Ninušqa
21.02.14,19:28
Ak daňovník využije možnosť odpočtu DPH z daň.dokladu neskôr ako je dátum dodania na daň.doklade (samozrejme v rámci hosp.roku), ako uvedie daný doklad v KV?
Napr. FA s dátumom dodania 1/2014, daň odpočítaná v DP DPH 2/2014.
Zaradiť FA do KV za 2/14 alebo urobiť dodatočný KV za 1/2014 ?
Ďakujem
nika.sum
21.02.14,19:15
Do KV ide vtedy ked do DP ale datum dodania taky aky je na fakture.
Daska
21.02.14,20:59
tym by som si nebola taka ista... fakturu mam v DPH 1/2014, lebo ma zdanitelne plnenie 31.1.2014, ale kedze bola vystavena 5.2.2014 a mne dorucena 6.2.2014 do KV mi ju taha do 2/2014... :(
cloe
21.02.14,22:01
Neviem, aký máš soft, ale v Pohode zadávam aj dátum odpočtu, aj dátum dodania. Dátum dodania sa uvádza vždy taký aký je na faktúre a podľa dátumu odpočtu mi to ide rovnako do DP DPH aj do kontrolného výkazu
nika.sum
22.02.14,16:47
ja som si tym ista. V mrp ked nahodim pyta si datum zaradenie, datum odpocitania dane a datum dodania - ten taha aj do KV. Ak pride faktura 06.2. zaradim ju k tomuto datumu, odpocitanie dane 31.1. a tiez aj dodanie 31.1. - tak ju budem mat v KV za 01/2014. Ak dam odpocitanie 06.02. ale datum doda ale datum dodania tam bude 31.1.
Rozalka
22.02.14,17:01
V KV to mám byť presne v tom mesiaci ako v DPH.
Pokiaľ to soft robí inak, to ešte neznamená, že tak je to správne.
Daska
22.02.14,17:39
Ja sa nehadam, len som si tym nebola ista, ale presvedcili ste ma, dakujem
JANA LC
25.02.14,18:19
Toto zaujíma aj mňa, mala som takýto problém za január.
20.02.2014 som podala KV aj DP DPH. Ako na potvoru, jedna nemenovaná firma mi poslala DFA so zdaniteľným plnením ešte k 31.01.2014. Volala som na finančnú správu a tam mi povedali, že som ešte v termíne podania, takže stačí len podať opravný KV za január, teda doplniť do B2 tú DFA a DP DPH nemusím opravovať, t.j. že si DPH z tej DFA môžem uplatniť v DP DPH za február, ale do KV za február táto DFA nejde. Tak som to aj spravila..
Rozalka
25.02.14,18:31
a v ktorom mesiaci to bude v KV uvedené? január?
Nejako sa mi ich odpoveď nepozdáva.
Keby bola faktúra došla v marci?
JANA LC
26.02.14,05:18
Keby došla v marci a zdaniteľné plnenie je 31.01.2014 tak treba spraviť dodatočné KV za január a odpočítať si DPH v marci v DP DPH.

Tu je z drsr.sk, že stačí urobiť opravné, alebo dodatočné KV, DP DPH sa nemusí riešiť:

Kedy sa podáva opravný a dodatočný kontrolný výkaz

Opravný kontrolný výkaz podáva platiteľ dane pred uplynutím lehoty na podanie kontrolného výkazu iba vtedy, ak zistí, že údaje v podanom kontrolnom výkaze sú neúplné alebo nesprávne. Podaný opravný kontrolný výkaz nahrádza riadny kontrolný výkaz, t.j. uvedie v ňom znova všetky údaje z transakcií vrátane nových opravených alebo doplnených, pričom na pôvodne podaný kontrolný výkaz sa neprihliada.
V prípade, že platiteľ podá opravný kontrolný výkaz, nemusí automaticky podávať aj opravné daňové priznanie.
Dodatočný kontrolný výkaz podáva platiteľ po uplynutí lehoty na podanie kontrolného výkazu ak zistí, že údaje v podanom kontrolnom výkaze sú neúplné alebo nesprávne.
V prípade, že platiteľ musí podať dodatočný kontrolný výkaz, nemusí automaticky podávať aj dodatočné daňové priznanie.
V dodatočnom kontrolnom výkaze uvádza len opravené a doplnené údaje podľa postupu uvedeného v Poučení na vyplnenie kontrolného výkazu k DPH.




Tu je príklad z drsr.sk, že KV DPH je vždy podľa dátumu dodania:

3. Ako riešiť prípady, ak platiteľ dodá tovar napr. 30.3., pričom má lehotu na vyhotovenie faktúry 15 dní, teda do 14.4. Dodávku uvedie v daňovom priznaní za marec a toto daňové priznanie podá po skončení zdaňovacieho obdobia, napr. 10.4.. V rovnakej lehote je povinný podať aj kontrolný výkaz, avšak v kontrolnom výkaze za marec dodávku zo dňa 30.3. neuvedie, lebo ešte nevyhotovil faktúru (faktúru vyhotoví 12.4.). Je platiteľ povinný podať opravný alebo dodatočný kontrolný výkaz za marec alebo údaje z faktúry uvedie v kontrolnom výkaze za apríl?

Dodávateľ má uviesť údaje o dodaní tovaru v KV za to zdaňovacie obdobie, v ktorom vznikla daňová povinnosť. To znamená, že dodanie tovaru dňa 30.3. má byť uvedené v KV za marec alebo I. štvrťrok bez ohľadu na to, že faktúra sa vyhotoví až v apríli. Ak by platiteľ podal DP a KV spolu za marec pred 25. aprílom, a zároveň predtým, ako vyhotoví faktúru, musí podať opravný/dodatočný KV v závislosti od toho, kedy zistí, že údaje z tejto faktúry neuviedol v podanom KV za marec.



