Monika68
28.03.06,13:57
Prosím o radu.
§ 41 Zákona o dani z príjmu hovorí, že občianske združenia nemusia podať daňové priznanie, ak majú iba príjmy, ktoré nie sú predmetom dane, príjmy, z ktorých sa daň vyberá podľa § 43 a príjmy oslobodené od dane podľa § 13 ods. 2 písm. b).
Čiže občianske združenie, ktoré malo v r.2005 príjmy iba z nadácií, 2% dane, darov, členských príspevkov, účastníckych poplatkov z akcií, dotácie z MŠ SR a úrokov z účtov v celkovej sume cca 666 000,- Sk daňové priznanie nemusí podať??? Ďakujem voprad všetkým.
Nike
28.03.06,16:32
Nie nemusí.
OZ Stopy
05.06.09,12:00
Prosím vás a ako je to s tými členskými príspevkami? Sú predmetom dane alebo nie sú. Lebo všade je to inak.
OZ Stopy
05.06.09,12:02
... a ešte prosím vás, kedysi bolo, že do 300 tisíc zisku pri podnikaní OZ sa nemusela platiť daň, ale myslím, že sa to zmenilo. Ako to je teraz? Neviete niekto.
Veľmi pekne ďakujem za informáciu.
hanelie
05.06.09,12:05
členské príspevky sú oslobodené od dane z prijmu / musia byť uvedené v stanovách ako jeden zo zdrojov prijmu o z

http://www.portal.gov.sk/Portal/sk/Default.aspx?CatID=41&etype=2&aid=815
OZ Stopy
09.06.09,12:21
Veľmi pekne ďakujem za informáciu !!!
OZ Stopy
11.06.09,13:48
Sme OZ, účtujeme v JÚ. Z 2 % sme kúpili elektroniku pre našu činnosť - za 65 tis. Viete mi niekto poradiť, čo s tým mám robiť? My nepodnikáme, máme iba príjmy z činnosti, pre ktorú sme boli zriadení. Založila som na to kartu na hmotný majetok, ale neviem, či to mám odpisovať lebo aj tak mi to neznižuje daň lebo máme iba príjmy od dane oslobodené. Vďaka za pomoc.
hanelie
12.06.09,05:44
hoci o z nemá povinnosť podať DP / ak má iba prijmy........./- účtovné prípady treba zaučtovať / aj odpisovať / podľa predpisov a platných zákonov
OZ Stopy
12.06.09,10:28
Ďajem pekne, len sa chcem opýtať, čo to prakticky znamená. Do peňažného denníku som si to dala v plnej výške ako pohyb na účte (platili sme to bezhotovostne) a potom ako výdaj neovplyvňujúci základ dane - ale tam neviem, či to mám dať v plnej výške, alebo iba tú časť, ktorá sa v danom roku odpisuje. A vo výkaze o majetku a záväzkoch tiež neviem či tam mám dať iba odpisovanú sumu, alebo celé. Samozrejme som si vypísala evidenčnú kartu na HIM.
A ešte jedna otázka: Drobný hmotný majetok je od 0 do 30 tisíc? (teraz vlastne do 1700 Eur). A ten normálne odrátam v plnej výške bez odpisov? Treba ho uviesť vo výkaze o majetku a záväzkoch ?
Ďakujem veľmi pekne za trpezlivosť s účtovníkom začiatočníkom :))
mirhu
21.06.09,06:00
Sme OZ, účtujeme v JÚ. Z 2 % sme kúpili elektroniku pre našu činnosť - za 65 tis. Viete mi niekto poradiť, čo s tým mám robiť? My nepodnikáme, máme iba príjmy z činnosti, pre ktorú sme boli zriadení. Založila som na to kartu na hmotný majetok, ale neviem, či to mám odpisovať lebo aj tak mi to neznižuje daň lebo máme iba príjmy od dane oslobodené. Vďaka za pomoc.
My máme len karty majetku, a nic neodpisujeme, len nakup je rozcleneny na to, ci sme to kupovali ako správne výdavky-pc, tlaciaren, alebo ako výdavky, s činnosťou fondu
martina 11
02.07.09,10:35
účtovne by si to odpisovať mala, ale daňovo by som neodporúčala, keďže nemáš daňové príjmy. Pretože v prípade predaja sa berie vždy do úvahy daňová zostatková cena, a tá sa odvíja od toho, či si to odpisovala daňovo, alebo len účtovne. Čiže ak si si znížila daň vďaka odpisom, musíš ju pri predaji zaplatiť, ak si však nijakú daň neznižovala, tak budeš mať Predajná cena - zostatková cena daňová (čiže obstarávacia cena v prípade, že si neodpisovala daňovo) = základ dane
lusil329
19.01.10,13:58
ahojte, rada by som sa opýtala:
učtujem OZ a sme platcami DPH, musíme viesť podvojné účtovníctvo. spolu s daňovým priznaním, možno teraz budem znieť hlúpo, ale nedarí sa mi na nete nájsť priznanie pre OZ a k tomuto priznaniu prikladám klasickú súvahu a výkaz ziskov a strát?
a ak to dobre chápem, tak členské príspevky sú oslobodené od dane a ostatné prijmy za školenia a semináre musím zdaniť. a aké výdavky si môžem odrátať? môžem všetky? samozrejme čo sa týkajú týchto seminárov a prednášok, ako napr. cestovné, prenájom miestností a pod.
veľmi pekne vopred dakujem za odpoved :)
Lianka
19.01.10,14:43
Obcianske zdruzenie prijalo dotaciu od MPSVaR. Celu dotaciu pouzilo na zaplatenie clenskeho v medzinarodnej organizacii. Je dotacia zdanitelny prijem? Musi OZ podat DP?

