mysimis
28.03.06,16:15
Môj klient ma dnes oslovil, že by si chcel založiť občianske združenie. Nakoľko je toto pre mňa úplne neznáma problematika prosím o radu, čo všetko je potrebné k založeniu občianskeho združenia, ako dlho to trvá a čo všetko to obnáša, ako dlho to trvá a pod.
rada
31.03.06,09:40
Občianske združenia
Podmienky vzniku a právneho postavenia občianskych združení upravuje zákon č. 83/1990 Zb. o združovaní občanov v znení neskorších predpisov.
Občania môžu zakladať spolky, spoločnosti, zväzy, hnutia, kluby a iné občianske združenia, ako aj odborové organizácie a združovať sa v nich. Členmi združenia môžu byť aj právnické osoby.
Združenia sú právnickými osobami. Vznikajú registráciou. Registrovým orgánom je
Ministerstvo vnútra SR, sekcia verejnej správy, odbor vnútorných vecí,
Drieňová 22, 826 86 Bratislava 29.
Návrh na registráciu môžu podávať najmenej traja občania, z ktorých aspoň jeden musí byť starší ako 18 rokov (prípravný výbor). Návrh podpíšu členovia prípravného výboru a uvedú svoje mená a priezviská, rodné čísla a adresy bydliska. Ďalej uvedú, kto z členov starších ako 18 rokov je splnomocnencom oprávneným konať v ich mene.
K návrhu pripoja stanovy (v dvoch exemplároch), v ktorých musia byť uvedené:

názov združenia,
sídlo,
cieľ jeho činnosti,
orgány združenia, spôsob ich ustanovenia, určenie orgánov a funkcionárov oprávnených konať v mene združenia,
ustanovenia o organizačných jednotkách, pokiaľ budú zriadené a pokiaľ budú konať vo svojom mene,
zásady hospodárenia,
zánik združenia,
správny poplatok – kolkovú známku v hodnote 1000 Sk. Ak návrh nemá náležitosti podľa zákona, alebo ak sú údaje v ňom neúplné alebo nepresné, ministerstvo na to prípravný výbor bezodkladne, najneskôr do 5 dní od doručenia návrhu, upozorní s tým, že dokiaľ vady nebudú odstránené, konanie o registrácii sa nezačne.
Konanie o registrácii sa začne dňom, keď ministerstvu došiel návrh, ktorý nemá vady. O dni začatia ministerstvo bezodkladne upovedomí splnomocnenca prípravného výboru.
Ministerstvo registráciu odmietne, ak z predložených stanov vyplýva, že

ide o politickú stranu a politické hnutie, o organizáciu zriadenú na zárobkovú činnosť alebo na zabezpečenie riadneho výkonu určitých povolaní, alebo o cirkev a náboženské spoločnosti,
stanovy nie sú v súlade so zákonom,
ide o nedovolené združenie,
ciele združenia sú v rozpore s požiadavkami zákona (§ 5). O odmietnutí registrácie rozhodne ministerstvo do 10 dní od začatia konania a rozhodnutie doručí splnomocnencovi prípravného výboru.
Proti rozhodnutiu o odmietnutí registrácie môžu členovia prípravného výboru podať do 60 dní odo dňa, keď rozhodnutie bolo ich splnomocnencovi doručené, opravný prostriedok na Najvyšší súd Slovenskej republiky.
Súd rozhodnutie ministerstva zruší, ak neboli dané dôvody na odmietnutie registrácie. Deň právoplatnosti takéhoto rozhodnutia súdu je dňom registrácie združenia. Na žiadosť splnomocnenca prípravného výboru mu ministerstvo zašle jedno vyhotovenie stanov, na ktorom vyznačí deň registrácie.
Ak splnomocnencovi prípravného výboru nebolo do 40 dní od začatia konania doručené rozhodnutie ministerstva o odmietnutí registrácie, združenia vznikne dňom nasledujúcim po uplynutí tejto lehoty. Tento deň je dňom registrácie. Na žiadosť splnomocnenca prípravného výboru mu ministerstvo zašle jedno vyhotovenie stanov, na ktorom vyznačí deň registrácie.
Pokiaľ ministerstvo nezistí dôvod na odmietnutie registrácie, vykoná do 10 dní od začatia konania registráciu a v tejto lehote zašle splnomocnencovi prípravného výboru jedno vyhotovenie stanov, na ktorom vyznačí deň registrácie, ktorým je deň odoslania. O registrácii sa nevydáva rozhodnutie v správnom konaní.
Vznik združenia, jeho názov a sídlo oznámi ministerstvo do 7 dní po registrácii Štatistickému úradu Slovenskej republiky.
Zákon o združovaní občanov sa s istými obmedzeniami vzťahuje i na združovanie v odborových organizáciách a organizáciách zamestnávateľov.
Odborová organizácia a organizácia zamestnávateľov sa stáva právnickou osobou dňom nasledujúcim po tom, keď ministerstvu bol doručený návrh na jej evidenciu.
Združenie zaniká

