duduka
19.02.14,22:41
Prosim o radu, po navrate do zivnosti z materskej som sa prihlasila do soc. poistovne ako dobrovolny platca "pre istotu" chodila a pytala som sa pri kazdej moznej zmene ci mi stale nevznikla povinnost a ci netreba prejst na povinneho platcu. Pani v pobocke mi povedala ze zalezi od danoveho priznania a tak som jej ho priniesla ukazat aby som nahodou nepochybyla ja. Bohuzial som sa spolahla na jej mylnu informaciu ze mi povinnost nevznika a ze nadalaj zostavam ako dobrovolny platca. Lenze bola to chyba ja uz som davno mala byt platca povinny a teraz soc. posistovna odo mna ziada spetne odvody zaplatit co robi cca 2000€ a tvari sa ako by som bola neplatic a hrozi exekutorom. Podala som odvolanie ale uz to trva dlhsie ako by malo, vyjadrenie neprichadza a ja mam velke obavy. Chcem sa spytat ci naozaj na toto maju narok, ci je naozaj zakon taky ze ma mozu povazovat za neplatica a nie je moznost aby sa tie peniaze preuctovali a boli ratane ako odvody povinne. ved som ich platila tej istej instiitucii a som to stale ja maju moje meno , rodne cislo, identifikacne cislo.. naco to potom vsetko je. A dalsia vec je ze viem ze nedala mylnu informaciu len mne, nechcem nikomu krivdit ale pride mi to ako by to bol zamer lebo ked som tam potom bola ja so svojim problemom len mavla rukou a s usmevom na perach ma odbila ze nech si z toho nic nerobim na tomto sa pomyli kopa ludi a vraj nech sa z odvolanim ani nenamaham aj tak neuspejem lebo oni na to maju zakon. Je toto v poriadku? Pride mi to velmi velmi nespravodlive a doplatia na to vzdy poctivci ktory platia aj to co nemusia.
Prosim o nazor, dakujem
Katy a R
19.02.14,21:58
sú to dve samostatné poistenia - ak si chcela ukončiť dobrovoľné poistenie - mala si sa odhlásiť.
Ak ti vzniklo povinné poistenie - platiť musíš. Samozrejme - mala si poznať hranicu príjmov, od ktorej vzniká povinnosť platiť. ... určite vieš, že neznalosť nikoho neospravedlňuje.
Bohužiaľ, ak by si aj chcela využiť teraz napr nemocenské - ani by ti dávku nedali, pretože tam máš sekeru, tiež dávka v nezamestnanosti by nevyšla ... no skrátka - pohnojené to je poriadne!.
Ak chceš - daj sem presné údaje pre kontrolu - že odkedy vlastne máš ten dlh ??
veronikasad
19.02.14,22:14
Kto ti robil daňové priznanie ?
veronikasad
19.02.14,22:15
Odkedy ti vznikla povinná registrácia SZČO ?
duduka
19.02.14,22:21
Dakujem, no som z toho zufala, viem ze neznalost neospravedlnuje ale koho sa uz clovek ma spytat ked na pobocke rozdavaju s usmevom zavadzajuce informacie. Bolo by ine keby som na to kasla a nezaujimala sa, ale tak to nie je. Kontrolu netreba ide zhruba o rok a pol. Jasne ze som sa mala odhlasit len som bohuzial nevedela ze uz som povinny platca inak by tato situacia nevznikla. Takze asi ani nemam dufat v to ze by som s odvolanim uspela. Ale snad mi aspon toho exekutora neposlu kym definitivne neposlu rozhodnutie ze to zaplatit aj tak musim. ZAtial mi prislo len tolko ze z dovodu opatrnosti to posielaju na druhostupnove odvolacie konanie na posudenie skutkoveho stavu veci. Mne to dali len na vedomie. A to bolo este 19.decembra. Nemalo to byt uz uzavrete? Nemaju na to tiez 30dni?
Katy a R
19.02.14,22:27
dôležité je aj to daňové priznanie - možno tam sa vtedy dalo niečo spraviť! Aspoň do budúcna si to ustráž !
myslím, že sa dá dohodnúť splátkový kalendár.
veronikasad
19.02.14,22:34
Dobrovolné poistenie v SP do 31.12.2013 zaniklo najskôr doručením odhlášky na reg.liste FO. Od 1.1.2014 platí novela zákona o soc.poistení,

§ 23
Vznik a zánik dobrovoľného nemocenského poistenia, dobrovoľného dôchodkového poistenia alebo dobrovoľného poistenia v nezamestnanosti
Na začiatok

Dobrovoľné nemocenské poistenie, dobrovoľné dôchodkové poistenie alebo dobrovoľné poistenie v nezamestnanosti (ďalej len "dobrovoľné poistenie") vzniká odo dňa prihlásenia sa na dobrovoľné poistenie, najskôr odo dňa podania prihlášky, a zaniká dňom odhlásenia sa z dobrovoľného poistenia, najskôr odo dňa podania odhlášky.
Dobrovoľné poistenie zaniká aj odo dňa, v ktorom nie sú splnené podmienky podľa § 14 ods. 2, § 15 ods. 4 a § 19 ods. 2 a 3. 11.
Dobrovoľné poistenie zaniká aj
a) odo dňa, v ktorom nie sú splnené podmienky podľa § 14 ods. 2, § 15 ods. 4 a § 19 ods. 2 a 3,
b) od prvého dňa kalendárneho mesiaca nasledujúceho po kalendárnom mesiaci, za ktorý bolo naposledy zaplatené poistné na dobrovoľné poistenie, ak za dva po sebe nasledujúce kalendárne mesiace nebolo zaplatené poistné na toto poistenie vôbec, najneskôr do konca tretieho kalendárneho mesiaca, ktorý nasleduje po kalendárnom mesiaci, za ktorý bolo naposledy zaplatené poistné na dobrovoľné poistenie; to neplatí, ak v kalendárnom mesiaci nebola dobrovoľne nemocensky poistená osoba, dobrovoľne dôchodkovo poistená osoba alebo dobrovoľne poistená osoba v nezamestnanosti povinná platiť poistné na dobrovoľné poistenie podľa § 140.
duduka
19.02.14,23:14
Tak do buducna mozem povedat ze uz dobrovolne urcite platit nebudem. Platila som to aj pred materskou a nakoniec som skoro ani na matersku narok nemala pretoze to akurat vyslo tak ze dobrovolny platca uz bol uzavrety a tam som uz narok teda nemala a ako povinny platca som este platila kratko tak ani tam som narok nemala. A co sa tyka kalendara viem ze taka moznost je len teda neviem ci este aj to splacanie nebudu nejako urocit ale tak to uz zistim ked tam pojdem, ale naivne som sa domnievala ze s odvolanim uspejem ale teraz vidim ze nie. Co uz aj tak dakujem za nazor a radu
duduka
19.02.14,23:21
povinna som od jula 2012 a oznamenie zo SP prislo v oktobri 2013 tak som bola uzavriet dobrovolneho platcu a zaregistrovat sa ako SZCO odvtedy platim odvody spravne len ten "dlh" je stale nedorieseny
duduka
19.02.14,23:24
danove robila sestra to bolo v poriadku len to kde mam byt aky platca nechala na mna nech zajdem do positovne
duduka
19.02.14,23:30
Je mi to vsetko jasne chyba je v tom ze som nevedela ze som mala byt povinny platca aj ked som sa na to na pobocke informovala. Mylna informacia ze odvody platim spravne a vsetko mam v poriadku bola podana len ustne takze s tym nikde neobstojim.
Mam v tom teraz aspon jasnejsie , dakujem