Mam informaciu od pravneho poradcu jednej asociacie, ze dotacia je zdanitelny prijem a je potrebne podat DP. Nikde sa vsak neodvolava na ziadne §. Mozete mi uviest, ktore §§ o tom pojednavaju?
Lianka
20.01.10,14:34
posuvam
ego.mc
20.01.10,19:09
ahojte, rada by som sa opýtala:
učtujem OZ a sme platcami DPH, musíme viesť podvojné účtovníctvo. spolu s daňovým priznaním, možno teraz budem znieť hlúpo, ale nedarí sa mi na nete nájsť priznanie pre OZ a k tomuto priznaniu prikladám klasickú súvahu a výkaz ziskov a strát?
a ak to dobre chápem, tak členské príspevky sú oslobodené od dane a ostatné prijmy za školenia a semináre musím zdaniť. a aké výdavky si môžem odrátať? môžem všetky? samozrejme čo sa týkajú týchto seminárov a prednášok, ako napr. cestovné, prenájom miestností a pod.
veľmi pekne vopred dakujem za odpoved :)
Podávate klasické tlačivo Priznanie pre PO + prílohy určené pre NO.
Členské príspevky sú oslobodené, iba ak ich máte uvedené v stanovách. Inak je to zdaniteľný príjem.
ego.mc
20.01.10,20:05
Obcianske zdruzenie prijalo dotaciu od MPSVaR. Celu dotaciu pouzilo na zaplatenie clenskeho v medzinarodnej organizacii. Je dotacia zdanitelny prijem? Musi OZ podat DP?

Mam informaciu od pravneho poradcu jednej asociacie, ze dotacia je zdanitelny prijem a je potrebne podat DP. Nikde sa vsak neodvolava na ziadne §. Mozete mi uviest, ktore §§ o tom pojednavaju?

Pojednáva o tom §12 ods.2, §13 ods.1 písm.a) a §17 ods.3 písm.f) a h) ZoDP.
Čo sa týka podania DP: §41 ods.1
"Občianske združenia nemusia podať daňové priznanie, ak majú iba príjmy, ktoré nie sú predmetom dane, príjmy, z ktorých sa daň vyberá podľa § 43, a príjmy oslobodené od dane podľa § 13 ods. 2 písm. b)", ktorý znie:
"Od dane sú oslobodené aj členské príspevky podľa stanov, štatútu, zriaďovacích listín alebo zakladateľských listín prijaté záujmovými združeniami právnických osôb, profesijnými komorami, občianskymi združeniami vrátane odborových organizácií, politickými stranami a politickými hnutiami."
victoria
20.01.10,21:10
Odpoved najdes v § 12 a 13 zakona o danie z prijmov ale aj v nasej novej publikacii :-)
§ 12 zakona o dani z prijmov hovori ze dotacia je predmetom dane nakolko predmetom dane v OZ nie su iba dary a 2% ale nasledne § 13 hovori ze od dane su oslobodene medzi inym aj:
g) finančné prostriedky plynúce z grantov poskytovaných na základe medzinárodných zmlúv, ktorými je Slovenská republika viazaná,
dotacie z ministerstva su vacsinou z prostriedkov EU, alebo prostriedkov statneho rozpoctu
lusil329
22.01.10,21:56
Podávate klasické tlačivo Priznanie pre PO + prílohy určené pre NO.
Členské príspevky sú oslobodené, iba ak ich máte uvedené v stanovách. Inak je to zdaniteľný príjem.

