Misman2
22.02.14,10:58
Zdravím vás. Potreboval by som poradiť. V zmluve mám že výpaltu dostanem do posledného dňa nasledujucého mesiaca. čiže decembrovu výplatu by som mal dostať do 31. januára 2014. Zamestnávateľ mi doteraz nevyplatil decembrovú výpatu. Chcel by som teda okamžite skončenie pracovného pomeru a potreboval by som vedieť čo bude s mojou výplatou, kedy mi je povinný mi ju vyplatiť, či mám nárok na niake odstupné a všetky potrebné veci. Veľmi pekne dakujem za odpoved.
Tweety
22.02.14,10:15
69
Na začiatok

(1) Zamestnanec môže pracovný pomer okamžite skončiť, ak

a) podľa lekárskeho posudku nemôže ďalej vykonávať prácu bez vážneho ohrozenia svojho zdravia a zamestnávateľ ho nepreradil do 15 dní odo dňa predloženia tohto posudku na inú pre neho vhodnú prácu,
b) zamestnávateľ mu nevyplatil mzdu, náhradu mzdy, cestovné náhrady, náhradu za pracovnú pohotovosť, náhradu príjmu pri dočasnej pracovnej neschopnosti zamestnanca alebo ich časť do 15 dní po uplynutí ich splatnosti,
c) je bezprostredne ohrozený jeho život alebo zdravie.
(4) Zamestnanec, ktorý okamžite skončil pracovný pomer, má nárok na náhradu mzdy v sume svojho priemerného mesačného zárobku za výpovednú dobu dvoch mesiacov.
Misman2
22.02.14,11:18
To som si čital, ale potreboval by som vedieť skôr čo s mojou výplatou, či ju vôbec niekedy dostanem a či mam nárok na niaku kompenzáciu. Robím tam na dobu určitú do júla.
Tweety
22.02.14,11:19
veď v tom § máš uvedené, na akú máš nárok
Misman2
22.02.14,11:37
Aha. Jasné, ja som pozeral len na odstavec ,, b ,, . Len to mi robí starosti, ked nemá ani na výplatu, tak už vôbec nebude mať na ostupné a bojím sa že nič nedostanem.
veronikasad
22.02.14,11:40
Ak nepomôže Inšpekcia práce, bohužial - budeš si musieť svoje nároky uplatniť cestou súdu. Len upozorňujem že pri okmžitom skončení prac.pomeru nevzniká nárok na odstupné, ale náhradu mzdy v zmysle § 69 odst. 4 ZP.
Misman2
22.02.14,12:00
Tá náhrada mzdy čo pre mňa stručne znamená ? Rozumiem tomu tak, že zamestnávateľ mi vyplatí mzdu (500€) + 2x 500€ Je to tak ? A to okamžite skončenie mám poslať poštou, alebo ho môžem osobne odovzdať ? Stačí na personálne oddelenie ? alebo komu sa to má priamo odovzdať ?
veronikasad
22.02.14,12:03
Okamžité skončenie prac.pomeru (správne formulované) treba odovzdať v podatelni firmy a dať si potvrdiť prevzatie na kopii. alebo poslať doporučene (s návratkou) na adresu firmy.
Náhrada mzdy bude počítaná rovnako ako odstupné :
priemerný hod.mzda za IV.Q.2013 x denný fond prac.času x 21.74
Misman2
22.02.14,12:16
A viete mi povedať, či má na to zamestnávateľ zákonom stanovený nejaký termín, do kedy mi to má vyplatiť ?
Tweety
22.02.14,12:19
na tieto nároky máš právo pri skončení PP, takže vyplatenie má byť v najbližšom výplatnom termíne.
veronikasad
22.02.14,12:19
Mal stanovený, ten nedodržal - preto žiadaš o okamžité skončenie prac.pomeru. Ostatné máš v predch.príspevku (odosl.13:40)
Misman2
22.02.14,12:22
Myslel som na tu náhradu mzdy či má niaky termín. A niaky vzor dokumentu by som kde našiel ?
veronikasad
22.02.14,12:24
Náhrada mzdy je súčasťou poslednej výplaty.
Tweety
22.02.14,12:24
čítal si odpovede?napísala som to už.
veronikasad
22.02.14,12:26
§ 129 Zákonníka práce

§ 129
Splatnosť mzdy
Na začiatok

(1) Mzda je splatná pozadu za mesačné obdobie, a to najneskôr do konca nasledujúceho kalendárneho mesiaca, ak sa v kolektívnej zmluve alebo v pracovnej zmluve nedohodlo inak.

(2) Na žiadosť zamestnanca musí mu byť mzda splatná počas dovolenky vyplatená pred nastúpením dovolenky.

(3) Pri skončení zamestnania vyplatí zamestnávateľ zamestnancovi mzdu splatnú za mesačné obdobie v deň skončenia pracovného pomeru, ak sa nedohodli inak ,najneskôr však v najbližšom výplatnom termíne nasledujúcom po dni skončenia pracovného pomeru.