elena7656
21.02.14,20:27
Dobry den.Chcela bi som poradit.Mame uz starsi znacne zdevastovany plot o co sa znacnou mierou pricinil nas sused.Chceli bi sme ho obnovit -teda dat nove pletivo .Ake doklady k tomu potrebujeme?A na koho sa mame obratit ak nam suseda bude branit v oprave plotu alebo nam ten plot znovu nicit.Uz sme sa obratili aj na policiu len problem je v tom ze ten sused ma na policii rodinnych prislusnikov a tý vsetky nase staznosti uhladia tak aby sa to neriesilo.Ako postupovat dalej ..??
buchač
21.02.14,20:07
Dáš na príslušný stavebný úrad oznam , nakoľko pre uskutočnenie, zmenu a údržbu drobnej stavby nie je potrebné stavebné povolenie, postačí iba ohlásenie stavebnému úradu.


§ 139b
Pojmy stavebného poriadku


(7) Za drobné stavby sa považujú aj

a) stavby organizácií na lesnej pôde slúžiace na zabezpečovanie lesnej výroby a poľovníctva, ak ich zastavaná plocha nepresahuje 30 m2 a výška 5 m, napríklad sklady krmiva, náradia alebo hnojiva,
b) oplotenie,
c) prípojky stavieb a pozemkov na verejné rozvodné siete a kanalizáciu všetkých stavieb a pozemkov a pripojenie drobných stavieb a pozemkov na rozvodné siete a kanalizáciu hlavnej stavby,
d) nástupné ostrovčeky hromadnej verejnej dopravy, priechody cez chodníky a na susedné pozemky, priepusty a pod.
http://www.vyvlastnenie.sk/predpisy/stavebny-zakon/

Čo sa týka suseda , nemusíš riešiť cez políciu ... na takéto situácie existujú súdy .
arizona
21.02.14,20:43
Na opravu plotu staci podat pisomne oznamenie na obecnom urade.Ak sa jedna o vymenu pletiva, na uz existujucom plote,jedna sa o udrzbu, niektore OU nevyzaduju ani ohlasku. Takze sa informuj u vas, ci to potrebujes,alebo nie. Kvoli nezhodam so susedom je asi lepsie to zdokladovat.

Sused ti je povinny umoznit vstup na pozemok,aby si si mohol plot opravit. Ak bude odmietat, mozes sa obratit na OU so ziadostou o pomoc a dohovorenie susedovi.Ak sused bude ignorovat,tak sa musis obratit na sud,aby mu to dal prikazom.

(3) Vlastníci susediacich pozemkov sú povinní umožniť na nevyhnutnú dobu a v nevyhnutnej miere vstup na svoje pozemky, prípadne na stavby na nich stojace, pokiaľ to nevyhnutne vyžaduje údržba a obhospodarovanie susediacich pozemkov a stavieb. Ak tým vznikne škoda na pozemku alebo na stavbe, je ten, kto škodu spôsobil, povinný ju nahradiť; tejto zodpovednosti sa nemôže zbaviť.
Viac: http://www.najpravo.sk/rady-a-vzory/rady-pre-kazdeho/s/susedske-vztahy.html?print=1

Ak mas obavy, ze ti novy plot bude sused nicit, rob si fotodokumentaciu.Ak by doslo k poskodeniu,mozes si sudnou cestou uplatnovat nahradu skody. Treba si odkladat vsetky blocky, pre istotu
command
22.02.14,04:27
Nemas pravdu kedze ide o vymenu ci opravu stareho plota a nemeni sa jeho trasa nema za potreby aj oznamenie vid stavebny zakon §139b ods.15 a)
(15) Udržiavacími prácami, pri ktorých nie je potrebné ani ohlásenie (bežné udržiavacie práce), sú najmä

a) opravy fasády, opravy a výmena strešnej krytiny alebo povrchu plochých striech, výmena odkvapových žľabov a odtokových zvodov, opravy oplotenia a výmena jeho častí, ak sa tým nemení jeho trasa,

Ale urcite treba vybehnut na obecny urad/stavebny urad a spytat sa niektorý toto neberu do uvahy neviem preco.
buchač
22.02.14,08:26
Máš ( AJ) pravdu ...

Posledná veta - poznámka je tiež dôležitá .
Oveľa dôležitejšie ale je tá právna ochrana voči " príjemnému " susedovi .
Ak som splnil literu zákona , čiže AJ ohlásil tie práce , tak som chránený a v prípade konfliktu mám pádne argumenty v rukách .

P.S.:
Osobne takto robím a to mám festovne dobrých susedovcov .
Alebo sa spýtam starostu , či potrebuje lajstro ...pre istotu .
elena7656
22.02.14,16:58
Dakujem všetkým velmi pekne.A este sa chcem opýtat ta suseda mi tlači stare oplotenie smerom dole akoze na nas s tým že ona nás pustila o pol metra na svoj pozemok čo vobec nieje pravda,bude treba vypracovanie noveho geometrickeho rozmerania pozemku už jedno máme ked sme plot robili ,alebo ako vlastne postupovat??Aby sme sa vyhli veskerým konfliktom z jej strany a zaroven postupovali v sulade zo zákonom.
arizona
22.02.14,17:05
ak mas uz raz geometrom zamerany pozemok, nemas co riesit! Novy netreba, ved povodny nestratil platnost. Susede ho ukaz a vysvetli, ze sa dopusta poskodzovania cudzieho majetku a budes sa domahat preplatenia skod,ak plot poskodi. Suseda,ak neveri tvojmu geod.posudku, moze si dat urobit svoj
elena7656
23.02.14,08:48
dakujem:)