dakujem za odpoved :) už len preštudovať poriadne zákon o DzP...
ale práve ma potešilo trošku, že rámová účtovná osnova je už takmer rovnaká ako u PO, takže aspoň aká-taká potecha :)
maska2
28.01.10,17:22
Pojednáva o tom §12 ods.2, §13 ods.1 písm.a) a §17 ods.3 písm.f) a h) ZoDP.
Čo sa týka podania DP: §41 ods.1
"Občianske združenia nemusia podať daňové priznanie, ak majú iba príjmy, ktoré nie sú predmetom dane, príjmy, z ktorých sa daň vyberá podľa § 43, a príjmy oslobodené od dane podľa § 13 ods. 2 písm. b)", ktorý znie:
"Od dane sú oslobodené aj členské príspevky podľa stanov, štatútu, zriaďovacích listín alebo zakladateľských listín prijaté záujmovými združeniami právnických osôb, profesijnými komorami, občianskymi združeniami vrátane odborových organizácií, politickými stranami a politickými hnutiami."

Dobrý večer poradte mi prosím.Máme vytvorené OZ.Účtujeme v JU. Len teraz neviem, kedď podáme Dp za PO všimla som si , že je tam také rozúčtovnie príjmov zdaňovaných , nezdaňovaných.Nerozumiem tomu.Môžete mi poradiť? Máme príjmy len z dotácii členov, a 2% z daní.Členské máme v stanovách zakotvené. V bežných výjaoch máme réžiu.Len nerozumiem tomu.Úrok je zdaňovaný a čo potom tá réžia? Dáva sa to do výdavkov nezdaňovaných? Ďakujem Vám za akúkoľvek radu.Snažim sa to pochopiť.
victoria
29.01.10,09:09
Zacnete od poslednej strany kde napisete sucet vsetkych prjmov a vydavkov a cislo ktore dostanete sa prenesie do r.100. Potom dalej upravujete:
2% z dani nie su predmetom dane - r.220
clenske prispevky su oslobodene od dane - r.230
uroky zdanene zrazkovou danou - r.240
vsetky naklady vratane zrazenej dane pokial sa tykaju iba hlavnej cinnosti - tabulka A, r.13 a r.15 a nasledne r.130
Takymto sposobom by ste sa mali dostat na zaklad dane 0.
maska2
29.01.10,11:49
Zacnete od poslednej strany kde napisete sucet vsetkych prjmov a vydavkov a cislo ktore dostanete sa prenesie do r.100. Potom dalej upravujete:
2% z dani nie su predmetom dane - r.220
clenske prispevky su oslobodene od dane - r.230
uroky zdanene zrazkovou danou - r.240
vsetky naklady vratane zrazenej dane pokial sa tykaju iba hlavnej cinnosti - tabulka A, r.13 a r.15 a nasledne r.130
Takymto sposobom by ste sa mali dostat na zaklad dane 0.


Ďakujem Vám za usmernenie. A čo potom z takými záležitosťami, ako sú dane z úrokov?Ešte raz pekne ďakujeme.:)
maska2
29.01.10,11:59
Zacnete od poslednej strany kde napisete sucet vsetkych prjmov a vydavkov a cislo ktore dostanete sa prenesie do r.100. Potom dalej upravujete:
2% z dani nie su predmetom dane - r.220
clenske prispevky su oslobodene od dane - r.230
uroky zdanene zrazkovou danou - r.240
vsetky naklady vratane zrazenej dane pokial sa tykaju iba hlavnej cinnosti - tabulka A, r.13 a r.15 a nasledne r.130
Takymto sposobom by ste sa mali dostat na zaklad dane 0.
Pozerali sme to DP , ale ešte potrebujeme trošku usmerniť.My máme ísť vlastne na C2 a tam to nejako porátať? Čiže všetky príjmy - sú vlastne nezdaňovaná činnosť a tie všetky náklady sú tiež nezdaňovaná činnosť.Ako , ktoré okienko zaplniť 1,2,3?Ďakujeme.
samo zv
10.02.10,15:33
Zacnete od poslednej strany kde napisete sucet vsetkych prjmov a vydavkov a cislo ktore dostanete sa prenesie do r.100. Potom dalej upravujete:
2% z dani nie su predmetom dane - r.220
clenske prispevky su oslobodene od dane - r.230
uroky zdanene zrazkovou danou - r.240
vsetky naklady vratane zrazenej dane pokial sa tykaju iba hlavnej cinnosti - tabulka A, r.13 a r.15 a nasledne r.130
Takymto sposobom by ste sa mali dostat na zaklad dane 0.

