ibiza
22.02.14,00:02
Dobrý deň, rada by som poprosila o radu ako postupovať v prípade advokáta - platcu DPH, ak mu na bankový účet príde platba od exekútora - trovy exekučného konania pri zastupovaní občana - neplatcu DPH. Je advokát povinný vystaviť faktúru? Ak nie, ako túto platbu dostať do kontrolného výkazu a ako ju označiť? (trovy exekučného konania si advokát vyúčtoval u exekútora len v návrhu na vykonanie exekúcie).
Dáša_
22.02.14,05:03
ja osobne by som si urobila asi extra číselny rad faktúr a tieto prijaté platby s nimi párovala. Potom by ani s KV nemal byť problém.
ibiza
22.02.14,05:49
Ale treba vôbec tu faktúru vystavovať? Tie platby mu prídu aj na 10x. A chcem to smerovať do D2 výkazu (keďže ide o obcanov) tak tam sa to v podstate zobrazí len suhrnne. Len v evidencii dph by som označila číslom na BU. Neviem však či je to správne..
Dáša_
22.02.14,06:29
to už záleýí na vás, aký systém zvolíte - aby bol aj ľahko kontrolovateľný. Píšem, ako by som to urobila ja. Vlastne kvoli prehľadu to takto robím aj u neplatiteľa DPH advokáta.
karakul
22.02.14,07:11
... čo to znamená "(trovy exekučného konania si advokát vyúčtoval u exekútora len v návrhu na vykonanie exekúcie)"???

Ak vyúčtoval znamená, že si svoje trovy zahrnul aj do svojich výnosov a podrobil DPH na výstupe, tak už jednotlivé nabiehajúce platby na jeho účet znižuje jeho pohľadávku a nemajú nič spoločné s KV....

Iná je otázka, ak vyúčtoval znamená iba to, že "oznámil" výšku svojich trov a nebolo to predmetom účtovníctva ....
ibiza
22.02.14,08:12
Ano, správnejšie je oznámil výšku svojich trov. Dodanie služby je v zmysle dohody s klientom po vymozeni celej jeho pohľadávky. Ale exekútor posiela čiastočne platby tak ako sa mu ich podarí vymôct.
karakul
22.02.14,08:31
... to sa dá "dohodnúť dodanie služby s klientom"? teda myslím z pohľadu dátumu uskutočnenia zdaniteľného plnenia?
ibiza
22.02.14,09:34
no tak služba je dodaná po vymožení celej pohľadávky, vtedy sa končí právne zastupovanie. Má to v uvedené v zmluve o poskytovaní právnych služieb. Áno správne by bolo hneď po podaní návrhu na vykonanie exekúcie vyfakturovať klientovi trovy.. ale ak sa klient s advokátom dohodne, že v prípade neúspechu exekúcie mu trovy nezaplatí? Musel by vystaviť dobropis? Takýto postup mi advokát odmietol.. preto to dáva to príjmu po čiastkach tak ako mu chodia na BÚ od exekútora. Vedieme jednoduché účtovníctvo.