kattka.c
20.02.14,19:29
Chcela by som sa opýtať ako zaúčtovať DPH na zaplatenie ak nie je viac ako 5 eur? Mam firmu registrovanú podla 7a. Každý mesiac im dodajú službu z EU za 14 eur. Doteraz sme každý mesiac vypočítali DPH (2,80eur), uviedli ju v daňovom priznaní a zaplatili. Čo teraz? Podla mňa ju vypočítať musím. Ale čo s ňou ďalej? Uvediem v daňovom priznaní a nezaplatím? Co dám na riadok 34? nulu, alebo 2,80 eur?
Pýtam sa kvôli zmene od 1.1.2014 v §78 odsek 3.
tictac7
20.02.14,18:34
Pochváliť kattka.c
Chcela by som sa opýtať ako zaúčtovať DPH na zaplatenie ak nie je viac ako 5 eur? Mam firmu registrovanú podla 7a. Každý mesiac im dodajú službu z EU za 14 eur. Doteraz sme každý mesiac vypočítali DPH (2,80eur), uviedli ju v daňovom priznaní a zaplatili. Čo teraz? Podla mňa ju vypočítať musím. Ale čo s ňou ďalej? Uvediem v daňovom priznaní a nezaplatím? Co dám na riadok 34? nulu, alebo 2,80 eur?
-----------------------------------
a prosím Ťa, z čoho Ti vyšlo, že ju netreba zaplatiť???
---------------------------------------
........hmmmm, tak, sorry, to mi ušlo - a momentálne netuším - nie som v stave momentálne niečo študovať....
kattka.c
20.02.14,18:36
no od 1.1.2014 je zmena v v§78 odsek 3:
(3) Ak osobe, ktorá nie je platiteľom, vznikne povinnosť platiť daň (§ 69), je táto osoba povinná podať daňové priznanie do 25 dní po skončení kalendárneho mesiaca, v ktorom vznikla daňová povinnosť, a v tej istej lehote zaplatiť daň s výnimkou podľa odseku 4. Osoba, ktorá nie je platiteľom, nie je povinná zaplatiť daň, ak daň na zaplatenie nie je viac ako 5 eur.
kattka.c
20.02.14,18:56
aj tak ďakujem :) snáď sa niekto nájde kto rieši niečo podobné. Mám pocit, že teraz je všetka pozornosť venovaná KV.
tictac7
20.02.14,18:58
dám Ti aspoň "srdiečko" - nech to tu vytihanem na povrch - aj ja sa rada niečo podučím :)
vodniksro
20.02.14,20:21
Katka, na skoleni nam vraveli, ze tak, ako vyjde, teda 2,80 € uvedies, ale este nevedeli, co s uctovnictvom..... takze predpokladam, ze asi vynos, kedze je to "odpustenie" platit statu... ani aktualne poucenie nevidim :( ak ti to pocka do rana, tak radsej asi telefonat do banskej bystrice :( (ak ti teda budu vediet odpovedat)
kattka.c
20.02.14,21:28
ďakujem, asi skúsim ..., ale neviem ci mi aj účtovanie poradia aj ako správne to vyplniť v daňovom priznaní.
vodniksro
20.02.14,22:54
no to asi nie, ale to sa do konca roku urcite utrasie.... aspon snad povedia, ci nam dobre radili, ze 2,80 € zapisat na tlacive....
kattka.c
22.02.14,09:45
Dnes! v sobotu :) mi prisla odpoved:


Podľa § 78 ods. 3 zákona č. 222/2004 Z. z. v zn. n. p. (zákon o DPH) osoba, ktorá je registrovaná pre daň podľa § 7a zákona o DPH, je povinná podať daňové priznanie do 25 dní po skončení kalendárneho mesiaca, v ktorom jej vznikla povinnosť platiť daň podľa § 69 zákona o DPH a v tej istej lehote zaplatiť daň. Daň nie je povinná zaplatiť, ak nie je viac ako 5 eur. Z toho vyplýva, že daň v daňovom priznaní vyčíslená bude riadne, len nie je povinnosť ju zaplatiť.

z pohľadu účtovníctva Vám bude zaslané stanovisko po vypracovaní príslušným oddelením.
vodniksro
22.02.14,11:47
Katka super :) Takze nas skolili dobre :) tak hor sa do podania DPH :). Dakujem za info. pekny den, sona
vodniksro
22.02.14,11:55
ešte ma napadá, že teoreticky z tých 5€ môžu urobiť - je to daň vysporiadaná a nebude vstupovať do základu dane, napr. ako keď sa účtuje o odloženej dani alebo zrážk. dani z úrokov (591x); no nič, som zvedavá čo ti odpovedia...
kattka.c
26.02.14,13:50
tak dnes mi došla ďalšia odpoveď - tentoraz k zaúčtovaniu:

Dobrý deň,

v Vašom prípade nevznikne v účtovníctve záväzok voči daňovému úradu, ak Vám predpis účtuje účtovný softvér potom na základe interného dokladu tento zápis vystornujete. Predpokladám, že účtujete v sústave podvojného účtovníctva.
kattka.c
15.04.14,14:29
No tak dnes mi dosla vyzva z DU ze som za januar nezaplatila 2,80 a za februar ze som nezaplatila 2,80 a ze ak to nezaplatim, ze to budu odo mna vymhat :(
vodniksro
15.04.14,15:23
:( a volala si so spravkynou? a na co sa odvolava v tej vyzve?