Na Daňovom úrade tvrdia, že neziskovky začínajú robiť daňové priznanie tabuľkou C1 alebo C2 podľa toho, či vedú jednoduché alebo podvojné účtovníctvo. Prosím o uvedenie danej problematiky na správnu mieru. Lebo aj v "publikácii" :( je to myslím nesprávne uvedené.
vlasta61
18.02.10,08:49
Prosím o radu skúsených poraďákov.:confused:
Sme občianske združenie-odborová organizácia, ktorá v roku 2009 mala príjem z predala nehnuteľnosti - rekreačnej chaty. ˇUčtujeme v JÚ. Okrem tohoto príjmu nemáme iné zdaniteľné príjmy, viem že sme povinní podať daňové priznanie a odviesť príslušnú daň. Ale s tlačivom DP PO si poradiť neviem. Čo zaradiť do tabuľky C2 do jednotlivých riadkov. A ako postupovať ??? Nie som účtovníčka.
Dakujem
Majka
21.02.10,19:52
mam jeden pripad v OZ, OZ poskytlo dar z prijatych 2% na zaklade zmluvy pre nadaneho studenta ZUS 1000eur,v zmluve je definovane na co ten fin.dar ma byt pouzity. je to vydavok neovplyv.zaklad dane? radili sme sa viacere uctovnicky a nezhoduju sa nase nazory,kde by som si to mohla pozriet,viete mi prosim poradit? dakujem
victoria
22.02.10,06:31
Je to vydavok vynalozeny na prijmy oslobodene od dane alebo nezahrnane do zakladu dane. Danove priznanie, tabulka A, riadok 13.
VieraK.
23.02.10,20:18
Prosím, nevie niekto poradiť ohľadom vypĺňania DP obč.združenia? Ide o JÚ, ktorou tabuľkou začať - tabuľkou C2? Čo všetko v nej uviesť? Sumu na r. 1 preniesť do riadku 100?
lakko
24.02.10,11:38
Prosim o pomoc s danovy priznanim OZ. Toho roku sme po prvy krat mali danovy prijem, t.j. sponzorske peniaze za reklamu. Musime z toho odviest dan. Problem mam stym, ze faktura bola vystavena 29.12.2009 a faktura bola uhradena az 16.1 2010. Znamena to, ze je to pre nas pohladavka. Do ktorej kolonky DP mam zapisat tento danovy prijem? Ako je to zo zaplatenim dane? Musime to zaplatit teraz, alebo az na buduci rok kedze faktura bola uhradena az v roku 2010.
BRK
24.02.10,20:36
Neviem to inak prilepiť, ale na tejto stránke na str. 3 je postup, ako vyplniť DP pre neziskovky.

