lavazza
19.02.14,21:44
Dobrý deň,

pracujem v Maďarsku, v SR mám trvalý pobyt. Poberala som len príjmy z územia MR.
Maďarsku som sa zdržiavala viacej ako 183 dni v roku, nakoľko aj žijem tam s mojim druhom (občan MR). Mám povolenie na pobyt v MR. Mám nárok na daňový bonus (mám jedného syna od bývalého manžela) v mojom prípade?

Za odpoveď Vám ďakujem.
Idiotka
26.02.14,14:47
Ide o otázku daňovej rezidentúry. Toto nie je jednoduché, ale princíp je asi takýto: treba určiť podľa istých kritérií, či si daňový rezident MR alebo SR. Dane sa spravidla vysporadúvajú v jednom štáte, v tom, kde si rezident, a to z tzv. celosvetových príjmov (aj z Ugandy, z Maďarska, z celého sveta).

ak tento link bude fungovať : https://www.drsr.sk/drsr/slovak/uvitanie/aktuality/marec/zamestnanec_zahranicie.html#1

Ak budeš podávať daňové priznanie v SR, tak sa na teba vzťahuje legislatíva SR, nad ktorou má ale "prednosť " medzinárodná zmluva o zábranení dvojitého zdanenia medzi SR a MR.


Uplatniť daňový bonus si môže daňovník, ktorý:

v zdaňovacom období mal zdaniteľné príjmy podľa § 5 Zákona o dani z príjmov aspoň vo výške 6-násobku minimálnej mzdy alebo,
mal zdaniteľné príjmy podľa § 6 Zákona o dani z príjmov aspoň vo výške 6-násobku minimálnej mzdy a vykázal základ dane (čiastkový základ dane) z príjmov podľa § 6,
je daňovníkom s obmedzenou daňovou povinnosťou, ak úhrn jeho zdaniteľných príjmov zo zdrojov na území Slovenskej republiky (§ 16 ZDP) v príslušnom zdaňovacom období tvorí najmenej 90 % zo všetkých príjmov tohto daňovníka, ktoré mu plynú zo zdrojov na území Slovenskej republiky a zo zdrojov v zahraničí,

a súčasne preukázal, že vyživované dieťa žije s daňovníkom v domácnosti. Domácnosť tvoria fyzické osoby, ktoré spolu trvale žijú a spoločne uhrádzajú náklady na svoje potreby. Prechodný pobyt dieťaťa mimo domácnosti nemá vplyv na uplatnenie tohto daňového bonusu.