§ 78
Daňové priznanie a splatnosť vlastnej daňovej povinnosti
(3) Ak osobe, ktorá nie je platiteľom, vznikne povinnosť platiť daň (§ 69), je táto osoba povinná podať daňové priznanie do 25 dní po skončení kalendárneho mesiaca, v ktorom vznikla daňová povinnosť, a v tej istej lehote zaplatiť daň s výnimkou podľa odseku 4. Osoba, ktorá nie je platiteľom, nie je povinná zaplatiť daň, ak daň na zaplatenie nie je viac ako 5 eur.

ja sice nie som danovy poradca, iba uctovnik, ale ja tomu rozumiem tak, ze ak podam DPH ako osoba registrovana podla §7a, tak podam vzdy DPH tlacivo za kazdy mesiac.... a ak vyjde menej ako 5 eur na uhradu za kazdy ten mesiac, neplatim....

alebo si to teda vysvetluju, ze ty uz mas podane dve DPH, takze 2,80+2,80 je uz nad 5 eur a mas platit DPH? to snad nie :(((((

v kazdom pripade kontaktuj spravkynu, alebo toho, kto pisal vyzvu a informuj sa... je mozne, ze ani pisatel vyzvy este nevie o § 78 ods.3

navyse mas predsa info z DU, ze ziadny zavazok voci DU nemas.....
kattka.c
15.04.14,15:33
vo vyzve nie je ziadny kontakt. Zajtra napisem namietku. Myslim si ze teta co to pisala nepostrehla zmenu v §78. Inak si to neviem vyscetlit ...
vodniksro
15.04.14,16:21
predpokladam, ze vyzvu pisala spravkyna... kto iny by sa vyjadroval k danemu danovemu subjektu....

tiez si to inac neviem vysvetlit....
vodniksro
16.04.14,06:35
mi to nedalo tak som sa pytala aj na DU v BB - odpoved znela - ak ste zaregistrovani podla § 7a, tak na rok 2014 plati, ze sa dan pod 5 € neplati a ak prisla vyzva, ma sa podat odvolanie....
tictac7
16.04.14,06:39
toto je aký bordel a buzerácia? FUJ!
vodniksro
16.04.14,07:46
vies co? myslim si, ze reakcia bude - to system :((((( ved system generuje vsetky tie vyzvy, nie? :((((
kattka.c
16.04.14,08:07
vodniksro vdaka ze si sa opytala. Tiez si myslim, ze sa na system vyhovoria. Ale ma to hneva. Uz som tomu tolko casu venovala, najprv aby som zistila co s tym a teraz zase ... koli 2,80 - radsej by som ich zaplatila a mala pokoj :D
kattka.c
16.04.14,14:03
Tak na DU som sa nedovolala, tak som si tam zasla osobne. Teta najprv tvrdila ze sa tych 5 eur na DPH nevztahuje, ze to iba pri inych daniach - tak som jej to ukazala v zakone aj aj odpovede z FRSR. Potom sa hnevala, ze ako to ze ich o tom neiformovali a ze preco to nemaju nastavene v systeme :-( Nakoniec sme spisali zapisnicu o ustnom pojednavani kde som namietla proti vyzve. Ze do 30 dni mam cakat odpoved.
Zita5
16.04.14,14:09
Bez komentára ......nemám slov .:(
vodniksro
23.04.14,13:21
Kattka.c - tak dufam, ze o tych 30 dni uz s tym budes mat konecne pokoj a zaroven dufam, ze nedostanes za 3/2014 a dalsie mesiace dalsiu vyzvu na uhradenie dalsich 2,80 € :(
kattka.c
23.04.14,18:27
vodniksro: dufam aj ja. Urcite dam vediet ked sa to skonci ;-)
KEJKA
21.03.16,11:30
ako dopadla táto kauza?
je subjekt po registrácii podľa § 7a platiteľom dane v zmysle §78/3?
kattka.c
21.03.16,12:44
neviem co konkretne sa pytas, myslim ze vyssie je to vysvetlene.
Ak osobe registrovanej podla §7a vznikne dan na zaplatenie menej ako 5 eur, danove priznanie normalne podava, len DPH nezaplati.
kn-alka
21.03.16,12:47
ale čo bola odpoveď z DÚ po tých 30 dňoch? :)
KEJKA
21.03.16,12:58
pýtaka som sa konkrétne na koniec kauzy - zostalo to otvorené - dokonca reaguje ten, čo sľúbil odpoveď.- ked sa to skončí............
kattka.c (16.04.14 17:03) Tak na DU som sa nedovolala, tak som si tam zasla osobne. Teta najprv tvrdila ze sa tych 5 eur na DPH nevztahuje, ze to iba pri inych daniach - tak som jej to ukazala v zakone aj aj odpovede z FRSR. Potom sa hnevala, ze ako to ze ich o tom neiformovali a ze preco to nemaju nastavene v systeme :-( Nakoniec sme spisali zapisnicu o ustnom pojednavani kde som namietla proti vyzve. Ze do 30 dni mam cakat odpoved.
kattka.c
21.03.16,13:24
aha :D uz chapem. Tam uz nam iba dosla odpoved ze DU vyhovuje nasej namietke. Teda suhlasi s nasou namietkou voci vyzve.
KEJKA
21.03.16,13:26
super, to som chcela počuť. teraz v roku 2016 mám ten istý prípad a po prvý raz.
kattka.c
21.03.16,14:40
Inak od r. 2014 az doposial ta firma ma kazdy mesiac tuto situaciu a od vtedy uz nebol problem.
excel.sk
21.04.16,04:33