, že neodpočíta časť dane, ktorá zodpovedá rozsahu použitia hmotného majetku na iný účel ako na podnikanie, nepovažuje sa použitie tohto hmotného majetku na iný účel ako na podnikanie v tomto rozsahu za dodanie tovaru za protihodnotu (§ 8 ods. 3) alebo dodanie služby za protihodnotu (§ 9 ods. 2). Ak platiteľ použije prijaté služby a nadobudnutý hmotný majetok iný ako hmotný majetok, ktorý je podľa osobitného predpisu odpisovaným majetkom, 26) na účely svojho podnikania, ako aj na iný účel ako na podnikanie, odpočíta daň len v pomere zodpovedajúcom rozsahu použitia na podnikanie k celkovému rozsahu použitia. Ustanovenie odseku 4 týmto nie je dotknuté.

Ja tomu rozumiem tak, že si mám počítať v akom pomere bolo auto použité na súkromné a v podnikateľské účely a v takom pomere uplatniť DPH z benzínu. Z čoho však vyplýva, že si z benzínu nesmiem uplatniť DPH? Kde v zákone nájdem také niečo? :confused:
Jana Acsová
24.04.06,08:44
Dostala som minulý týždeň vyjadrenie z DR Trenčín, že aj z benzínu z auta, ktoré je súkromné, si môžem odpočítať DPH, pokiaľ bol nakúpený benzín použiý na podnikanie. Tak teraz neviem, čo mám spraviť, uplatniť DPH alebo nie?A ja sa priznám, že z uvedenou myšlienkou sa pohrávam už rok, ako som začala sledovať rozpravy na Porade ... ibaže tu sú postoje veľmi jednoznačné, takže zatiaľ som nevyšla do "boja s ostrými" .-)
MMM
24.04.06,08:48
Myslim, ze list sa odvolava na § 49 odst 4), teda ze si moze odpocitat dan v pomernej ciastke, ale musi mat doklad z ERP o nakupe PHM
JAJA11
24.04.06,08:56
Myslim, ze list sa odvolava na § 49 odst 4), teda ze si moze odpocitat dan v pomernej ciastke, ale musi mat doklad z ERP o nakupe PHM

Odstavec 5 je dobre, lebo hovorí o pomernom odpočítaní, odstavec 4 hovorí o odpočítaní podľa koeficientu ak vykonávame zdan.plnenie s aj bez DPH.:confused:
JAJA11
24.04.06,09:01
A ja sa priznám, že z uvedenou myšlienkou sa pohrávam už rok, ako som začala sledovať rozpravy na Porade ... ibaže tu sú postoje veľmi jednoznačné, takže zatiaľ som nevyšla do "boja s ostrými" .-)

Nepovažujem sa za odborníčku, vždy sa snažím radiť s niekym ďalším, ale keď mám doklad z DR, dúfam, že mi to pri kontrole prejde. Podľa zákona o DZP si môžem uplatniť len paušál na km a benzín podľa normy spotreby. Ale tam sa nehovorí či je to cena s alebo bez DPH. Iné je to pri zamestnancoch. Tam benzín do súkromného auta čerpajú zamestnanci a oni nie sú platcovia DPH a preto si nemôžu uplatniť DPH ani oni ani ich zamestnávateľ. Ale pri FO, plátcovi DPH je to diskutabilné:confused:
MMM
24.04.06,09:02
Ja citam v odst.5) len o hmotnom majetku a sluzbach. Akosi tam neviem najst tovar:confused:
Jana Acsová
24.04.06,09:03
Ale pri FO, plátcovi DPH je to diskutabilné:confused:Áno je. Lebo podľa môjho názoru nemôžeme FO rozdeliť z polovice na platiteľa a z polovice na neplatiteľa. Vždy sa jedná o tú istú fyzickú osobu a jej výdavky.
Jana Acsová
24.04.06,09:04
Ja citam v odst.5) len o hmotnom majetku a sluzbach. Akosi tam neviem najst tovar:confused:A čo je to tovar? .-) § 8: dodaním tovaru je dodanie hmotného majetku ...
JAJA11
24.04.06,09:07
Áno je. Lebo podľa môjho názoru nemôžeme FO rozdeliť z polovice na platiteľa a z polovice na neplatiteľa. Vždy sa jedná o tú istú fyzickú osobu a jej výdavky.