http://www.drsr.sk/drsr/slovak/uvitanie/aktuality/data/infodppo2009.pdf
Majka
24.02.10,21:17
Dakujem,velmi ste mi pomohli.
Zuctovala som vsetky prijmy a vydaje,vysla mi strata suma rozdielu prijmov a vydavkov nezdan.cinnosti v C2 r.1 tu iste napisem do r. 100
je potrebne pri strate este rozpisovat do r. 220 sumu prij.2%z DU a otatne prijmy nezdanovane...?
Majka
25.02.10,05:55
prosim,je tu niekto kto prave vyplna DP OZ?;)
BRK
25.02.10,07:24
Ja vypĺňam DP pre OZ, vediem JU a na r. 100 mám kladné číslo. Naše príjmy a výdaje sú iba z nezdaňovanej činnosti. V DP vypisujem C2, z r. 1 C2 = riadku 2 C2 a toto číslo uvediem na r. 100 priznania.
Na r. 130 uvádzam všetky výdavky, detto na r. 200.
Na r. 230 uvádzam sumu celkových príjmov mimo bankových úrokov, na r. 240 uvádzam sumu bankových úrokov, z ktorých bola realizovaná zrážková daň.
Riadok 300 sú celkové príjmy. Tým pádom mám na r. 310 nulu a potom už samé nuly.
2% my nemáme, s tým neviem poradiť, kam to dať.
victoria
25.02.10,15:01
2% su riadok c.220 danoveho priznania
Daphne
25.02.10,15:27
Odpoved najdes v § 12 a 13 zakona o danie z prijmov ale aj v nasej novej publikacii :-)
§ 12 zakona o dani z prijmov hovori ze dotacia je predmetom dane nakolko predmetom dane v OZ nie su iba dary a 2% ale nasledne § 13 hovori ze od dane su oslobodene medzi inym aj:
g) finančné prostriedky plynúce z grantov poskytovaných na základe medzinárodných zmlúv, ktorými je Slovenská republika viazaná,
dotacie z ministerstva su vacsinou z prostriedkov EU, alebo prostriedkov statneho rozpoctu

OZ dostalo v roku 2009 ucelovo viazanu dotaciu z mestskeho rozpoctu. Z dotacie boli uhradene naklady na projekt. Nespotrebovanu cast financii na projekt vratilo OZ v zmysle zmluvy na ucet mesta v roku 2010. Podla § 12 predmetom dane u danovnikov, ktori nie su zalozeni na podnikani ( co OZ nie je) su prijmy z cinnosti ktorymi dosahuju zisk alebo ktorymi sa zisk da dosiahnut.... Uvedenym prijmom sa zisk nedosiahol a ani sa v zmysle zmluvy dosiahnut nedal. Nemyslim, si, ze by uvedena dotacia bola predmetom dane. Alebo sa mylim ?
dik za Vas nazor
victoria
25.02.10,17:02
V prvom kroku je dotacia predmetom dane ale zakon o dani z prijmov ju v nasledujucom paragrafe oslobodzuje takze vo finale je dotacia prijem oslobodeny od dane. To ze je dotacia v prvom kroku prijmom, ktory je predmetom dane znamena ze v jej pripade OZ nie je oslobodene od povinnosti podat danove priznanie. Takze v pripade prijatia dotacie je OZ povinne podat danove priznanie ale zakon o dani z prijmov z danoveho hladiska tento druh prijmu oslobodzuje.
Majka
25.02.10,18:59
dakujeeeem
Majka
25.02.10,19:06
pozeram stranku DU a aktualne vykazy pre OZ, na r. 2009 pozivate tieto?
Výkaz o príjmoch a výdavkoch - (Výkaz NO Uč.1-01) - príloha č. 1 k opatreniu č. 24764/2007-74,
- Výkaz o majetku a záväzkoch - (Výkaz NO Uč 2-01) príloha č. 2 k opatreniu č. 24764/2007-74.
vlasta61
16.03.10,19:51
Prosím radu pre začiatočníka: Vyplňujem DP občianskeho združenia , ktoré vedie JU a malo v r. 2009 príjem z predaja majetku, ktoré využívalo pre svoju činnosť - vyplním r. 4 tabuľky C2. Z riadku 1 tabuľky C2 prenesiem údaj do r. 100 a kde mám zapísať údaj z r. 4 tabuľky C2 ?? Vychádza mi že do r. 180 alebo 190 ??
Dakujem za pomoc.
ego.mc
17.03.10,00:17
Ten už inde neuvádzaš, máš ho zahrnutý v riadku 100.
damati
17.03.10,06:46
Prosím vás, ak občianske združenie v roku 2009 nevykonávalo žiadnu činnosť /bolo neaktívne/ musí podávať daňové priznanie?

Vďaka
Timka1
17.03.10,06:48
Prosím vás, ak občianske združenie v roku 2009 nevykonávalo žiadnu činnosť /bolo neaktívne/ musí podávať daňové priznanie?

