Michal Ďurina
22.02.14,13:32
Zdravym vsetkych... prosim o radu ohladne mojej spotreby za elektrinu.
mam dve faktury za elektrinu v nemoznych sumach. Prva uvadza 4000€/2mesiace a druha 800€/2mesiace. cena za kWh je tu vo FR cez den okolo 0.10€ a v noci 0.06€ byvam v naozaj malom dome bez izolacie takze v zime som kuril dost...mam 3 starsie elektricke radiatori co davaju spolu okolo 4000W moze sa stat ze pouzivam aj tri naraz ale malokedy....podla mojich vypoctov aj keby idu vsetky nonstop moja spotreba len tazko moze presiahnut 500€ za 2 mesiace. su to obrovske cisla a minulu zimu som platil max. 120€/2mesiace (kuril som vtedy mozno o 30% menej ale aj tak...) + na hodinach su tie kWh naozaj natocene.
-Pred letom sa sused nastahoval do svojho noveho domu a napajal sa cez nas- predpokladam teda ze pred nasimi hodinami a nie za pretoze ma vlastne hodiny. Vylucene to teda nia je ale nepravdepodobne. urcite to skontrolujem pretoze nieco ine ako cierny odber mi to len tazko vysvetli...
Pozeral som rozne alternativy na nete... hovorili aj o odpojenej jednej z fàz co moze sposobyt tocenie hodin.
Tiez by som mal podotknut ze na jar 2013 sme menili kabel do domu z hodin pretoze ten stary bol kazdych 5 metrov poruseny a mizerne izolovany takze pri dazdi mi skraty vyhadzovali nonstop poistky. Novy kabel je podstatne hrubsi takze si tiez kladiem otazku ci nemoze sposobovat vyssiu spotrebu na zaklade jeho odporu?
Tiez mam asi niekde v obvode skrat pretoze uz asi rok mam jednu z poistiek vyhodenu. Ked ju zapnem vyhodi mi to cely dom takze ju nehavam vypnutu.
Obcas som tiez postrehol ze pracka mi nevyzmykala pradlo, co tu chlapci upozornovali ze to moze sposobovat nizsie napetie v obvode z coho vznika vyssia spotreba... ta pracka mi pred tyzdnom odisla... asi silenblock sudim na zaklade volnosti bubna.
Hodiny su elektricke; v dome mam elektricky bojler; starsiu chladnicku; pracku; notebook a tie tri radiatory; ked neratam tych par ziaroviek tak to je vsetko; Tv som dal do skrine hned ako som sa nastahoval ...
Teraz som nehal vsetko v dome vypnute na 24h nech pozriem odber a dnes vecer zapnem na 24h vsetky tri radiatory. Viem ze sikovny sused sa moze proti tomu poistit ale tak niecos tym robit musim. prosim o rady, som uplny lajk v elektrine. Za napady vopred dakujem
zuzusa
22.02.14,12:54
Váš elektromer je pokazený, prípadne je na vás niekto napojený. Ako to overiť?

V tomto prípade je lacnejšie svojpomocné riešenie, bez pomoci odborníkov:

v domácnosti vypnite zo zásuvky všetky elektrospotrebiče. Je potrebné sa uistiť, že ste vypli naozaj všetky elektrospotrebiče vrátane chladničky alebo aj nabíjačiek. Všetky zásuvky musia ostať prázdne!

následne skontrolujte svoj elektromer, či sa hodiny na ňom točia alebo nie. Tu môžu nastať dve situácie:

elektromer sa aj napriek tomu točí, čo znamená, že je buď na vás niekto napojený, alebo je elektromer pokazený
elektromer sa netočí, čo však nemusí znamenať, že na vás niekto napojený nie je. Znamená to len, že váš elektromer pokazený nie je!

aby ste zistili, či vám niekto kradne elektrinu je potrebné, aby ste si denne počas určitého obdobia odpisovali stav svojho elektromeru. Ide o to zistiť, či máte denne rovnakú spotrebu elektriny, alebo nie

ak vám odber kolíše (napr. jeden deň máte 5 kW a druhý deň 10 kW), viete, že sa niečo deje a teda je veľká pravdepodobnosť, že v istom období vám niekto alebo niečo elektrinu kradne

Ak táto situácia u vás nastala, je potrebné kontaktovať svojho dodávateľa elektrickej energie a prípadne požiadať o preskúšanie funkčnosti vášho elektromera. Ale to nie je zadarmo. Na základe informácií, ktoré sú k dispozícii na stránke Úradu pre reguláciu sieťových odvetví sa v prípade, že zákazník má pochybnosť o správnom meraní svojho meradla, môže postupovať nasledovne:

„ ak má odberateľ alebo dodávateľ pochybnosti o správnosti merania údajov o dodávke elektriny/plynu určeným meradlom alebo odberateľ zistí chybu na určenom meradle, má právo požiadať prevádzkovateľa distribučnej sústavy/siete o preskúšanie určeného meradla podľa § 76 ods. 8 zákona č. 251/2012 Z. z. o energetike v znení neskorších predpisov. Úhradu nákladov na preskúšanie určeného meradla hradí prevádzkovateľ distribučnej sústavy/siete len v prípade, ak sa potvrdí chyba na určenom meradle. V opačnom prípade náklady na preskúšanie hradí ten, kto o preskúšanie požiadal. Kontrolu dodržiavania postupu vykonáva Štátna energetická inšpekcia“.[1]

Dalej podľa vyhlášky č. 275/2012 Z. z. má dodávateľ elektriny a prevádzkovateľ distribučnej sústavy “zabezpečiť preskúšanie elektromera do 30 dní od doručenia žiadosti o jeho overenie”.

