aka9
22.02.14,13:10
Chcela by som sa opýtať na správne vyplnenie uvedených nových oddielov.
1, DP A, oddiel IX: ja som vyplnila napr. pre prácu v ČR, kod 203, príjem: hrubý príjem z potvrdenia,samozrejme prepočítaný na eurá, výdavky : poistné, ktoré zaplatil zamestnávateľ ( našla som si v zákone §5 ods. 7e,) je to vyžšia suma ako poistné ,ktoré mám uvedené na riadku 33 , pretože tu som uviedla poistné, ktoré zaplatil zamestnanec (§5 ods.8)



Chápem tomu správne?



2, DP B, oddiel XIV: ako zamestnanec v ČR kod 203, druh príjmu §5, príjmy: hrubý príjem , výdavky: poistné zamestnanec, z toho výdavky:rovnaká suma poistné zamestnanec

Mám však pochybnosť čo zo živnostníkom, ktorý pracoval v ČR, má slovenskú živnosť, a v ČR neplatil žiadne poistné?

tiež mám uviesť kod 203, druh príjmu §6 ods.1, príjmy: to čo zarobil výdavky: 40 percent + poistné zaplatené na Slovensku, z toho výdavky: bude prázdne, lebo v ČR neplatil poistné?



Za odpoveď Vám budem veľmi vďačná.
Janiela
23.02.14,07:31
tiež ma to zaujíma - najmä živnostník
zanetth
23.02.14,15:48
Ak pracoval v Česku na slovenskú živnosť, platil tu aj odvody, tak tieto príjmy nie sú považované za príjem zo zahraničia, čiže príjmy zo slovenskej živnosti podliehajú zdaneniu na Slovensku (je jedno, že pracoval pre českého klienta) a tým pádom sa neuvádzajú ani ako vyňaté príjmy ani ako zahraničné príjmy v osobitných záznamoch oddiel IX. Keby mal českú živnosť, musel by príjmy z českej živnosti zdaniť v Čechách a len vtedy by tu boli považované za zahraničné príjmy.
aka9
24.02.14,12:24
OK tak to mi je už jasné
ale ešte sa chcem opýtať,
k výdavkom zo zahraničia mám započítať aj daň, ktorá mu tam bola stiahnutá,
alebo keďže prvé tri mesiace robil v česku ako zamestnanec, musí si aj tam podávať daňové priznanie?

ďakujem
zanetth
24.02.14,12:36
Nie, ak robil ako zamestnanec tak mu z výplaty zrazili preddavky na daň z príjmu, tým pádom je daňová povinnosť zo zamestnania v Česku vyrovnaná . V Česku však môže podať DP dobrovoľne, ak tie príjmy neboli vyššie ako 24840 Kč, čo je nezdaniteľná časť, tak by mal mať nárok na vrátenie zrazených preddavkov. Samozrejme pri podávaní DP v Čechách uvádza len príjmy z Česka.
aka9
24.02.14,15:03
Základ dane mu robí 138078 Kč, z toho daň 15 percent je 20 700Kč, Keď odpočítam od 20 700 tých 24840 dostávam nulu, a keďže záloha na daň, ktorú zaplatil je 14520 Kč, môže žiadať o jej vrátenie však?
Keďže jeho daňová povinnosť vyšla na 0 Kč?
nika.sum
08.03.17,18:06
Chcem si este raz overit, ci to stale plati, pocula som iny nazor, kt. sa mi nezda. Ak pracuje zivnostnik na na slovensku zivnost napr. v Nemecku a dokonca fakturuje tieto prace slovenskej firme, tak sa to nepovazuje urcite za zahranicne prijmy a nevypisuje sa to ani do odielu IX.