lubicaJJ
21.02.14,10:35
Ahojte, účtujem CK, ktorá uhrádza zahraničným dodávateľom faktúry za poskytnuté služby v zahraničí - ubytovanie, miestnu prepravu, miestneho sprievodcu, stravu atď. Ide o platby do krajín, s ktorými nemáme zmluvu o zamedzení dvojitého zdanenia, sú to tretie krajiny, nie je to zmluvný štát. V tuzemsku máme príjem od klienta SR za zájazd.
Mám otázky:
1. spadajú títo dodávatelia pod §2 písm. x) zákona o dani z príjmov?
2. ide o služby - príjmy zo zdrojov plynúcich na území SR - § 16 ods. 1 písm. c?
3. mám robiť pri úhrade faktúr zrážku §43, príp. zabezpečiť daň §44 a odviesť nášmu DÚ?

Volala som aj na Finančné riaditeľstvo, povedali mi, že za 1.1.-28.2.14 by som mala zrážať daň 19% a od 1.3.14 35% z platby. Môj zahr. dodávateľ si potom vysporiada daň podaním DP u nás. Vraj sa to rieši na ministerstve.
Viem si to predstaviť pri licenciách, stálych prevádzkarňach, montážach atď., službách poskytnutých na našom území, ako to bolo doteraz, ale myslel niekto na to, že uhradím faktúru dodávateľovi do Rwandy, Surinamu, Maldivy, Thajska, Nepálu a pod. za tam poskytnuté služby a mám mu neuhradiť 35% z faktúry a aby si to potom riešil s našim DÚ?
JAJA11
21.02.14,12:40
na školení sa to už rozoberalo, že tým, že chcú postihnúť špekulantov, znepríjemnili život slušným.....
a na Slovensku je to tak vo všetkom.... kradne niekto? nič mu nespravíme, ale tí slušní nám musia dokázať, že oni nekradnú..... lebo im dáme pokutu :-( .......
Hytat
22.02.14,19:10
Este Ta potesim, musis rozlisovat, ci ide o tzv.zmluvny stat ale nepatri do európskeho hosp-priestoru. Ak je to zmluvny ale nepatri do EHP napr. Svajciarsko ,Cina mala by si zrazit 19%, ak je to nezmluvny 35%.
Neviete niekto o nejakom skoleni? Zda sa mi to velmi komplikovane, lebo k tomu este pristupuju aj zmluvy o zamedzeni dvojitého zdanenia
Sarlotka
22.08.14,09:30
Viem, že by sa mala zadávať nová otázka, ale pridávam sem, existuje k uvedenému nejaké stanovisko ? su cestovne agentury a kancelárie povinne zabezpecovat dan pri platbách dodavatelom spadajúcich pod §2 písm. x? spadajú "služby cestovného ruchu" pod §16 ods písm. c?

ja som dostala na dopyt nasledovnú odpoveď

Ak daňovník nezmluvného štátu podľa § 2 písm. x) zákona č. 595/2003 Z.z. o dani z príjmov v z.n.p. (ďalej len "zákon o dani z príjmov") poberá príjmy za poskytnuté služby, plynúce od daňovníka s neobmedzenou daňovou povinnosťou podľa § 2 písm. d) zákona o dani z príjmov, uvádzame nasledovné:

S účinnosťou od 01.01.2014 je predmetom zabezpečenia podľa § 44 ods. 2 zákona o dani z príjmov tiež príjem zo služieb daňovníka s obmedzenou daňovou povinnosťou plynúci od daňovníkov s neobmedzenou daňovou povinnosťou a od stálych prevádzkarní daňovníkov s obmedzenou daňovou povinnosťou bez ohľadu na skutočnosť, na území ktorého štátu sú tieto služby poskytované (§ 16 ods. 1 písm. c) zákona o dani z príjmov).
Platiteľ dane (daňovník s neobmedzenou daňovou povinnosťou) od 1.3.2014 zabezpečuje daň z týchto príjmov v zmysle § 44 ods. 2 zákona o dani z príjmov zrazením dane vo výške 35 % z peňažného plnenia pri výplate, poukázaní alebo pripísaní tejto úhrady k dobru uvedeného daňovníka.
Povinnosť „zvýšeného“ zabezpečenia dane z príjmov zo služieb sa primárne vzťahuje na zaistenie dane z príjmov daňovníkov nezmluvných štátov poskytujúcich najrizikovejšie typy služieb, ktoré sú explicitne uvedené v ustanovení § 16 ods. 1 písm. c) zákona o dani z príjmov. Ide o príjmy obchodného, technického alebo iného poradenstva, z riadiacej a sprostredkovateľskej činnosti, zo stavebných a montážnych činností a projektov a podobných činností, ktoré nemajú ekonomické opodstatnenie a ktorých účelom je obchádzanie alebo zníženie daňovej povinnosti dotknutých daňových subjektov na území Slovenskej republiky.
Ak v predmetnom prípade nejde o príjmy, ktoré sú vymedzené v citovanom ustanovení a sú platené daňovníkom nezmluvných štátov, úhrady takýchto príjmov nie sú zdaniteľné a nie sú predmetom zvýšeného zabezpečenia dane na území Slovenskej republiky.

Na záver uvádzame, že FR SR poskytuje daňovým subjektom odborné informácie všeobecného charakteru s odkazom na príslušné ustanovenia daňových zákonov a osobitných predpisov, ktoré sú využiteľné pre široký okruh daňových subjektov a nie iba pre vymedzenú skupinu daňových subjektov alebo pre jednotlivý daňový subjekt. Nie je oprávnené posudzovať konkrétne prípady, nakoľko nepozná všetky okolnosti, aby mohlo jednoznačne zaujať stanovisko.
Soňa K
22.08.14,11:40
To naozaj takto fungujú cestovky ? Skutočne platia do zahraničia za dovolenkové pobyty sumu zníženú o daň ?
Sarlotka
22.08.14,12:53
neviem, netusim a tiez to zistujem... rada by som ziskala info ako to robia cestovky resp. ci mali v roku 2014 aj kontrolu kde platili za sluzby nezmluvnym krajinam ....mala som aj stretnutie s danovou poradkynou a nevedela sa vyjadrit... hladam nieco oficialne ale zatial nic... samozrejme ze ked napr. hotelu nezaplatim celu sumu, strhnem 35 percent to by nebolo mozne, hotel by s tym nesuhlasil.cize v tom pripade mi to prislo ze sr cestovka bude musiet zaplatit navyse zrazkovu dan 35 % .. .. priklanam sa k nazoru ze napr. hotel - ubytko spadaju pod príjem §16 ods. 1c dani z prijmu .. totiz netraba zabudnut ze ak nezabezpecim dan v pripade kontroly zaplateny naklad je nedanovy lebo som nezabezpecila dan, a ak zaplatim "navyse" zrazkovu dan, tak kedze ide o dan ineho subjektu tychto 35 percent je opat nedanovy... ziaden hotel z nezmluvnych krajin nebude obchodovat s cestovkou ktora mu vyplati o 35 percent menej... to je myslim ze jasne...:D takze sa budem musiet dohodnut na cene o 35 percent vyssej? :D