Vďaka

nemusí, ale je potrebné napísať na DÚ oznámenie prečo ste nepodali DP, aby vás nevyzvali

aj keby vykonávalo činnosť a malo len príjmy oslobodené od dane, tiež nemusí
Wanda9
22.03.10,14:20
Prosím Vás o radu. OZ, ktoré podporuje kultúru... má príjmy z predaja kníh, ktoré mu darovali členovia OZ ako autori kníh. Ide o nízke čiastky a OZ nepodniká. Mám zahrnúť tieto príjmy do zdaňovanej - podnikateľskej činnosti?
Timka1
22.03.10,14:34
Prosím Vás o radu. OZ, ktoré podporuje kultúru... má príjmy z predaja kníh, ktoré mu darovali členovia OZ ako autori kníh. Ide o nízke čiastky a OZ nepodniká. Mám zahrnúť tieto príjmy do zdaňovanej - podnikateľskej činnosti?

ak máte uvedené v stanovách OZ príjmy ako dary od členov, tak tieto príjmy nie sú zdaniteľné
Wanda9
22.03.10,14:45
ak máte uvedené v stanovách OZ príjmy ako dary od členov, tak tieto príjmy nie sú zdaniteľné

Ďakujem moc moc. Dary od fyzických osôb majú uvedené ako zdroj príjmov :).
pietro32i
22.03.10,16:05
nemusí, ale je potrebné napísať na DÚ oznámenie prečo ste nepodali DP, aby vás nevyzvali

aj keby vykonávalo činnosť a malo len príjmy oslobodené od dane, tiež nemusí
Dobrý deň, takže ak malo OZ príjmy len z členských príspevkov, tak stačí daňovému úradu iba poslať oznámenie o tom, že z tohto dôvodu nebude daňové priznanie podávať? Takto sme to oznamovali doteraz, ale tohto roku je vraj potrebné doložiť napriek tomu aj nejakú súvahu, či čo. V zákone som nič podobné nenašiel, ale tvrdí to vraj nejaká účtovníčka - ja účtovník nie som.
Doteraz sme DÚ posielali oznámenia v tomto zmysle:
Občianske združenie xxx so sídlom v yyy, malo v roku 200x príjmy len v zmysle §13 ods. 2 písm. b) zákona č. 595/2003 Z.z. o dani z príjmov v znení neskorších právnych predpisov, a to z členských príspevkov podľa stanov, a preto v súlade s §41 ods. 1 uvedeného zákona za zdaňovacie obdobie 200x daňové priznanie nepodáva.
Je takéto oznámenie DÚ postačujúce? Ďakujem za odpoveď.
victoria
22.03.10,18:59
ja si osobne myslim ze povinnost oznamovat danovemu uradu ze nemate povinnost podat danove priznanie nema ziadnu oporu v zakone.
promont maja
23.03.10,05:41
ja si osobne myslim ze povinnost oznamovat danovemu uradu ze nemate povinnost podat danove priznanie nema ziadnu oporu v zakone.
Victoria, a čo tie výkazy ( súvahu a výsledovku) ... ? Tie je potrebné zaslať DÚ?
skvrnka
23.03.10,06:52
Výkazy sú súvaha a výkaz ziskov a strát NUJ , len neviem,či
sa podávajú 1x alebo 2x .
ego.mc
23.03.10,11:13
1x, ale keď nepodávate DP, nie je potrebné ich posielať.
Správne má byť 2x a pri PÚ je potrebné ich poslať aj v prípade, ak priznanie nepodávate.
promont maja
23.03.10,11:56
1x, ale keď nepodávate DP, nie je potrebné ich posielať.
Pre istotu som zavolala našej správyni dane a tá mi potvrdila, že niektoré neziskovky ich ( súvahu a výsledovku, resp. výkaz o príjmoch a výdavkoch a výkaz o majektu a záväzkoch) posielajú aj tak ... ona s nimi naloží tak, že ich zoscanuje a pošle ďalej. A niekedy je vraj potrebné ich podať iba preto, pretože si ich neskôr samotná neziskovka potrebuje doložiť, a mať ich doručenie potvrdené daňovým úradom, ... a to ku žiadostiam o rôzne dotácie, či príspevky...
... a nevie o žiadnom paragrafe, ktorý by to vyžadoval. Takže posielam oznámenie ( hoci ani to nie je literou zákona podložené). Tak ako som sa už dnes zmienila v inej téme ... aj napriek tomu, že ho pošlem, nie je vylúčené, že nám nepríde výzva na podanie daňového priznania, nakoľko ich softvérový systém nemá mechanizmus, ktorý by toto evidoval ... a môže sa stať, že aj ona na to moje oznámenie zabudne ... hoci mi sľubovala, že si to bude pamätať.

