Lucia LuLu Malička
20.02.14,19:46
Dobrý deň 30. augusta 2013 mi uplynula ročná PN, preto som od 1. septembra bola evidovaná na úrade prace a poberala som dávku v nezamestnanosti, zároveň som mala podanú žiadosť o invalidný dôchodok, kedže môj zdravotný stav mi nedovoľuje sa ďalej zamestnať. Rozhodnutie mi bolo doporučene v januári a to že invalidný dôchodok mi priznali s viac ako 70% postihnutím a vzhľadom na skutočnosť, že výška dávky v nezamestnanosti presahuje jeho výšku musím ešte úradom doplatiť rozdiel, z čoho vyplýva, že nenasledujúcich dva a pol mesiaca ostanem bez akéhokoľvek prijmú. Ďakujem za odpoveď.
tictac7
20.02.14,18:52
na SK normálne zákony.... viac sa radšej nevyjadrujem.
veronikasad
20.02.14,18:53
odkedy ti bola priznaná invalidita ? Informovala si pracovníčku UP keď si žiadala o zaradenie do evidencie uchádzačov o zamestnanie, že máš podanú žiadosť o priznanie ID ?
veronikasad
20.02.14,18:58
Prečo ? Súbeh dávky v nezamestnanosti a výplaty inv.dôchodku pri viac ako 70 % postihnutí nie je možný. Ak sa vybavovanie inv.dôchodku "naťahovalo", mohla požiada o zálohovú výplatu ID, alebo dávku v hmotnej núdzi, ak žiadny iný príjem nemala.
tictac7
20.02.14,19:00
...to neovládam - ovládam len to, že na SK kľudne môže ostať človek bez príjmu aj len "blbou" zmenou zákona - poznám - 7 mesiacov - netvrdím, že potom nedoplatili, ale tá tortúra....
veronikasad
20.02.14,19:01
Nezostaneš bez príjmu, požiadaj SP o splátkový kalendár na vyrovnanie preplatku na dávke v nezamestnanosti. Samozrejme, doplatok ID si SP započítala s preplatkom na dávke v nezamestnanosti.
veronikasad
20.02.14,19:04
Môže, zažila som podobnú situáciu pred 6 rokmi. ID mi priznali spätne za 9 mesiacov. Je tam však možnosť požiadať zálohové platby, ktorú som nevyužila, lebo som nepredpokladala, že to bude trvať tak dlho.
Katy a R
20.02.14,19:19
Praktickejšie v tvojom prípade bolo požiadať o dôchodok neskôr ... ve´d si mala dávku v nezamestnanosti. (a hlavne, keď bola vyššia!)
Lucia LuLu Malička
20.02.14,20:03
Na určenie vyšky invalidneho dôchodku som čakala štyry mesiace, to by som bola bez príjmu ešte o mesiac a pol dlhsie
Lucia LuLu Malička
20.02.14,20:06
Ano vsetko vedeli dopredu,vraj to budu riesit ked mi urcia invalidku, akurat ked prislo na lamanie chleba uz nevedeli nic ani len poradit kam sa mam obratit
Lucia LuLu Malička
20.02.14,20:22
Ibaže o možnosti nejakej zálohovej platby ma nikto neinformoval, aj keď som sa pýtala na všetky možnosti
Katy a R
20.02.14,21:23
veronika - ona až doteraz dostávala dávku v nezamestnanosti - a keďže tá je vyššia ako dôchodok o krorý si požiadala tiež od septembra (aj jej ho priznali) - teraz musí doplatiť. Ale možno sa dá dohodnúť, že to môžu rozdeliť na viac splátok - aby si aspoň niečo dostala - aj za prvé mesiace.. ???
Katy a R
20.02.14,21:25
nuž ale takto dostaneš v konečnom dôsledku menej ... a možno by bol dôchodok priznaný rýchlešie?? Ak je ten zdravotný stav taký vážny - ja by som veru požiadala najskôr v decembri - januári
veronikasad
20.02.14,21:27
Katy, nemyslím si, že je to tak. Jej doplatili ID od septembra. Ale keďže invalidita je viac ako 70 %, na dávku v nez. nemá nárok. Preto jej ju započítali s doplateným dôchodkom a ešte čosi ako dlh zostalo. Treba si dohodnúť splátkový kalendár, nemôžu jej to strhnúť z dôchodku naraz.
veronikasad
20.02.14,21:28
Ak by bola invalidita do 70 %, nič by nevracala a zostal by jej aj doplatený ID.
Katy a R
20.02.14,21:34
veď áno priznali v januári od septembra- lenže ona doteraz bez príjmu nebola - od 1. septembra dostávala tú dávku v nezamestnanosti .. len teda teraz ten rozdiel musí teraz vyrovnať ...(že mohla požiadať neskôr - dostala by viac;)) - záleží ale aj od postihnutia - že či to bolo jasné, že bude nad 70% ???
veronikasad
20.02.14,21:39
Katy, keby jej boli ID vyplácali zálohovo, rovnako jej ho započítajú. Jednoducho na tú dávku v nez. nemá nárok, tak ju musí vrátiť. Nahradil ju ID, ktorý akoby bol už "zálohovo" vyplatený. Smola, že dávka v nez. bola vyššia ako ID a peniaze už minula.