Pocahontas85
21.02.14,09:09
Dobry den chcem sa spytat, idem robit RZD zamestnancovi ktory nastupil do nasej firmy 12.11.2013 od januara-jula pracoval vo firme kde mu bol vyplacany danovy bonus ale od augusta az do novembra robil v dalsej firme kde mu danovy bonus vyplacany nebol. Ja teraz neviem ci ma narok na danovy bonus za celych 12 mesiacov aj ked mu ho ta jedna firma nevyplacala. Alebo napisem do kolkonky "danovy bonus priznany, vyplateny" len sumu od inych platitelov?
Nevedel by mi niekto poradit? Dakujem velmi pekne
kn-alka
21.02.14,08:12
Ideš robiť RZD a nevieš podmienky priznania DB? Zamestnanec ti čo vypísal na žiadosti o RZD? Máš rodné listy?
jamis
21.02.14,08:13
Aby si zamestnanec chcel uplatniť daňový bonus, musí ročne dosiahnuť minimálne príjmy vo výške 6 - násobku minimálnej mzdy. Ak toto spĺňa tak do kolonky daňový bonus priznaný dáš celú sumu DB, ktorý prislúcha k roku 2013 a do kolonky daňový bonus vyplatený ide suma, ktorá mu bola zamestnávateľmi skutočne vyplatená.
kn-alka
21.02.14,08:14
Nárok na DB vzniká, ak zamestnanec dosiahol hrubú mzdu spolu za celý rok aspoň 2026,20 eura, dieťa žilo s daňovníkom v spoločnej domácnosti a nepoberal na dieťa bonus druhý rodič.
Toto všetko si musíš ujasniť so zamestnancom a na základe toho určíš, aký nárok má - alebo nemá. Podľa toho vznikne doplatok.


§ 33
Daňový bonus


(1) Daňovník, ktorý v zdaňovacom období mal zdaniteľné príjmy podľa § 5 aspoň vo výške 6-násobku minimálnej mzdy 123) alebo ktorý mal zdaniteľné príjmy podľa § 6 ods. 1 a 2 aspoň vo výške 6-násobku minimálnej mzdy 123) a vykázal základ dane (čiastkový základ dane) z príjmov podľa § 6 ods. 1 a 2, môže si uplatniť daňový bonus v sume 19, 32 eura mesačne na každé vyživované dieťa žijúce v domácnosti s daňovníkom;57) prechodný pobyt dieťaťa mimo domácnosti 57) nemá vplyv na uplatnenie tohto daňového bonusu. O sumu daňového bonusu sa znižuje daň.

(2) Za vyživované dieťa daňovníka, a to vlastné, osvojené, dieťa prevzaté do starostlivosti nahrádzajúcej starostlivosť rodičov na základe rozhodnutia príslušného orgánu a dieťa druhého z manželov, sa považuje nezaopatrené dieťa podľa osobitného predpisu.125)
jamis
21.02.14,08:18
ak si do žiadosti o RZ uvedie, že požaduje doplatenie DB, tak mzdárka nie je povinná si to s ním ujasňovať. Za pravdivosť v žiadosti o RZ predsa zodpovedá svojim podpisom
Pocahontas85
21.02.14,08:39
zarobil viac ako 2026,20, vsetky podmienky splna takze mu dam ze mal narok na DB celych 12 mesiacov. Ziadost od neho este nemam lebo je na PN a povedal ze po skonceni ju prinesie. Viem ze priniest to mal do 17.2. je to len moja dobra vola, ze cakam. :( RZD robim prvy raz. Tak sa na mna nehnevajte, ze sa stale pytam.
veronikasad
21.02.14,09:09
Termín na podanie žiadosti o vykonanie RZD bol do 17.2. Ak si ju nedostala, vystav zamestnancovi Potvrdenie o zdanitelných príjmoch - DP si musí urobiť sám.