emmma
28.03.06,13:46
Pekný deň.
V roku 2004 si živnostník obstaral osobné auto na lízing. Po 4 mesiacoch užívania auto ukradli. V roku 2004 prijal od lízingovky preplatok na nájomnom. Poistné plnenie od poisťovne mu poukázali až v januári 2005. Polícia prípad uzavrela v roku 2005. Za rok 2004 som mu uplatnila odpis za obdobie kedy auto reálne používal. Prosím o radu čo s plnením od poisťovne v roku 2005. Môžem do výšky náhrady prijatej od poisťovne uplatniť daňové výdavky?
balala
22.05.06,11:05
Pekný deň.
V roku 2004 si živnostník obstaral osobné auto na lízing. Po 4 mesiacoch užívania auto ukradli. V roku 2004 prijal od lízingovky preplatok na nájomnom. Poistné plnenie od poisťovne mu poukázali až v januári 2005. Polícia prípad uzavrela v roku 2005. Za rok 2004 som mu uplatnila odpis za obdobie kedy auto reálne používal. Prosím o radu čo s plnením od poisťovne v roku 2005. Môžem do výšky náhrady prijatej od poisťovne uplatniť daňové výdavky?

ako pozerám, na takéto prípady sa nikto nechytá...aj my máme teraz podobný prípad. neviem, či účtujete v jednoduchom alebo v podvojnom účtovníctve. ak v jednoduchom, tak to vôbec neovládam, ale ak v podvojnom, v roku 2004 by som vôbec daňový odpis neuplatnila, lebo auto nebolo k 31.12. v majetku spoločnosti.
KEJKA
22.05.06,11:10
súhlasím, že DO odpisy sa nemali uplatniť. Bolo treba počkať na vyjadrenie polície. Nezavinené škody na základe potvrdenia polície sú daňovým výdavkom, ale v tomto prípade až v roku 2005.
Kedže v otázke sa spomína živnostník, usudzujem že ide o JU, ....
ale princíp platí pre všetky podnikateľské subjekty.