dobrovoľným rozpustením alebo zlúčením s iným združením,
právoplatným rozhodnutím ministerstva o jeho rozpustení. Ak ministerstvo zistí, že združenie vyvíja činnosť, ktorá je v rozpore so zákonom, bez meškania ho na to upozorní a vyzve ho, aby od takej činnosti upustilo. Ak združenie v tejto činnosti pokračuje, ministerstvo ho rozpustí.
Proti tomuto rozhodnutiu možno podať opravný prostriedok na Najvyšší súd Slovenskej republiky.
Pri zániku združenia sa vykoná majetkové vyporiadanie primerane podľa ustanovenia Obchodného zákonníka o zrušení a zániku obchodných spoločnosti (§ 68 až 75).
Zánik združenia oznámi ministerstvo Štatistickému úradu Slovenskej republiky do 7 dní odo dňa, keď sa o ňom dozvedelo.
Podľa položky 34 sadzobníka poplatkov zákona č. 232/1999 Z. z., ktorým sa mení a dopĺňa zákon Národnej rady Slovenskej republiky č. 145/1995 Z. z. o správnych poplatkoch v znení neskorších predpisov vyberá ministerstvo správne poplatky za tieto správne úkony:

návrh na registráciu združenia občanov ................................ 1000 Sk
zmena stanov a údajov zapísaných do zoznamu združení občanov ......................500 Sk
vyhotovenie stanov ako náhrady za stratené, zničené, poškodené alebo odcudzené stanovy .................................................. ....... 400 Sk
vyhotovenie výpisu zo zoznamu združení občanov .................. 100 Sk
vyhotovenie písomnej informácie zo zoznamu združení občanov. 100 Sk
výmaz združenia občanov zo zoznamu združení občanov ........ 500 Sk V prípade zmeny stanov a údajov zapísaných do zoznamu ministerstvo vyberie poplatok znížený o 50 % ak sa vykoná len zmena názvu a sídla. Za súčasné vykonanie zmeny názvu a sídla sa vyberie len jeden poplatok.
Viac viď stránka Ministerstva vnútra.:D
Mikolajova
31.05.06,12:08
Ohľadom združenia by som sa chcela opýtať ak ma príjmy za reklamu akým spôsobom si vie uplatniť k príjmom náklady. Napr. Ide sa do zahraničia, kde je poskytnutá reklama, všetci majú trička spoločnosti, ktorá reklamu poskytla, dá sa na tie príjmy dať aj nejaký výdaj napr. cestovné, diety ?
kasphi
22.06.06,12:10
1. musia sa stretnut osoby, ktore chcu obcianske zdruzenie zalozit - na zalozenie minimalne tri osoby, urobit stanovy .... vyhladaj v google stanovy ... potom ich clenovia odsuhlasia