Ale zákon o DPH hovorí, ak sa to použije na súkromné aj na podnikanie, potom má počítať pomer. To je ten paragraf 49 odsek 5.:mee: :confused: :mee:
MMM
24.04.06,09:07
Mas pravdu. Suhlasim s Vami. Je to odst.5)
Jana Acsová
24.04.06,09:09
Ale zákon o DPH hovorí, ak sa to použije na súkromné aj na podnikanie, potom má počítať pomer. To je ten paragraf 49 odsek 5.:mee: :confused: :mee:A o čom účtujete? O nákupe PHM na súkromné, alebo služobné účely? Ak účtujete iba o blokoch, ktoré viete preukázať, že spotreba z nich nakúpených PHM bola iba na služobné účely, nemáte čo krátiť. Ak z toho použijete časť na súkromné účely, kráťte. A podľa čoho? Podľa evidencie jázd a prejdených km. Prečo toľko plaču? .-)
JAJA11
24.04.06,09:24
Mas pravdu. Suhlasim s Vami. Je to odst.5)

Tak teda môžem odpočítať dph z benzínu? Už som odovzdala DPH, ale do zajtra sa ešte dá dať opravné
renča1
24.04.06,09:26
ja by som odpočítala dph.
Jana Acsová
24.04.06,09:30
ja by som odpočítala dph.
Aj ja .
renča1
24.04.06,09:35
Priznám sa, uvedené znenie listu mi nie je jasné.( resp. odpoveď je na iný problém, ako si sa pýtala).Pozri si citovaný odsek § 49: z toho mi vychádza nie čo iné.
(5) Platiteľ, ktorý nadobudne hmotný majetok, ktorý je podľa osobitného predpisu odpisovaným majetkom, 26) a pri nadobudnutí tohto majetku predpokladá jeho použitie na účely svojho podnikania, ako aj na iný účel ako na podnikanie, sa môže rozhodnúť, že neodpočíta časť dane, ktorá zodpovedá rozsahu použitia hmotného majetku na iný účel ako na podnikanie. Ak sa platiteľ rozhodne, že neodpočíta časť dane, ktorá zodpovedá rozsahu použitia hmotného majetku na iný účel ako na podnikanie, nepovažuje sa použitie tohto hmotného majetku na iný účel ako na podnikanie v tomto rozsahu za dodanie tovaru za protihodnotu (§ 8 ods. 3) alebo dodanie služby za protihodnotu (§ 9 ods. 2). Ak platiteľ použije prijaté služby a nadobudnutý hmotný majetok iný ako hmotný majetok, ktorý je podľa osobitného predpisu odpisovaným majetkom, 26) na účely svojho podnikania, ako aj na iný účel ako na podnikanie, odpočíta daň len v pomere zodpovedajúcom rozsahu použitia na podnikanie k celkovému rozsahu použitia. Ustanovenie odseku 4 týmto nie je dotknuté.

Tento odstavec je dosť zložito napísaný, ale podme si ho rozpitvať...:)
Odpočet dph vidím v citácii v hrubo - počiarknut. vetou.:p Čo vy na to ostatní?
*Fénix
23.10.06,19:13
Zaujala ma táto téma.:)
Ja ako živnostník , platiteľ DPH využijem svoje súkromné vozidlo na služobnú cestu ,podotýkam,že za toto vozidlo mám uhradenú DzMV. Z PHL si uplatním DPH. A ako potom bude vyzerať môj "cesťák"? To si môžem uplatniť náhradu podľa vzorca :
Spotreba podľa TP x cena PHL/100 + 6,20 x km ?
Nevznikne tu duplicitné uplatnenie výdavkov ? / PHL uplatnené aj,aj. /
Paula
23.10.06,19:28
uplatníš si iba raz....zo stránky www.drsr.sk (http://www.drsr.sk):

otázka:

Aké výdavky si môžem ako podnikateľ zahrnúť do daňových výdavkov pri pracovných cestách, na ktorých používam vlastné osobné auto?

odpoveď:

Podľa § 19 ods. 2 písm. e) zákona o dani z príjmov ak daňovník s príjmami podľa § 6 ods. 1 a 2 zákona o dani z príjmov využije na cestovanie vlastné osobné motorové vozidlo nezahrnuté do obchodného majetku, uplatní do daňových výdavkov výdavky (náklady) do výšky náhrady za spotrebované pohonné látky a základnej náhrady za každý jeden km jazdy (tzv. kilometrovné) podľa zákona č. 283/2002 Z. z. o cestovných náhradách v znení neskorších predpisov.
Z uvedeného vyplýva, že ak daňovník dosahujúci príjmy z podnikania a z inej samostatnej zárobkovej činnosti využíva na cestovanie vlastné osobné motorové vozidlo nezahrnuté do obchodného majetku, uplatní si výdavky v súlade s § 19 ods. 2 písm. e) zákona o dani z príjmov. Dôležité je, že sa musí jednať skutočne len o vlastné osobné motorové vozidlo, nie o vozidlo prenajaté, vypožičané alebo nákladné.
Daň z motorových vozidiel je daňovým výdavkom v súlade s § 19 ods. 3 písm. j) zákona o dani z príjmov
andrej_rv
23.10.06,20:15
Zaujala ma táto téma.:)
Ja ako živnostník , platiteľ DPH využijem svoje súkromné vozidlo na služobnú cestu ,podotýkam,že za toto vozidlo mám uhradenú DzMV. Z PHL si uplatním DPH. A ako potom bude vyzerať môj "cesťák"? To si môžem uplatniť náhradu podľa vzorca :
Spotreba podľa TP x cena PHL/100 + 6,20 x km ?
Nevznikne tu duplicitné uplatnenie výdavkov ? / PHL uplatnené aj,aj. / Za spotrebované PHM v súvislosti s pracovnou cestou si uplatňuješ náhradu v zmysle § 7 ods. 4 ZCN. Tak ako zamestnanec, teda podľa ceny v čase použitia vozidla vrátane DPH. Keďže si uplatňuješ náhradu za PHL, nie skutočne vynaložené výdavky, nárok na odpočet DPH z nakúpených PHL pri použití vozidla nezaradeného do obchodného majetku podľa mňa nemáš (predpokladám tu nesúhlasnú reakciu väčšej intenzity ;) ). Takže duplicita pri PHL nevznikne...
Melnick
23.10.06,20:39
Tiež ma trápil tento problém - dodnes. A dnes som sa za klienta rozhodla:
uplatním iba náhradu v zm. § 7 odst.4 ZCN.:) Aj keď,pracovník kontrólneho oddelenia DPH mi dal súhlasné stanovisko v piatok,že môžem DPH uplatniť ,ak automobil bol využitý v súvislosti so služobnou cestou. Ale čo keď náhodou odíde zo spomínaného postu? On mi to totiž nedal písomne.
Paula
23.10.06,20:39
Neide mi o súhlas či nesúhlas, ale aby som to kúštik skomplikovala, pridám ešte z vážnej stránky príklad, ktorý zdanlivo s témou nesúvisí, ale využijem ho :

otázka:
Podnikateľ FO plátiteľ DPH vykonáva činnosť mimo živnosti na základe zmluvy o obchodnom zastúpení. Jedná sa o organizovanie, riadenie a koordináciu činnosti sprostredkovateľa SDS (starobné dôchodkové sporenie) za účelom riadneho plnenia jeho zmluvných záväzkov. Za túto činnosť sprostredkovateľ SDS vypláca FO provízie. Sú tieto provízie v danom prípade predmetom DPH alebo sú oslobodené? V prípade ak tieto provízie sú predmetom DPH, môže si FO uplatňovať odpočet DPH na telefón alebo na PHM ak osobné auto nie je zaradené do podnikania (živnosti), pretože túto činnosť vykonáva mimo živnosti?

odpoveď.
V prípade, ak platiteľ sprostredkováva dôchodkové sporenie, tak potom odmena /provízia/ za toto sprostredkovanie je oslobodená od dane podľa resp.§37 § 39 ods.1 písm. a/ citovaného zákona. V zmysle § 49 ods.3 citovaného zákona platiteľ nemôže odpočítať daň z tovarov a služieb podľa odseku 2, ktoré použije na dodávky služieb, ktoré sú oslobodené od dane /§ 37, 39 citovaného zákona/.