Inak vďaka ... ego.mc a aj ostatným ...
salat
23.03.10,12:55
ja sa pre zmenu spravkyni dane dovolat nemozem :( (preco asi? :) )

Poprosil by som Vas o pomoc s jednou otazkou. OZ malo v r. 2009 prijem z clenskych prispevkov a organizacie sportovych podujati (pretekov), za ktore nam v.o.s. "platila" (uhradila naklady). Tuto cinnost mame v potvrednych stanovach a teda je to prijem oslobodeny od dane. Otazka: je vobec potrebne podavat danove priznanie, alebo nie?
Ono, nie je to nic extra zlozite, uctovane v JU, no chcem vediet ci to je vobec potrebne podavat, ale len oznamit podobne ako spominal pietro32i vyssie?

Pytal som sa na nazor 2 uctovnikov, no odpovede su 1-1 ;)

Dakujem
samo zv
24.03.10,07:18
1x, ale keď nepodávate DP, nie je potrebné ich posielať.
Nesúhlasím -pozrite si prosím radšej Opatrenie MF SR z 28. novembra 2007 č. MF/25682/2007-74 § 2. Ak je to nejakým novším predpisom zmenené prosím o upovedomenie. Ďakujem
victoria
24.03.10,17:34
Suvaha a vykaz sa podavaju v dvoch vyhotoveniach a samozrejme aj poznamky.
SENDIN
25.03.10,06:44
Viktoria mohla by si mi poradit , ak ma OZ v stanovach ze poskytuje ako sprostredkovatel pre riadiaci organ rozvoj vidieka motirovacie správy je to cinnost ktora maju byt zdanená . Dakujem za rýchlu odpoved
bejka76
25.03.10,08:34
SOS milí spolubojovníci/čky!!!

Prosím vás o pomoc. Účtujem OZ v jednoduchom účtovníctve. Jedná sa o OZ, ktoré organizuje letné tábory pre deti. Jediným príjmom v roku 2009 (ak nepočítam úroky na bankovom účte) sú úhrady účastníkov-detí v týchto táboroch - žiadne členské vklady, ani 2%. Okrem toho zakladateľ vložil do pokladnice hotovostný vklad (zo svojich súkromných prostriedkov-obdoba vkladu podnikateľa) pre nedostatok hotovostných prostriedkov.

Keďže si myslím, že príjmy za pobyt detí v tábore nie je oslobodený od dane (ten vklad zakladateľa podľa mňa nepodlieha dani), podám DP pre PO a priložím výkaz o majetku a záväzkoch a výkaz o príjmoch a výdavkoch určených pre OZ resp.neziskovky.

No a teraz sa pýtam, že v ktorom riadku vo výkaze o príjmoch a výdavkoch uvádzam tento druh príjmu? Riadok 09 z organizovania podujatí? Vklad zakladateľa uvediem v riadku 01 ako nezdaňovaný príjem.

Rozmýšľam dobre? Prosím vás o pomoc, lebo som už z toho vážne na prášky.

Ďakujem krásne

Inak rozdiel medzi príjmami a výdavkami mi vyšiel záporný.
Lubaba
25.03.10,10:10
Zacnete od poslednej strany kde napisete sucet vsetkych prjmov a vydavkov a cislo ktore dostanete sa prenesie do r.100. Potom dalej upravujete:
2% z dani nie su predmetom dane - r.220
clenske prispevky su oslobodene od dane - r.230
uroky zdanene zrazkovou danou - r.240
vsetky naklady vratane zrazenej dane pokial sa tykaju iba hlavnej cinnosti - tabulka A, r.13 a r.15 a nasledne r.130
Takymto sposobom by ste sa mali dostat na zaklad dane 0.