2. poslu na ministerstvo vnutra SR, sekcia verejnej spravy navrh na registraciu obcianskeho zdruzenia, 2x stanovy, 1 x 1000 sk kolok,

a do mesiaca ak bude vsetko ok posle ministerstvo spat opeciatkovane stanovy a obcianske zdruzenie poziada o ICO a zaeviduje sa na statistickom urade
i&g
14.08.07,12:36
Koho treba požiadať o pridelenie IČO?
victoria
15.08.07,06:23
Ministerstvo oznámi Štatistickému úradu do 7 dní od schválenia vzniku OZ jeho vznik a Štatistický úrad vám automaticky pridelí IČO.Ked dostanete spat z ministerstva opeciatkovane stanovy treba zajst na Krajsky statisticky urad a ziadat ICO, pridelia vam ho na mieste.
ondrejvla
17.10.07,16:55
Hľadám, hľadám...mám IČO pre ZV OZ, toto bolo nahlásené len telefonicky od zriaďovateľa ŽSR, ale nemám možnosť sa dopátrať k zriaďovacej listine, ani k štatútu prípadne inému právnemu dokumentu. Kde môžem zistiť, na akej stránke podľa IČO nejaký dokument, aj keď nebude pre právne účely, ale aspoň budem mať istotu, že IČO si pani na tlf.nevymyslela. Potrebujem prihlásiť OZ na DÚ a SP z dôvodu uzatvorenia dohody o prac.činn. na vyčistenie rekr.zariadenia. Bez dokumentov ma určite nikde neprihlásia... Čo mám urobiť, keď pani, ktorá to mala na starosti už nie je zamestnancom, poraďte prosím...
mysimis
17.10.07,17:28
Tu je link na register občianskych združení: http://portal.ives.sk/registre/startoz.do
ondrejvla
17.10.07,17:38
Tu je link na register občianskych združení: http://portal.ives.sk/registre/startoz.do

Ďakujem ale ani tu to nie je, je to Odborový zväz... Ale ďakujem za ochotu.
mysimis
17.10.07,17:45
Na stránke štatistického úradu si neskúšala?
ondrejvla
17.10.07,17:55
Na stránke štatistického úradu si neskúšala?

Aj tam som bola, ale neviem, ako tam dať hľadať podľa IČO...
mysimis
17.10.07,18:04
Tu som našla nejaký zoznam odoborových organizácií: http://www.civil.gov.sk/archiv/ovvs/zdruzenia/odbzdruz.xls, skús ďalej hľadať na tejto stránke.
ingrid garajova
17.10.07,19:33
táto istá problematika sa týka aj mna hladám info. o založení občianského združenia.
mysimis
18.10.07,05:17
Už som sem prikladala link na register občianskych združení...
http://portal.ives.sk/registre/startoz.do
Melnick
18.10.07,05:33
fizzy
18.10.07,06:00
Prosim Vas, kamarat sa ma pytal na nejake veci ohladne Obcianskeho zdruzenia. Uz dlhsie funguje v jednom OZ.
Ked ma to OZ prijem zo sponzoringu od sukromnej spolocnosti na urcity projekt, tak za vykonavanie toho projektu si mozu nejaku cast prerozdelit clenovia ako odmenu? asi cca 10%.
Popripade ked maju sponzorsky dar (financny dar) na chod zdruzenia? Mozu si najako vyclenit peniaze?
fizzy
18.10.07,11:35
posuvam...
victoria
18.10.07,16:50
Môžu, na základe pracovného pomeru a teda mzdy, cez dohodu o vykonaní práce, zmluvu o dielo alebo mandátnu zmluvu pokiaľ sa jedná o jednorázovú záležitosť.
ali_m
18.10.07,17:42
K tomu zakladaniu OZ, teraz je práve obdobie registrácii u notárov k zaradeniu do zoznamu príjimateľov 2% z daní (do 15.12). Len pozor na to, že ak chcete túto možnosť využiť, tak OZ musí byť založené minimálne minulý rok - t.j. ak teraz založíte OZ uchádzať sa o 2% budete môcť až v r. 2009.
fizzy
18.10.07,17:58
dakujem Viktoria,
dajme tomu ze mandatnu zmluvu, cize sa bude musiet OZ registrovat v ZP a tiez oni "zamestnanci" ? Popripade ako to bude? Prosim ak mi vies poradit.
Melnick
19.10.07,11:28
Môžu, na základe pracovného pomeru a teda mzdy, cez dohodu o vykonaní práce, zmluvu o dielo alebo mandátnu zmluvu pokiaľ sa jedná o jednorázovú záležitosť.
Ak budeš riešiť pracovný vzťah vyznačený modrou potom prihlasuješ zamestnancov do ZP a SP resp. dohodárov do SP

