ebeš
28.03.06,18:54
Stretol sa už niekto so zdaňovaním príjmov zo zamestnania v Belgicku? Mám pred sebou výplatnú pásku, ktorá je vo flámčine a do daňového priznania porebujem správne určiť základ dane ( bez daňových kreditov). A anglická mutácia webovej stránky ich finančného úradu je ako na potvoru v rekonštrukcii.
Tweety
28.03.06,16:56
Stretol sa už niekto so zdaňovaním príjmov zo zamestnania v Belgicku? Mám pred sebou výplatnú pásku, ktorá je vo flámčine a do daňového priznania porebujem správne určiť základ dane ( bez daňových kreditov). A anglická mutácia webovej stránky ich finančného úradu je ako na potvoru v rekonštrukcii. Požiadaj DÚ o odklad podania DP.
Johanka
28.03.06,17:08
Využi možnosť požiadať až do 30.9. To stihneš ísť aj na jazykový kurz...

Ešte prosba - splietajú sa tu rôzne potvrdenia , v rôznych jazykových mutáciách. V prípade, že sa Ti podarí preložiť Tvoje potvrdenie, napíš nám texty vo flámčine a v slovenskom jazyku. Budeme mať pomôcku do ďalších období.
ebeš
28.03.06,17:24
Ďakujem aspoň za to, že ste mi v týchto ťažkých časoch zdvihli náladu. (3 dni to už vydržíme).
Nad odkladom ani neuvažujem, verím, že to nejak zvládnem...
Ale chcela by som si vyjasniť Johanka, tu niekde na Porade sa píše, že na požiadanie o odklad je už neskoro, že to malo byť do 1.3.2006, lebo do 31.3.2006 mi musí dať DU odpoveď.( a on má na to 30 dňovú lehotu, ktorú samozrejme aj využije).
Johanka
28.03.06,17:33
Žiadosti o odklad za dávajú veselo aj 31.3. Riziko je v tom, že sa včas nedozvieš, či bolo žiadosti vyhovené. Ak bude žiadosť zamietnutá , budeš sankcionovaný za správny delikt v zmysle § 35 Zákona o správe daní a poplatkov, lebo priznanie podáš po termíne.
Moja skúsenosť je, že ak je v žiadosti uvedené, že súčasťou príjmov budú aj príjmy zo zdrojov v zahraničí, lehotu na podanie DP predlžujú bez problémov.
Možno by stálo za to, zájsť za konkrétnou správkyňou, ku ktorej daňovník patrí a dohodnúť sa s ňou, že mu oznámi schválenie(neschválenie) telefonicky alebo osobne, čím sa ušetrí pár dní. Samozrejme následne to musí prísť poštou, len tu je často problém s doručovaním. Na našom DÚ sú dievčence pomerne ochotné a dá sa s nimi dohodnúť, neviem ako inde - však vieš, Slovensko je veľké a rozmanité ....
ebeš
28.03.06,17:46
Johanka,ešte ťa využijem, keď ťa mám " na dráte". Čo si myslíš o tom, že ako potvrdenie zo zahraničia priložím výplatné pásky. Mne tvrdili na DU, že to môže byť. Je s tým spojené nejaké riziko? Musím neskôr doložiť aj nejaký úradný papier?
A ešte som čítala v nejakom Tvojom príspevku ( dúfam, že som sa nezmýlila), že keď daňovník nemá nijaké potvrdenie, podá DP( s nejakými predpokladmi) a potom ho doloží v dodatočnom DP, ale to už je spojené so sankciami.(že má radšej požiadať o odklad- tam nie sú sankcie) Nejak sa mi to nezdá, lebo napr.v spomínanom Belgicku sa DP za rok 2005 robí až v roku 2007.Čiže by mi nepomohol ani odklad na 6 mesiacov.A je skutočne možné, že v roku 2007 budem musieť podať dodatočné daňové priznanie, lebo celková daň sa od preddavkovej ( ktorú priznám teraz) môže líšiť.
Johanka
28.03.06,18:50
Práve pre tieto rôzne zdaňovacie obdobia v jednotlivých krajinách je možné podať DP aj na základe výplatných pások. Lebo iba na základe nich vie daňovník rozlíšiť, čo patrí do zdanenia v rámci slovenského zdaňovacieho obdobia.
Čo bude v roku 2007 by som teraz neriešila, dovtedy bude toľko noviel ZoDP ....