PS: Ja už v tom začínam mať jasno:
DP DPH slúži len na výpočet, či bude nadmerný odpočet, alebo vlastná daňová povinnosť. Dátum zdaniteľného plnenia nie je podstatný.

KV DPH slúži, okrem hotovostných platieb, že konkrétna spoločnosť v danom mesiaci mi niečo fakturovala, alebo ja jej. Čiže dátum zdaniteľného plnenia je pre KV dôležitý.
JAJA11
26.02.14,05:34
lenže tu je to z pohľadu dodávateľa, ktorý nevyhotovil faktúru v mesiaci, v ktorom bolo zadniteľné plnenie a je povinný podať opravné alebo dodatočné DP.... z phľadu odberateľa je to úplne inak..... pokiaľ budeme uvádzať DPH na vstupe z faktúry v jednom mesiaci a v v KV DPH v inom mesiaci, nebude mať šancu finančná správa skontrolovať DPH.... ak ja uvediem trebárs došlú faktúru z januára už v KV za január, ale faktúru si odpočítam až vo februári, budú mať nesúlad vo februári, lebo nebudú vedieť, prečo si odpočítavam viac na vstupe ako mám v KV..... hľadať to v predchádzajúcom mesiaci dá zabrať aj programu..... ak to spraví veľa ľudí, tak sa to nebude dať ukontrolovať..... jednoducho skvelý nápad je ten KV :-)
AnnaK
26.02.14,06:42
Ja som tiež počula od viacerých školiteľov, že do KV ide faktúra za to isté obdobie, za ktoré si z faktúry uplatňujem odpočet DPH. Napr. fa vystavená 3.2. dátum dodania služby 31.1. Ja si odpočet DPHi uplatním za február, takže faktúra ide do KV za február s uvedením dátumu dodania 31.1.
JANA LC
26.02.14,08:14
Ja osobne som KV DPH uvítala, krásne sa vyčistia "platcovia DPH", ostanú len seriózny platitelia,

každý odberateľ si skontroluje svoje údaje na DFA či sú kompletné - napr. roky účtujem Orange, alebo O2 DFA, a len teraz som si všimla, že nám neuvádzajú Ič DPH,
a na záver,
si každý odberateľ vycvičí "fakturantky" dodávateľa, ktoré si nechávajú fakturáciu na poslednú chvíľu a znepríjemňujú život zodpovedným účtovníčkam.

S prihliadnutím na to , že od roku 2016, by sa už nemalo podávať DP DPH, len KV DPH, sa určite naša práca zjednoduší.

Som jednoducho optimistka.
Bobusko
22.12.14,16:20
Podľa pokynov z finančnej správy: Ak mne ako odberateľovi príde neskoro faktúra od dodávateľa, nie je problém, DPH si uplatním v ďalšom mesiaci a aj do kontrolného výkazu to uvediem v novom mesiaci, ale pozor s dátumom dodania, aký uviedol dodávateľ vo faktúre,nie je dôvod podávať dodatočný kontrolný výkaz. Jednoducho do kontrolného výkazu to uvediem v tom istom zdaňovacom období, ako si uplatním odpočet DPH v daňovom priznaní. Iné je to u dodávateľa, ten musí vždy vystavovať faktúry včas, a aj v daňovom priznaní aj v kontrolnom výkaze uvádzať podľa dátumu dodania, inak musí robiť dodatočné priznanie aj výkaz.
Bobusko
22.12.14,16:21

Podľa pokynov z finančnej správy: Ak mne ako odberateľovi príde neskoro faktúra od dodávateľa, nie je problém, DPH si uplatním v ďalšom mesiaci a aj do kontrolného výkazu to uvediem v novom mesiaci, ale pozor s dátumom dodania, aký uviedol dodávateľ vo faktúre,nie je dôvod podávať dodatočný kontrolný výkaz. Jednoducho do kontrolného výkazu to uvediem v tom istom zdaňovacom období, ako si uplatním odpočet DPH v daňovom priznaní. Iné je to u dodávateľa, ten musí vždy vystavovať faktúry včas, a aj v daňovom priznaní aj v kontrolnom výkaze uvádzať podľa dátumu dodania, inak musí robiť dodatočné priznanie aj výkaz.


kuravesele
23.12.14,05:51
Ak mám faktúru napr. s dátumom dodania 15.01.2014 a odpočet ja ako odberateľ si chcem spraviť až v 12/2014, tak to môžem urobiť s tým, že v KV v mesiaci 12/2014 bude dátum dodania, ktorý je na FA čiže 15.01.2014.

Ale toto platí samozrejme pre tuzemské FA.

Pri zahraničných to neplatí...
Tweety
23.12.14,07:55
môžeš to takto spraviť, nárok na odpočet si môžeš uplatniť najneskôr v poslednom zdaňov. období roka.
u.martina
24.08.15,13:41
dobry den ja by som sa chcela spytat, ci mi vie niekto poradit, ako to treba spravit s tuzemskou doslou fakturou, ktora je ale podla par. 69 odst. 12 pismena a, zakona c. 222/2004. faktura ma datum dodania 30.6.15, dorucena bola 20.7.15 (v tomto termine sme uz mali podanu DPH za 6/2015) a ku mne sa dostala az po termine na podanie DPH. Mozem tuto fakturu zaradit do jula a DPH na vstupe aj na vystupe bude v julovej DPH s tym,ze na KV bude datum dodania 30.6., alebo je treba dat dodatocne danove za 6/2015 uviest DPH na vstupe aj vystupe + dodactocny KV? dakujem
u.martina
24.08.15,14:38
nevie nikto poradit?