Ak budeš riešiť odmenou ,vyznačenou červene - potom je to jednorázový príjem. Ja pri takýchto príjmoch odporúčam registráciu na DÚ.


dakujem Viktoria,
dajme tomu ze mandatnu zmluvu, cize sa bude musiet OZ registrovat v ZP a tiez oni "zamestnanci" ? Popripade ako to bude? Prosim ak mi vies poradit
Myslím si,že Viktória to myslela rovnako.:)
LenkaBr
11.03.09,13:46
Dobrý deň,

vie niekto, či nejaký právny predpis určuje povinné orgány v občianskom združení? Alebo sa určia len v stanovách? Ak (sa)výbor rozhodne, môže niektorý orgán zrušiť rozhodnutím?
tenario
07.04.09,08:39
Je mozne pod obc.zdruzenim organizovat aj diskoteky? Dakujem za skoru odpoved
Economic
06.08.09,08:30
Dobrý deň,

vie niekto, či nejaký právny predpis určuje povinné orgány v občianskom združení? Alebo sa určia len v stanovách? Ak (sa)výbor rozhodne, môže niektorý orgán zrušiť rozhodnutím?

Je to dané prijatými stanovami v zmysle zákona 83/1990
Feli
02.09.09,16:44
Prosim, vie mi niekto poradit co sa tyka menovacich dekretov statutarnych zastupcov v OZ?
Nase OZ ma Snem, Predsednictvo a Kontrolnu komisiu. Kto podpisuje menovacie dekrety predsednictva? Mozu si ich podpisat clenovia predsednictva navzajom??? Niekde som nasla vzor, kde je podpis niekoho zo Spravnej rady, lenze Spravnu radu my nemame.
Dakujem za odpoved.
Feli
02.09.09,16:50
Prosim, viete mi poradit ohladom menovacich dekretov statutarnych zastupcov? Mozu si clenovia predsednictva obcianskeho zdruzenia podpisat menovacie dekrety navzajom? Nemame totiz iny organ (napr. Spravnu radu), ktory by tak mohol urobit.
Dakujem.
Economic
03.09.09,04:09
Prosim, viete mi poradit ohladom menovacich dekretov statutarnych zastupcov? Mozu si clenovia predsednictva obcianskeho zdruzenia podpisat menovacie dekrety navzajom? Nemame totiz iny organ (napr. Spravnu radu), ktory by tak mohol urobit.
Dakujem.