Cena za preskúšanie meracieho zariadenia je u jednotlivých dodávateľov rôzna, ale pohybuje sa v priemere o od 80 – 170 EUR. Ak vás zaujímajú konkrétne sumy, zadajte si vyznačené slovné spojenie na začiatku tejto vety do googlu a zobrazené výsledky vám poskytnú slušný prehľad.

Rada:

treba sa naozaj uistiť, že ste vypli a vytiahli zo zásuvky všetky elektrospotrebiče, ktoré v domácnosti máte
o vami zamýšľaných opatreniach by ste sa nemali s nikým v dome hovoriť, aby sa to nedozvedel práve ten, kto vašu energiu kradne

Treba si uvedomiť, že ak vy ako zákazník pochybíte, budete si musieť náklady na preskúšanie vášho merača zaplatiť sami.
Došlo k pochybeniu pri odpise elektrickej energie zo strany spoločnosti

Každý zákazník, ktorý odoberá elektrickú energiu platí zálohové platby (výnimku tvoria priame platby za spotrebovanú energiu). Odpočty elektrickej energie sa následne štandardne vykonávajú za jedno fakturačné obdobie spätne s cieľom určiť reálnu spotrebu elektrickej energie u daného odberného miesta. Na základe tejto reálnej spotreby zákazník dostane buď preplatok alebo nedoplatok.

Odpis elektrickej energie sa štandardne vykonáva dvoma spôsobmi, buď formou fyzického alebo mimoriadneho odpočtu:

fyzický odpočet elektromera sa vykonáva povereným pracovníkom
mimoriadny odpočet elektromera sa vykonáva na základe odhadu o spotrebe elektrickej energie za predchádzajúce obdobie. V prípade mimoriadnych odpočtov sa jedná o prípady, kedy napr. dochádza k zvýšeniu cien elektrickej energie počas fakturačného obdobia

Z vyššie uvedeného vyplýva, že ak vami spotrebovaná energia za predchádzajúce obdobie vám bola vyfakturovaná v správnej výške (po kontrole stavu merača so stavom na faktúre), tak v prípade, že ste nezmenili vaše elektrospotrebiče v nasledujúcom fakturačnom období, je takmer vylúčené, aby v prípade fyzického odpisovania došlo k omylu.

V prípade mimoriadneho odpisovania by teoreticky k takémuto omylu mohlo dôjsť, avšak iba v prípade, že by ste svoj reálny odber za nové obdobie zvýšili a toto nebolo z dôvodu mimoriadneho odpisovania vo vašej faktúre nijako zohľadnené.

Tu môže nastať ešte jeden problém, ktorý by ste si mali overiť. Elektrospotrebiče, ktoré v domácnosti používate sa mohli pokaziť, teda odoberajú podstatne viac elektrickej energie, ako by tomu bolo v prípade, že by fungovali správne. Môže sa vám to stať napr. v prípade chladničky, ktorá ide v podstate stále „naplno“, alebo tiež v prípade elektrickej rúry, ktorá má nefunkčný termostat, ktorý aj napriek vami nastavenej teplote nevypne, ale ide „naplno“.
canbo
24.02.14,16:54
Začať pekne od začiatku: Zistiť a odstrániť závadu
(Tiez mam asi niekde v obvode skrat pretoze uz asi rok mam jednu z poistiek vyhodenu)
Je to pravdepodobne príčina nadmernej spotreby .AK...
Prierez a prechodový odpor nového kábla má iba zanedbateľnú spotrebu, ale jeho zle pripojenie , alebo poškodenie určite má . Ak bol odborne napojený , nový ,premeraný revíznym technikom.
LukyKs
24.02.14,18:14
zuzusa
zuzusa
Váš elektromer je pokazený, prípadne je na vás niekto napojený. Ako to overiť?

Litánií nahovado

Ak by bol niekto napojený, tak iba káblom
Kábel je predsa vidieť !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Elektromer , skúška :
1, vypneš všetko - - má stáť
2, zapneš IBA 2 100W žiarovky - - má sa točiť na 200 W
LukyKs
24.02.14,18:19
- hrubší kábel má menší odpor
- zober si okuliare a prečítaj poriadne faktúru aj zmluvu
ak tvrdíš, že máš cenu 0,1€/kWh, tak iba silovú časť = treba prirátať aj ostatné poplatky