......A teraz sa pýtam: Ak použijem telefón a pohonné hmoty na služby neoslobodené, potom DPH môžem?
*Fénix
23.10.06,20:47
renča1
24.10.06,05:50
Ja si stále myslím, že môže. Prečo by si platiteľ nemôhol odpočítať dph z phm pri nezaradenom os.automobile, keď využíva ho na zabezpeč.dosiah.zisku? Veď posledná veta v § 49 v ods.5 DPH /ja to tak chápem/ hovorí jasne, že ide o hmot.majetok iný , ktorý nie je odpisovaný (teda nezaradený os.automobil-vlastný).
Môžte aj ostatní napísať, ako chápete tento §? Nie som stále presvedčená o opaku, aj keď Andrej rv vyjadril svoj osobný názor:) Aďo nepresvedčil si ma:p .

PS: Paula čo uviedla v príspevku č.44 zo stránky drsr nebolo uvedený či daňovník je platca dph alebo nie je. Podľa mňa je to jasná odpoveď k neplatcovi dph.

Má niekto iný názor, ktorý by ma presvedčil o opaku?:rolleyes: ;)
renča1
24.10.06,05:57
Neide mi o súhlas či nesúhlas, ale aby som to kúštik skomplikovala, pridám ešte z vážnej stránky príklad, ktorý zdanlivo s témou nesúvisí, ale využijem ho :

otázka:
Podnikateľ FO plátiteľ DPH vykonáva činnosť mimo živnosti na základe zmluvy o obchodnom zastúpení. Jedná sa o organizovanie, riadenie a koordináciu činnosti sprostredkovateľa SDS (starobné dôchodkové sporenie) za účelom riadneho plnenia jeho zmluvných záväzkov. Za túto činnosť sprostredkovateľ SDS vypláca FO provízie. Sú tieto provízie v danom prípade predmetom DPH alebo sú oslobodené? V prípade ak tieto provízie sú predmetom DPH, môže si FO uplatňovať odpočet DPH na telefón alebo na PHM ak osobné auto nie je zaradené do podnikania (živnosti), pretože túto činnosť vykonáva mimo živnosti?

odpoveď.
V prípade, ak platiteľ sprostredkováva dôchodkové sporenie, tak potom odmena /provízia/ za toto sprostredkovanie je oslobodená od dane podľa resp.§37 § 39 ods.1 písm. a/ citovaného zákona. V zmysle § 49 ods.3 citovaného zákona platiteľ nemôže odpočítať daň z tovarov a služieb podľa odseku 2, ktoré použije na dodávky služieb, ktoré sú oslobodené od dane /§ 37, 39 citovaného zákona/.

......A teraz sa pýtam: Ak použijem telefón a pohonné hmoty na služby neoslobodené, potom DPH môžem?

TAk tu je jasná odpoveď, pretože ide o oslob.služby §37,39. Pauli, ak vykonávaš služby, ktoré podliehajú dph, tak stále si myslím, že máš nárok si odpoč.dph za tel., pHM.
Paula
24.10.06,06:10
PS: Paula čo uviedla v príspevku č.44 zo stránky drsr nebolo uvedený či daňovník je platca dph alebo nie je. Podľa mňa je to jasná odpoveď k neplatcovi dph.

Reni, tam som reagovala na príspevok č.43 (uplatnenie výdavku dvojnásobne)....a nechtiac vybočila od témy, v ktorej ide predovšetkým o DPH (nebol v tom úmysel:) ). Mám ho vymazať?
JAJA11
24.10.06,06:27
TAk tu je jasná odpoveď, pretože ide o oslob.služby §37,39. Pauli, ak vykonávaš služby, ktoré podliehajú dph, tak stále si myslím, že máš nárok si odpoč.dph za tel., pHM.

pripájam stanovisko DR TN
renča1
24.10.06,06:31
Jaja11 už som čítala, tiež tvrdia, že nárok na odpočet dph je.
renča1
24.10.06,06:35
Reni, tam som reagovala na príspevok č.43 (uplatnenie výdavku dvojnásobne)....a nechtiac vybočila od témy, v ktorej ide predovšetkým o DPH (nebol v tom úmysel:) ). Mám ho vymazať?