1) Najvyšší orgán združenia je utvorený zo všetkých členov združenia, prípadne delegátov
♦ rozhoduje o zániku združenia zlúčením s iným občianskym združením alebo dobrovoľným rozpustením,
♦ schvaľuje stanovy, ich zmeny a doplnky,
♦ schvaľuje plán činnosti a výročnú správu,
♦ schvaľuje rozpočet a správu o hospodárení,
♦ volí a odvoláva členov výkonného orgánu; predsedu združenia (pokiaľ si ho spomedzi seba nevolí výkonný
orgán) a kontrolný orgán,
♦ schvaľuje prijatie nových členov, pokiaľ ich neschvaľuje iný orgán združenia.
K bodu 2) Výkonný orgán je za svoju činnosť zodpovedný najvyššiemu orgánu
♦ riadi činnosť združenia v období medzi zasadnutiami najvyššieho orgánu,
♦ volí spomedzi seba a odvoláva predsedu (pokiaľ ho nevolí najvyšší orgán),
♦ zvoláva a obsahovo pripravuje rokovanie najvyššieho orgánu a pripravuje základné materiály na tieto rokovania.
K bodu 3) Štatutárnymi orgánmi združenia je predseda, podpredseda a pod. (v rovine funkcií). V prípade dvoch
a viacerých štatutárnych orgánov uviesť spôsob konania a podpisovania (samostatne, spolu a pod.)
K bodu 4) Kontrolným orgánom je napr. revízna komisia alebo revízor (do stanov sa uvádza len jeden orgán, nie
alternatíva)
Feli
03.09.09,17:10
1) Najvyšší orgán združenia je utvorený zo všetkých členov združenia, prípadne delegátov
♦ rozhoduje o zániku združenia zlúčením s iným občianskym združením alebo dobrovoľným rozpustením,
♦ schvaľuje stanovy, ich zmeny a doplnky,
♦ schvaľuje plán činnosti a výročnú správu,
♦ schvaľuje rozpočet a správu o hospodárení,
♦ volí a odvoláva členov výkonného orgánu; predsedu združenia (pokiaľ si ho spomedzi seba nevolí výkonný
orgán) a kontrolný orgán,
♦ schvaľuje prijatie nových členov, pokiaľ ich neschvaľuje iný orgán združenia.
K bodu 2) Výkonný orgán je za svoju činnosť zodpovedný najvyššiemu orgánu
♦ riadi činnosť združenia v období medzi zasadnutiami najvyššieho orgánu,
♦ volí spomedzi seba a odvoláva predsedu (pokiaľ ho nevolí najvyšší orgán),
♦ zvoláva a obsahovo pripravuje rokovanie najvyššieho orgánu a pripravuje základné materiály na tieto rokovania.
K bodu 3) Štatutárnymi orgánmi združenia je predseda, podpredseda a pod. (v rovine funkcií). V prípade dvoch
a viacerých štatutárnych orgánov uviesť spôsob konania a podpisovania (samostatne, spolu a pod.)
K bodu 4) Kontrolným orgánom je napr. revízna komisia alebo revízor (do stanov sa uvádza len jeden orgán, nie
alternatíva)
a co z toho teda vyplyva? mozeme si dekrety podpisat medzi sebou (traja clenovia predsednictva?
Dakujem.
Economic
04.09.09,04:49
a co z toho teda vyplyva? mozeme si dekrety podpisat medzi sebou (traja clenovia predsednictva?
Dakujem.

