tictac7
22.02.14,22:43
FO
1.1. - 31.1. zamestnanec - má riadne potvrdenie - §5
1.2. - 31.3. - dobrovoľne nezamestnaný - platil si ZP ako samoplatiteľ + SP dobrovoľne
1.4. - 31.12. - SZČO - ZP z minima + SP naďalej dobrovoľneň
.................
to bolo zadanie. Otázka(y):
- ak by bol celý rok (okrem napr. marec-november) zamestnanec (alebo by aj bol SZČO bez povinnosti podať DP) a požiadal by zamestnávateľa o vykonanie RZD - aj odvody do ZP za obdobie, keď ich platil sám, aj dobrovoľné poistenie platené do SP (samozrejme, že všetko zdokladované-zaplatené), by sa mu uznalo na odvody a teda o toto by mal znížený ZD
- ak si takýto človek nemôže dať spraviť RZD, KDE si má uviesť v DP FOB:
a) povinné ZP ako samoplatiteľ počas doby, keď bol nezamestnaný a ani nebol SZČO
b) dobrovoľné poistné do SP za obdobie nezamestnanosti
c) dobrovoľné poistné do SP za obdobie SZČO

Pýtam sa preto, lebo v DP mám len možnosť výdavky k príjmom zo živnosti (avšak, tieto to podľa mňa nie sú - minimálne za obdobie do 31.3.) a aj preto, že pod tou tabľkou je ešte zvlášť vyčíslené poistné k §6 a potom ešte na strane 12, v tej Prílohe 1 - čo s týmito platbami? Ako ich vykázať?
veronikasad
22.02.14,22:26
Poistné za obdobie od 1.2.-31.3. pripočítaš k poistnému zo zamestnania. Uvedieš ich na r. 35 v odd. V a na r.10-12 na str. 12

Dobrovolné poistenie platené počas živnosti je VOZD a uvádzaš ho medzi poistným zo živnosti. Na str. 12 ho vyčísliš v r.14.
tictac7
22.02.14,22:36
vďaka, Veronika :-) Logicky mi to tak ide, avšak na Poučenie k DP nie - preto som túto otázku položila. ....do §6 to dať nemôžem, a do §5 podľa poučenia tiež nie - to je ale potom diskriminácia ("celoročný" zamestnanec cez RZD môže a "menejmesačný" zamestnanec, ktorý si podáva DP FOB nemôže) - aj som dala dopyt na FS - ešte dávno, dávno na začiatku januára - a odpoveď furt nikde. A presne tento istý príklad som im dala....
veronikasad
22.02.14,22:39
Takto to vysvetloval aj p. Mihál na školení v Žiline.K § 5 treba priložiť potvrdenie o zaplatení poistné (samoplatitela+ DPO SP).
tictac7
22.02.14,22:44
....hmmm aj v Ba také bolo, ale to bol príklad, ak si zamestnanec žiada RZD, a nie že je povinný podať FOB - a to je moja otázka, čo s človekom, ktorý musí podať FOB?
veronikasad
22.02.14,22:46
Postupuje tak ako som napísala. Pýtala som sa na taký príklad v diskusii
Katy a R
22.02.14,23:02
ešte k tomuto - dám sem ... že ak szčo nedá do výdavkov dobrovoľne platené poistné .. neuvádza ani na str 12 , .. že či to bude brať SP do úvahy pri výpočte prípadného VZ ??
veronikasad
23.02.14,12:09
SP neviem, ale napr. ZP Dôvera si tam dávala čo chcela a ako jej to vyhovovalo. Moje ani ďalších klientov nesúhlasilo s tým, čo som uviedla v DP. Keďže išlo o výpočet preddavkov a rozdiely neboli veľké "kašlala" som na to, lebo komunikácia s touto ZP je veľmi zlá a pretelefonovala by som "gate" ...
Katy a R
23.02.14,13:20
presne s týmto som sa tiež stretla(ZP) - ale pokým aj tak vychádza min VZ - tak človek na to kašle . Preto ma zaujímalo - že ako by to bolo v prípade, keby náhodou VZ vychádzal inak? (po zohľadnení)
Andyke
23.02.14,13:41
Ku komentáru ::
"Katy a R (Dnes 00:02) ešte k tomuto - dám sem ... že ak szčo nedá do výdavkov dobrovoľne platené poistné .. neuvádza ani na str 12 , .. že či to bude brať SP do úvahy pri výpočte prípadného VZ ?? "
Podľa novelizovaného znenia § 138 ods.2 - SP nenavýši základ dane o dobrovoľne platené poistné.
Katy a R
23.02.14,13:58
vďaka - už som to pozrela