lojzko
28.03.06,19:01
dobry den

prosim o radu

pokial som mal v minulom roku zalozenu aj zrusenu zivnost (asi 4 mesiace) a bol som potom zamestnany na TPP, vyplnam obe tlaciva ?

dakujem
Johanka
28.03.06,17:03
Iba typ B. V ňom je priestor aj pre príjmy zo zamestnania.
lenkak
28.03.06,17:10
Príjem zo zamestnania uvedieš v DP-B.
lojzko
28.03.06,17:16
dakujem,
este sa chcem spytat > co je vyhodnejsie (myslim z hladiska vratenia dani) ak uvediem ze som zarobil 40 tis. na dohodu alebo ako zivnostnik?

dakujem
lenkak
28.03.06,17:19
Ak si mal dohodu ako občan, kým si nepodnikal, tak príjem dávaš ku príjmu zo zamestnania, zamestnávateľ Ti mal vydať k tomuto príjmu Potvrdenie o zrazených a vypl. príjmoch.
Johanka
28.03.06,17:22
Ak odhliadneme od toho, že príjem má byť v DP zaradený správne, tak z hľadiska vrátenia daní je to jedno. Všetky druhy príjmov sa v určitom bode DP sčitujú a zdaňujú sa spoločne.
lojzko
28.03.06,17:28
skusim to trosku blizsie objasnit, prosim teda o radu

v januari som zacal pracovat u firmy na dohodu. potvrdenie prijmoch nemam, u tej istej firmy som ukoncil pracu 25.5 2005 .
24.4 som si zalozil zivnost, ktora trvala do oktobra.
(tato firma mi poslala mi poslala potvrdenie o prijmoch - avsak vsetko dokopy - aj zivnost aj dohodu) je teda mozne to uviest spolu?

od 1. novembra som sa zamestnal na TPP do konca roka 2005

dakujem
Evanka
28.03.06,17:34
dakujem,
este sa chcem spytat > co je vyhodnejsie (myslim z hladiska vratenia dani) ak uvediem ze som zarobil 40 tis. na dohodu alebo ako zivnostnik?

dakujem
Asi je výhodnejšie mať ten príjem ako živnostník, pretože z tých príjmov si môžeš odpočítať paušál, prípadne skutočné výdavky, súvisiace s dosiahnutím príjmu, z príjmu z dohody si nič neodpočítaš. Ale ty sa vlastne teraz nemôžeš rozhodnúť, či uvedieš do DP príjem zo živnosti, alebo z dohody o vykonaní práce. Príjem zo živnosti si faktúroval, príjem na dohodu si mal ako zamestnanec a z neho ti zamestnávateľ odviedol daň, o čom dostaneš od zamestnávateľa potvrdenie o vyplatenom príjme a zrazených preddavkoch, ktoré je súčasťou DP.
lojzko
28.03.06,17:41
ako zivnostnik som nemal ani kasu ani ziadne faktury som nevystavoval. bola to sprostredkovatelska cinnost.
lojzko
28.03.06,17:43
z tej firmy som potvrdenie o prijmoch dostal, zaujima ma len ci je to nutne rozdelit na prijem na dohodu a na zivnost alebo to uviest vsetko v kope
lenkak
28.03.06,17:45
Údaje z Potvrdenia o príjme uvádzaš do príjmov zo zamestnania.
lojzko
28.03.06,18:14
dobre teda, dolozim doklady o prijmoch z oboch zamestnani a uvediem ze zo zivnosti som nemal prijem/ ani naklady

dakujem
Johanka
28.03.06,18:46
skusim to trosku blizsie objasnit, prosim teda o radu

v januari som zacal pracovat u firmy na dohodu. potvrdenie prijmoch nemam, u tej istej firmy som ukoncil pracu 25.5 2005 .
24.4 som si zalozil zivnost, ktora trvala do oktobra.
(tato firma mi poslala mi poslala potvrdenie o prijmoch - avsak vsetko dokopy - aj zivnost aj dohodu) je teda mozne to uviest spolu?

od 1. novembra som sa zamestnal na TPP do konca roka 2005

dakujem
Nechápem dosť dobre aké "potvrdenie" Ti poslala tá firma, pre ktorú si robil sprostredkovanie. Nejaký provízny list? Nie je to náhodu sprostredkovanie poistenia? Lebo to by sme už naozaj boli celkom inde...
lojzko
28.03.06,20:00
poslali mi potvrdenie o zuctovanch a vyplatenych prijmoch fyzickych osob zo zavislej cinnosti....
Johanka
28.03.06,20:03
Tak to musíš uviesť spolu, ale v príjmoch zo závislej činnosti. Zo živnosti z toho nebolo nič. To by aj zodpovedalo tomu, že si nevystavoval žiadnu faktúru.
lojzko
29.03.06,00:50
dakujem, rucicky bozkavam :)