samozrejme, keď tam nikoho viac niet....
Feli
07.09.09,07:07
vdaka :-)
karen
24.09.09,13:55
prosim vas, musim pri zakladani oz (v ziadosti na MV) vyplnit vsetky kolonky, ktore su uvedene na 1.strane tejto debaty? Nazov zdruzenia, sidlo, ciel, -to chapem. Ale napr. zasady hospodarenia? Alebo organy zdruzenia? Obzvlast, ked sme len traja ludia, este nic nemame, len chceme zacat. Zatial je to len nasa predstava (chceme zalozit dobrovolnicke zdruzenie - sme zdravotne sestry a chceme na oddelenie dobrovolnikov). zatial, zo zaciatku, by sme si to nejako riadili samy, jasne, potrebujeme k tomu suhlas vsetkych nadriadenych atd...ale ako sme sa dozvedely, praca koordinatora zdruzenia sa neda robit popri zamestnani a rodine - vacsinou je to praca na plny alebo aspon na polovicny uvazok. Potrebujeme zaplatit toho zatial fiktivneho koordinatora a jeho telefonny ucet napriklad...Dakujem.
Feli
27.09.09,06:57
prosim vas, musim pri zakladani oz (v ziadosti na MV) vyplnit vsetky kolonky, ktore su uvedene na 1.strane tejto debaty? Nazov zdruzenia, sidlo, ciel, -to chapem. Ale napr. zasady hospodarenia? Alebo organy zdruzenia? Obzvlast, ked sme len traja ludia, este nic nemame, len chceme zacat. Zatial je to len nasa predstava (chceme zalozit dobrovolnicke zdruzenie - sme zdravotne sestry a chceme na oddelenie dobrovolnikov). zatial, zo zaciatku, by sme si to nejako riadili samy, jasne, potrebujeme k tomu suhlas vsetkych nadriadenych atd...ale ako sme sa dozvedely, praca koordinatora zdruzenia sa neda robit popri zamestnani a rodine - vacsinou je to praca na plny alebo aspon na polovicny uvazok. Potrebujeme zaplatit toho zatial fiktivneho koordinatora a jeho telefonny ucet napriklad...Dakujem.
nie som profik, ale viem, ze v zakone je urcite podmienka do Stanov zakotvit vsetky vymenovane informacie: nazov, sidlo, ciel, organy zdruzenia, zasady hospodarenia, prava a povinnosti clenov a tiez napr. zanik zdruzenia.
Preco vlastne potrebujete fiktivneho koordinatora? Ved riadit zdruzenie mozete v pozicii dobrovolnicok aj vy tri. Aj my to tak mame v zdruzeni na zaklade Dohody o dobrovolnickej praci. Nie je podmienka, ze musite mat zamestnancov. Popri praci to mozete robit, podmienkou je iba mat dostatok volneho casu.
Skuste este patrat po forme "neformalne zdruzenie osob" alebo nieco v tom zmysle... neviem, ci take nieco oficialne existuje a ak ano, tak tam neviem, ake su podmienky, ale niekto tu na porade urcite poradi :-).
Drzim palce.
karen
29.09.09,07:01
Dakujem, Feli. Problem je ten nedostatok volneho casu. Kazda z nas ma rodinu, deti-skolakov, a externe studujeme vs. Mam nacitaneho dost o dobrovolnikoch v nemocniciach (u nas je to uplne v plienkach) a je to proste tak, ze nejde len o par ludi s dobrou volou, ako sme si povodne mysleli, ale musi to byt organizovane a to dost zlozito, inac to padne na hubu. Take su skusenosti.
Je to zrejme tym, ze je to praca velmi psychicky narocna a zaroven ju nemoze robit kazdy, lebo moze viac uskodit ako pomoct. Klienti su totiz ti najbezbrannejsi.(Teraz nemyslim deti, ale starych, terminalne chorych ludi, ktorych je v nemocniciach na niektorych oddeleniach habadej a cely den nerobia nic ine len pozeraju do steny).
Feli
29.09.09,10:08
Karen, nie je zaco, ja velmi fandim a obdivujem ludi, ktori sa vobec zaoberaju myslienkou takymto sposobom pomoct znevyhodnenym ludom, ktorych spolocnost casto odstrci na okraj. Rada by som Vam nejako pomohla alebo inak poradila, ale asi to nie je v mojich silach. Ja mam tiez sen zamestnat sa v nasom OZ, ale k tomu potrebujem pravidelny prisun penazi, aby som uzivila seba a samozrejme predovsetkym zdruzenie. Mozno keby ste nasli silneho sponzora... neviem, ale verim, ze nejake riesenie sa najde, nevzdavajte sa a stale sa tou myslienkou zaoberajte ;-). Budem aspon drzat palce, ked uz inak neviem pomoct!
Economic
30.09.09,04:38
Dakujem, Feli. Problem je ten nedostatok volneho casu. Kazda z nas ma rodinu, deti-skolakov, a externe studujeme vs. Mam nacitaneho dost o dobrovolnikoch v nemocniciach (u nas je to uplne v plienkach) a je to proste tak, ze nejde len o par ludi s dobrou volou, ako sme si povodne mysleli, ale musi to byt organizovane a to dost zlozito, inac to padne na hubu. Take su skusenosti.
Je to zrejme tym, ze je to praca velmi psychicky narocna a zaroven ju nemoze robit kazdy, lebo moze viac uskodit ako pomoct. Klienti su totiz ti najbezbrannejsi.(Teraz nemyslim deti, ale starych, terminalne chorych ludi, ktorych je v nemocniciach na niektorych oddeleniach habadej a cely den nerobia nic ine len pozeraju do steny).

