mevicka
20.02.14,05:14
Dobrý deň, potrebovala by som poradiť ohladne nároku na podporu v nezamestnanosti za týchto podmienok: 1.1.2013 som bola zaradená na úrade práce s nárokom na podporu, ktorý trval do konca júna 2013 (v tej dobe mi začala plynúť ochranná doba, nakoľko mi 31.12.2012 skončil pracovný pomer a k tomu dňu som bola v 6 týždni tehotenstva) od 5.7.2013 som začala poberať materskú, ktorá mi končí 27.2.2014, chcem sa spýtať, mám nárok na podporu v nezamestnanosti po skončení materskej dovolenky (rodičovský príspevok by poberal manžel) ak som už nárok na podporu mala od 01-06 2013? (predtým som bola zamestnaná súvisle 12 rokov) ďakujem
Xanti
20.02.14,05:32
Nie nemáš nárok na podporu v nezamestnanosti, neodpracovala si od poberania poslednej podpory 2 roky.
veronikasad
20.02.14,06:07
Poistenie v nezamestnanosti počas materskej a rodičovskej dovolenky trvá len v prípade, ak trvá pracovný pomer, čo nie je tvoj prípad. Nárok na dávku v nezamestnanosti ti nevznikne ani po skončení rodičovskej dovolenky, takže je úplne zbytočné prepisovať rod.príspevok na manžela.
Ak má manžel splnenú podmienku 270 dní nem.poistenia v posledných dvoch rokoch, môže po skončení tvojej materskej tiež poberať materské zo sociálnej poisťovne po dobu 28 týždňov. Materské však nie je možné poberať v súbehu so zamestnaním, musí zamestnávatela požiadač o čerpanie materskej (u otca sa to volá rodičovskej) dovolenky.