edoadam
28.03.06,15:07
Kamarát, ktorý má za celý rok 2005 aktívnu živnosť, Príjem 81.000 Sk , odisiel v máji 2005 do Irska a zatial sa este nevratil predpokladá že príde v máji. Volal mi aby som mu podal danové priznanie ale ze potvrdenie z Irska dostane az po marci , že tam je posunuté zdaňovacie obdobie nie od januára do decembra ale od apríla do marca . Ako mám teda podať daňové priznanie a stihnut to do konca marca 2006 ?
emily
28.03.06,13:07
Dá sa dať žiadosť o odklad podania DP
edoadam
28.03.06,13:11
A nejde to aj tak aby bolo podané danové priznanie zo Slovenskej zivnosti a potom dodatočne. A ako rozdelím prijem z Irska na 3/4 do roku 2005 a 1/4 do roku 2006 ?
emily
28.03.06,13:18
A nejde to aj tak aby bolo podané danové priznanie zo Slovenskej zivnosti asi nie, lebo keď raz už podáš, tak potom ďalšie podané je už dodatočné a to sa môže spájať s pokutoua potom dodatočne. A ako rozdelím prijem z Irska na 3/4 do roku 2005 a 1/4 do roku 2006 ?kamarát by mal vedieť, ktoré príjmy sú z r. 2005 a ktoré z r.2006

odpovede sú červeným
edoadam
28.03.06,13:24
Dobre a odklad na podanie daňového priznania bude platiť do kedy? Do 30.06.2006 ?
emily
28.03.06,13:27
Dobre a odklad na podanie daňového priznania bude platiť do kedy? Do 30.06.2006 ?
To Ti neviem povedať, pýtaj sa na DÚ, ale ešte do 31.3.
Johanka
28.03.06,13:58
Dobre a odklad na podanie daňového priznania bude platiť do kedy? Do 30.06.2006 ?
Žiadosť treba dať do konca marca. Ak v žiadosti uvedieš, že súčasťou DP budú aj príjmy zo zdrojov v zahraničí, je možné predĺžiť lehotu na podanie DP až do 30.9.
Rozhodne nedávaj priznanie bez príjmov v Írsku. S Írskom máme v Zmluve o zamedzení dvojitého zdanenia zápočet dane, pri kombinácii s príjmami zo SR sa v drvivej väčšine daň dopláca, takže by zbytočne nasledovali sankcie.
edoadam
28.03.06,14:46
Ďakujem za Emily aj Johanke za postačujúde odpovede. Len mi nie je jasné, či môžem za neho podať žiadosť na daňovom úrade JA, nebolo by lepšie ak by ho podala jeho manželka ? Môže aj dokonca ho podať ona ? Ak by ho podal on , samozrejme akože s pečiatkou a podpisom (ale on tu nie je v Irsku) nemal by daňový úrad práve dôvod na nepredlženie termínu podania daňového priznania, keďže to že podal žiadosť on dokazuje, že je na Slovensku ?
Tweety
28.03.06,14:53
Ďakujem za Emily aj Johanke za postačujúde odpovede. Len mi nie je jasné, či môžem za neho podať žiadosť na daňovom úrade JA, nebolo by lepšie ak by ho podala jeho manželka ? Môže aj dokonca ho podať ona ? Ak by ho podal on , samozrejme akože s pečiatkou a podpisom (ale on tu nie je v Irsku) nemal by daňový úrad práve dôvod na nepredlženie termínu podania daňového priznania, keďže to že podal žiadosť on dokazuje, že je na Slovensku ? Môže poveriť aj manželku.
Johanka
28.03.06,15:01
On tú žiadosť (akože ) poslal poštou z Írska domov. Kto to zanesie do okienka do podateľne je celkom jedno. V podateľni nikto neskúma, kto je osoba, ktorá tam niečo prinesie.
Nemýlte si daňové zastupovanie - tam sa vyžaduje overená plná moc.
Johanka
28.03.06,15:08
Okrem toho, žiadosť môžete poslať aj poštou. Daňovník kľudne môže byť na Slovensku, on žiada o predĺženie preto, že mal príjmy zo zahraničia a nemá potvrdenie, na základe ktorého by DP urobil. Preto je pre týchto daňovníkov možné predĺžiť lehotu až do 30.9., lebo je známe, že mať potvrdenie zo zahraničia nie je jednoduchá záležitosť....
edoadam
29.03.06,05:15
Ďakujem za postačujúce odpovedde. Porada.sk je SUPER!
DanielaSL
29.03.06,05:45
Dobre a odklad na podanie daňového priznania bude platiť do kedy? Do 30.06.2006 ?

Asi pred dvoma týždňami som riešila podobný prípad , len z Holandska. Schválili mu lehotu do 30.6.2006. Žiadosť som mu napísala ja , podpísala manželka aj odniesla manželka. Akurát odpoveď mu poslali z DÚ do vlastných rúk, tak sa musela ísť manželka opýtať , že čo vlastne odpovedal DÚ.