Založenie občianskeho združenia pokiaľ je človek laik, je možno nejaká neistá práca a je to zložitejšie, ako pre tých, ktorí sa v tom už pohybujú, resp. pohybovali. To čo musia obsahovať stanovy je dané zákonom. Ja nevidím problém v tom, dať tam čo je treba a jednoducho ho založiť. Ak je problém s vypracovaním takýchto dokumentov, podaním návrhu na zápis OZ do združenia do registra združení, vieme s tým pomôcť, no keďže je to prácne, uznáte, že nie v rámci voľného času, ale ako službu.
mamminta
21.10.09,05:46
ak teraz podam žiadosť oregistraciu o.z., kedy mozme prijat 2% z dani??
uz buduci rok??
hanelie
21.10.09,06:47
ak tento rok vznikne o.z. , budúci rok sa môžete registrovať u notára pre príjem z 2% za rok 2010 splatný /poukázaný na účet prijímateľa/ v roku 2011
promont maja
21.10.09,08:48
1) Najvyšší orgán združenia je utvorený zo všetkých členov združenia, prípadne delegátov
♦ rozhoduje o zániku združenia zlúčením s iným občianskym združením alebo dobrovoľným rozpustením,
♦ schvaľuje stanovy, ich zmeny a doplnky,
♦ schvaľuje plán činnosti a výročnú správu,
♦ schvaľuje rozpočet a správu o hospodárení,
♦ volí a odvoláva členov výkonného orgánu; predsedu združenia (pokiaľ si ho spomedzi seba nevolí výkonný
orgán) a kontrolný orgán,
♦ schvaľuje prijatie nových členov, pokiaľ ich neschvaľuje iný orgán združenia.
K bodu 2) Výkonný orgán je za svoju činnosť zodpovedný najvyššiemu orgánu
♦ riadi činnosť združenia v období medzi zasadnutiami najvyššieho orgánu,
♦ volí spomedzi seba a odvoláva predsedu (pokiaľ ho nevolí najvyšší orgán),
♦ zvoláva a obsahovo pripravuje rokovanie najvyššieho orgánu a pripravuje základné materiály na tieto rokovania.
K bodu 3) Štatutárnymi orgánmi združenia je predseda, podpredseda a pod. (v rovine funkcií). V prípade dvoch
a viacerých štatutárnych orgánov uviesť spôsob konania a podpisovania (samostatne, spolu a pod.)
K bodu 4) Kontrolným orgánom je napr. revízna komisia alebo revízor (do stanov sa uvádza len jeden orgán, nie
alternatíva)
Prosím Ťa, a čo v prípade, ak je najvyšším orgánom členská schôdza, resp. konferencia zvolených delegátov ... je potom ona štatutárnym zástupcom občianskeho združenia .. ? Kto vlastne v tomto prípade zastupuje takéto združenie navonok... ? Zvolený jeho predseda ...? Je potrebné tieto osoby oznámiť registri Ministerstva vnútra ...? Ak áno, akým spôsobom ... ?
hanelie
21.10.09,09:14
v stanovách musí byť napísané, kto zastupuje združenie - väčšinou je to predseda združenia, prípadne môžu aj jeho zástupcovia

mená konkrétnych ľudí a ich pozície sa prikladajú k stanovám/ ktoré sa odovzdávajú na MVSR / na zakladateľskej listine, alebo sa tento dekrét môže volať aj ustanovujúca schôdza /
promont maja
21.10.09,09:37
v stanovách musí byť napísané, kto zastupuje združenie - väčšinou je to predseda združenia, prípadne môžu aj jeho zástupcovia

mená konkrétnych ľudí a ich pozície sa prikladajú k stanovám/ ktoré sa odovzdávajú na MVSR / na zakladateľskej listine, alebo sa tento dekrét môže volať aj ustanovujúca schôdza /
Celý vtip je v tom, že vetička o tom, kto navonok zastupuje toto občianske združenie v stanovách chýba. Je tam iba, že táto členská schôdza a hlavne akým spôsobom táto členská schôdza volí svojho predsedu a členov predsedníctva ... Dá sa to nejako zmeniť ...? Čo je potom potrebné urobiť ..? Požiadať registrový súd ministerstva vnútra o zmenu týchto stanov ...?
hanelie
21.10.09,09:41
treba zaslať dodatok k stanovám - zastupovanie združenia navonok : predeseda združenia / + aspoň jeden zástupca

konkrétne mená treba zaslať na inom doklade / štatutárne orgány združenia
musí byť:
predseda združenia
zástupca predsedu
členská schôdza
výkonný výbor
revízna komisia
môže byť
spracovanie účtovníctva
pokladník
osvetový pracovník
členovia
promont maja
21.10.09,09:57
Veľmi veľké ĎAKUJEM. Prajem príjemný zvyšok dňa ... a ani nevieš ako veľmi si mi pomohla ...
mamminta
21.10.09,12:32
ak tento rok vznikne o.z. , budúci rok sa môžete registrovať u notára pre príjem z 2% za rok 2010 splatný /poukázaný na účet prijímateľa/ v roku 2011