Nie nemaž ho,:)
JAJA11
24.10.06,06:49
Jaja11 už som čítala, tiež tvrdia, že nárok na odpočet dph je.

:rolleyes: No trochu som to domotala, až potom som čítala ostatné príspevky a zistila, že to je téma, ktorú som založila ja. :o Prepáčte starej hlave.
Jana Acsová
24.10.06,07:02
Andrej_rv nebudú to nesúhlasy, ale ďalšie úvahy .-)

Prikláňam sa k názoru, že DPH je možné odpočítať v prípade uplatňovania spotreby PHL podľa § 19 ods. 2 písm. l a nemožno odpočítať ak sa počítajú náhrady podľa § 19 ods. 2 písm. e.

Nikde však nie je napísané, že podnikateľ musí postupovať podľa § 19 ods. 2 písm. e).
Vladimír Ozimý
24.10.06,07:38
Andrej_rv nebudú to nesúhlasy, ale ďalšie úvahy .-)

Prikláňam sa k názoru, že DPH je možné odpočítať v prípade uplatňovania spotreby PHL podľa § 19 ods. 2 písm. l a nemožno odpočítať ak sa počítajú náhrady podľa § 19 ods. 2 písm. e.

Nikde však nie je napísané, že podnikateľ musí postupovať podľa § 19 ods. 2 písm. e).

pridávam sa k tejto úvahe no a z toho vyplýva že pokiaľ nemá auto na živnosť uplatňuje náhrady...a tam by som dph neuplatňoval...to jest ak si chce uplatniť dph mal by ho mať evidované na firmu
renča1
24.10.06,07:40
Andrej_rv nebudú to nesúhlasy, ale ďalšie úvahy .-)

Prikláňam sa k názoru, že DPH je možné odpočítať v prípade uplatňovania spotreby PHL podľa § 19 ods. 2 písm. l a nemožno odpočítať ak sa počítajú náhrady podľa § 19 ods. 2 písm. e.

Nikde však nie je napísané, že podnikateľ musí postupovať podľa § 19 ods. 2 písm. e).

Janka, priznám sa že ja tomu akosi nerozumiem. mimotemy budem musieť zbehnuť k vám na školenie:) . Prečo pri § 19 ods.2 písm.l) áno a pri ods.2 písm.e) nie? Dúfam, že hovoríme stále o osob.autom.nezaradenom v majetku firmy. Aký je v tom rozdiel? Je rozdiel len v kilom.náhrade? Asi mi niekto stojí na kábliku..
Jana Acsová
24.10.06,07:51
Janka, priznám sa že ja tomu akosi nerozumiem. mimotemy budem musieť zbehnuť k vám na školenie:) .Nech sa páči. Dostanete aj článok k tejto problematike .-)


Prečo pri § 19 ods.2 písm.l) áno a pri ods.2 písm.e) nie? Kuki kuk:
http://www.porada.sk/t34060-spotreba-phl.html
Jana Acsová
24.10.06,07:55
Drobné výňatky z článku:

Zákon o dani z príjmov medzi daňové výdavky podľa § 19 ods. 2 písm. e) zahrnul okrem základnej náhrady aj výdavky do výšky náhrady za spotrebované pohonné látky. Predmetné ustanovenie sa často v praxi zamieňa s ustanovením § 19 ods. 2 písm. l), ktoré pojednáva o výdavkoch (nákladoch) na spotrebované pohonné látky.

V súvislosti s výpočtom výdavkov do výšky náhrad sa vychádza z výpočtov uvedených v § 7 ods. 4 zákona o cestovných náhradách. Doklad o kúpe pohonných látok pri uplatnení výdavkov podľa § 19 ods. 2 písm. e) je orientačným dokladom na určenie ceny benzínu alebo nafty v čase použitia vozidla.
Pri preukázaných výdavkoch podľa § 19 ods. 2 písm. l je doklad o kúpe nevyhnutný k dokladovaniu výdavku.