mám najprv napísať príjmy a výdavky do tabuľky F a výsledok potom preniesť do tabuľky C2 riad. 1 a následne do riadku 100 ?
skvrnka
25.03.10,10:25
V poučení k tlačivu DP PO je pri tab.F napísané "Tabuľku vyplňa daňovník
účtujúci v sústave podvojného účtovníctva ................atď".
Takže v jednoduchom účtovníctve je to tab . C2 a to je možné preniesť
do r.100.
Lubaba
25.03.10,10:33
ďakujem , takže rozdiel príjmov a výdavkov opisujem z peň. denníka, do C2 r. 1 mi vyšlo záporné číslo, znamienko mínus dám len do r. 100?
skvrnka
25.03.10,13:19
ďakujem , takže rozdiel príjmov a výdavkov opisujem z peň. denníka, do C2 r. 1 mi vyšlo záporné číslo, znamienko mínus dám len do r. 100?
Nerozumiem tomu "dám len do r.100", mínus dávaš aj do C2 r.1 a potom
do r.100.
ecompka
25.03.10,20:21
nejak som sa zháčila-vykazy vypisujem v celych EUR? Nikde to nepišu. Dakujem.
skvrnka
26.03.10,04:25
Na tlačive súvaha a výkaz ziskov a strát NUJ je napísané
citujem" SUVAHA k ................ (v celých eurách)"
promont maja
26.03.10,06:09
Nesúhlasím -pozrite si prosím radšej Opatrenie MF SR z 28. novembra 2007 č. MF/25682/2007-74 § 2. Ak je to nejakým novším predpisom zmenené prosím o upovedomenie. Ďakujem
Poprosím, ale kvári ma ešte jedna dilema a pravdupovediac by som potrebovala vedieť, čo je na tých informáciách o povinnosti
doručenia výkazov, presnejšie účtovnej závierky v prípade, ak nepodávame daňové priznanie ...

... ak je teda potrebné výkazy a poznámky odovzdať po dve vyhotovenia, vie mi niekto vysvetliť kvôli čomu? Nevyplýva predsa potom z toho, že ak nepodáme daňové priznanie ( pretože pri kapitálových spoločnostiach sa ku daňovému priznaniu dokladajú výkazy a poznámky iba po jednom vyhotovení) tak máme povinnosť doručiť Daňovému úradu túto účtovnú závierku aspoň po jednom vyhotovení ... neviem, možno kvôli zaplatenej dani, resp. štatistike ...?
Lubaba
26.03.10,06:25
nejak som sa zháčila-vykazy vypisujem v celych EUR? Nikde to nepišu. Dakujem.

v celých €
promont maja
26.03.10,11:55
Poprosím, ale kvári ma ešte jedna dilema a pravdupovediac by som potrebovala vedieť, čo je na tých informáciách o povinnosti
doručenia výkazov, presnejšie účtovnej závierky v prípade, ak nepodávame daňové priznanie ...

... ak je teda potrebné výkazy a poznámky odovzdať po dve vyhotovenia, vie mi niekto vysvetliť kvôli čomu? Nevyplýva predsa potom z toho, že ak nepodáme daňové priznanie ( pretože pri kapitálových spoločnostiach sa ku daňovému priznaniu dokladajú výkazy a poznámky iba po jednom vyhotovení) tak máme povinnosť doručiť Daňovému úradu túto účtovnú závierku aspoň po jednom vyhotovení ... neviem, možno kvôli zaplatenej dani, resp. štatistike ...?
... práve som si všimla, že som už dostala odpoveď, preto pripájam link http://www.porada.sk/t43405-p31-danove-priznanie-neziskovej-organizacie.html a ďalšie nasledujúce príspevky. Veľká vďaka všetkým.
victoria
27.03.10,05:41
Viktoria mohla by si mi poradit , ak ma OZ v stanovach ze poskytuje ako sprostredkovatel pre riadiaci organ rozvoj vidieka motirovacie správy je to cinnost ktora maju byt zdanená . Dakujem za rýchlu odpoved

Pokial ma v stanovach ze toto je cinnost za ucelom ktorej vznikla a ktoru bude bude vykonavat za ucelom dosiahnutia svojho ciela tak je to prijem z hlavnej cinnosti - oslobodeny.
mariapap
28.03.10,19:04
ahojte vie mi niekto poradiť aké musíme splňať podmienky pri občianskom združení aby sme mohli zmeniť spôsob účtovania z PU na JU. a taktiež by som chcela poradiť či musíme podávať DP ak sme v roku 2009 mali príjem iba 2% a zdanitelný príjem z prenájmu vo výške 6600EUR.
ďakujem