:rolleyes: teda.......
ci by vzniklo o.z. máji 2009, alebo vznikne v oktobri 2009, je to jedno.....
ak to ale nestihneme a zaregistr. sa az v januari 2010, posuva sa prijem az na rok 2012...

tak? :rolleyes:
papulisko
29.10.09,08:42
Potrebujem poradiť v súvislosti s občianskym združením. Má občianske združenie automaticky povinnosť sa registrovať k DPPO, alebo až po splnení nejakých (akých) podmienok ? Ak to nie je automatické, vyplývajú nejaké obmedzenia pre OZ, ktoré nie sú registrované na DÚ ?
hanelie
29.10.09,13:22
MichalM
15.02.10,12:44
chcel by som Vas poprosit o pomoc, po obdrzani potvrdenych stanov z ministerstva je nejaky zakonom stanoveny termin do kedy musi byt ustanovujuci snem?
Economic
16.02.10,05:07
chcel by som Vas poprosit o pomoc, po obdrzani potvrdenych stanov z ministerstva je nejaky zakonom stanoveny termin do kedy musi byt ustanovujuci snem?

Ak sú stanovy potvrdené MV, t.z. že obč. združenie bolo zapísané do zoznamu OZ. Máš v stanovách ustanovený termín snemu ? Ak nie, postupuje sa v zmysle zákona o obč. združeniach.
MichalM
16.02.10,07:23
Ano stanovy su potvrdene MV, len tam sme to nemali uvedene a v zakone co som pozeral tak som nic k terminu ustanovujuceho snemu nenasiel.
Monči Blonde
12.05.11,18:10
prosím vás vie mi niekto poradiť: keď chceme založiť niečo ako jazykovú škôlku a školu (letnu, alebo letný kurz), môžeme to urobiť formou založenia občianskeho združenia? alebo by to bolo skôr komplikovanejšie a lepšie je založiť živnosť?,?? ďaaaaakujéém
SlavaK
18.05.11,17:27
Pozdravujem.
Prosím o informáciu, či sa občianske združenie, založené na humanitárne účely (podpora ZTP občanov) musí aj registrovať na DÚ a SP, resp. ZP, alebo kedy je to povinné. Vopred dakujem. Slava
ego.mc
18.05.11,18:18
Na DÚ, SP, ZP sa musíte registrovať, ak budete mať zamestnancov, resp. dohodárov (iba DÚ a SP). Na DÚ sa musíte registrovať, ak budete podnikať.
SlavaK
19.05.11,05:52
Dakujem za odpoved, ego.
felixh
19.05.11,13:30
Ak si chcem ako predseda združenia /štatutár/ účtovať cestovné náklady musím mať uzatvorený pracovný pomer , ak áno stači dohoda s OZ ?
szabomiro
20.10.11,11:06
Dobrý deň, sme už fungujúce združenie ktorého som predseda. Naše združenie ma len 5 členov spolu so mnou. Všetko okolo fungovania OZ robím sám bez pomoci členov tohto združenia. Moja otázka znie: Je možné aby som mal stanovy urobené tak aby som ako predseda bol v tejto funkcii natrvalo bez toho aby ma členovia odvolali z funkcie? Samozrejme práva členov by som ponechal až na tu voľbu členov predsedníctva. Alebo ak by tu bola iná možnosť ako si to takto urobiť, poradte mi prosím, ďakujem.
PS: Nechcel by som sa dožiť toho že ma po niekolkych rokoch mojej práce odvolajú a pošlu kade ľahšie.