onlinetip.sk
19.02.14,23:08
Dobrý deň. Chcel by som sa opýtať, či je "Otec manžela mojej dcéry (svat)" podľa zákona moja rodina alebo nie. Ďakujem za Vaše rady.
veronikasad
19.02.14,22:09
Podľa akého zákona ?
veronikasad
19.02.14,22:11
§ 40 odst. 5 Zákonníka práce


§ 40

(5) Rodinný príslušník na účely tohto zákona je manžel, vlastné dieťa, dieťa zverené zamestnancovi do náhradnej starostlivosti na základe rozhodnutia súdu alebo dieťa zverené zamestnancovi do starostlivosti pred rozhodnutím súdu o osvojení, rodič zamestnanca, súrodenec zamestnanca, manžel súrodenca zamestnanca, rodič manžela, súrodenec manžela, prarodič zamestnanca, prarodič jeho manžela, vnuk zamestnanca a iná osoba, ktorá so zamestnancom žije spoločne v domácnosti.
luja5
19.02.14,23:00
Ako napísala otázku veronikasad - podľa akého zákona, respektíve pre aký účel posudzovania?
Príbuzenské vzťahy z hľadiska stupňa príbuzenstva sú definované v Občianskom zákonníku, podľa ktorého svat medzi príbuzných nepatrí. Svat by však mohol byť považovaný za osobu navzájom blízku podla ust. § 116 OZ.

§ 116
Blízkou osobou je príbuzný v priamom rade, súrodenec a manžel; iné osoby v pomere rodinnom alebo obdobnom sa pokladajú za osoby sebe navzájom blízke, ak by ujmu, ktorú utrpela jedna z nich, druhá dôvodne pociťovala ako vlastnú ujmu.

§ 117
Stupeň príbuzenstva dvoch osôb sa určuje podľa počtu zrodení, ktorými v priamom rade pochádza jedna od druhej a v pobočnom rade obidve od najbližšieho spoločného predka.