vierka.vieročka
21.02.14,08:48
Dobre rozumiem, že
1/ keď je ZF nad 100 eur musím ju zaevidovať ako prišlú faktúru ?
2/ a tá suma nad 1000 eur, znamená bez či s DPH? (som platca)
kaja296
21.02.14,07:54
1.Áno,ako došlá faktúra.2.Tejto otázke akosi nerozumiem
vierka.vieročka
21.02.14,07:59
2/ no keď je ZF na sumu 1086 eur spolu s DPH, ale bez DPH je to len 905 eur, takže došlá faktúra, či ZF ?
vierka.vieročka
21.02.14,08:07
prepáč v tej otázke č. 1/ som chcela napísať sumu 1000 eur a nie 100,- Ja som už celkom pomýlená s tými sumami, niekde sa spomína limit 100 eur, niekde 1000,- eur, kde je pravda ?
KloferHladny
21.02.14,08:14
Čo je faktúrou a čo je zjednodušenou faktúrou píše § 74. Ak Vám dodá platiteľ DPH niečo v hodnote nie vyššej ako 100 EUR vrátane DPH a nie je to doklad z registračnej pokladne, potom to môžte považovať za zjednodušenú faktúru s právom na odpočet DPH. Zákon o ERP hovorí, kto nemusí tržby registrovať ERP, t.z že nie každý platca DPH môže vyhotovovať zjednosušené faktúry bez evidencie v ERP. Ak máte zjednodušenú faktúru na sumu od 100 EUR a nie vyššiu ako 1000 EUR vrátane DPH a táto suma bola uhradená v hotovosti, potom si môžte uplatniť právo odpočtu DPH iba ak je vyhotovená registračnou pokladnicou. Ak máte zjednodušenú faktúru vyhotovenú ERP na sumu nie vyššiu ako 1600 EUR a uhradili ste to "iným platobným prostriedkom" (napr platobnou kartou), potom máte právo uplatniť si nárok na odpočet DPH. Pre bežné prípady by som to zhrnul takto:
1. Hotovostné doklady nevyhotovené ERP - máte nárok na odpočet ak sú splnené ostatné podmienky uvedené v Zákone a suma nie je vyššia 100 EUR - pre účely DPH a KV sa považujú za zjednodušené faktúry
2. Doklady vyhotovené ERP uhradené v hotovosti- máte nárok na odpočet ak sú splnené ostatné podmienky uvedené v Zákone a suma nie je vyššia ako 1000 EUR - pre účely DPH a KV sa považujú za zjednodušené faktúry
3. Doklady vyhotovené ERP uhradené "bezhotovostne" napr. platobnou kartou- máte nárok na odpočet ak sú splnené ostatné podmienky uvedené v Zákone a suma nie je vyššia ako 1600 EUR - pre účely DPH a KV sa považujú za zjednodušené faktúry
4. Príklad: Ak kúpite zásoby vo veľkosklade v hotovosti a ich cena bude 1001 EUR, potom si z tohto dokladu nemáte právo uplatniť odpočet DPH.
5. Čo s prípadmi, ak je z ERP vyhotovená faktúra spľňajúca náležitosti "riadnej" faktúry - kde v KV sa uvádza - je už riešené na porade v iných miestach.
vierka.vieročka
21.02.14,08:38
Aha takže môj prípad č.1: hotovostný doklady vyhotovený ERP so všetkými náležitosťami faktúry t.j. jednotková cena, údaje odberateľa (ja som vyplatila v hotovosti za tovar) v sume spolu s dph 1086 eur ....považujem za prijatú fa a pôjde do B2 KV

č.2: hotovostný doklad vyhotovený ERP so všetkými náležitosťami faktúry t.j. jednotková cena, údaje odberateľa (ja som vyplatila v hotovosti za tovar) v sume spolu s dph 945 eur ....považujem za prijatú fa a pôjde tiež do B2 KV ?
..... takže takto je to správne ?