Gango
28.03.06,20:21
Dobrý večer
Chcem sa spýtať podnikateľovi platcovi DPH predložil neplatca DPH faktúru na úhradu. Neovpyvní táto úhrada DPH u platcu?
Účtujem v jednoduchom účtovníctve a faktúru evidujem ako uhradenú sumu mimo DPH len čistá suma čo je na faktúre od neplatcu DPH.

Prosím o radu za všetky odpovede vopred ďakujem.
va1ke
28.03.06,18:24
Nemôžeš si z tej fakrúty odpočítať žiadnu DPH. Zaúčtuješ ju v celkovej sume.
.lena.
29.03.06,06:35
Dobrý večer
Chcem sa spýtať podnikateľovi platcovi DPH predložil neplatca DPH faktúru na úhradu. Neovpyvní táto úhrada DPH u platcu?
Účtujem v jednoduchom účtovníctve a faktúru evidujem ako uhradenú sumu mimo DPH len čistá suma čo je na faktúre od neplatcu DPH.

Prosím o radu za všetky odpovede vopred ďakujem.
Na faktúre od neplatcu nie je vyčíslená žiadna dph takže nemá čo ovplyvniť DPH.
rsz x
30.03.06,12:52
Dobrý deň!

Som neplatca dph. Mám jedno Zmluvu o dielo s platcom dph. Na zmluve je suma aj bez DPH aj s DPH. Teraz ktoru sumu mám mu fakturovat?
KEJKA
30.03.06,13:06
Dobrý deň!

Som neplatca dph. Mám jedno Zmluvu o dielo s platcom dph. Na zmluve je suma aj bez DPH aj s DPH. Teraz ktoru sumu mám mu fakturovat?
Ty si dodávateľ?
Ak ste sa nedohodli na konečnej sume, tak je tá zmluva dvojznačná.
Lebo ty zo sumy ktorú budeš fakturovať DPH neodvádzaš. Ale nakupuješ vstupy s DPH, takže sa ti predražujú. Vlastne vo fakturovanej sume tá DPH je zahrnutá.
Podľa mňa ste sa blbo dohodli. Mali ste sa dohodnúť na jednej cene, ktorá by bola v intervale medzi cenou bez DPH a s DPH.
Jana Acsová
30.03.06,13:08
Dobrý deň!

Som neplatca dph. Mám jedno Zmluvu o dielo s platcom dph. Na zmluve je suma aj bez DPH aj s DPH. Teraz ktoru sumu mám mu fakturovat?Nechcem vás strašiť ale ... ak máte zmluvu o dielo a uskutočňujete a fakturujete práce v zmysle tejto zmluvy a táto má všetky náležitosti podľa § 71 ods. 2 a je teda pre účely dane z pridanej hodnoty faktúrou, tak v zmysle § 69 ods. 5 ste povinný daň zaplatiť. Váš obchodný partner si ju nemôže odpočítať, nakoľko vy nie ste platiteľom.

Neviem, či ste neuviedli vášho obchodného partnera do omylu, keď bola v zmluve daň vyčíslená.

Doporučujem dohodnúť sa s odberateľom, upresniť znenie zmluvy ...

Ak zmluva nemá všetky náležitosti, fakturujte normálne bez dane.
ALBO
30.03.06,17:39
Nechcem vás strašiť ale ... ak máte zmluvu o dielo a uskutočňujete a fakturujete práce v zmysle tejto zmluvy a táto má všetky náležitosti podľa § 71 ods. 2 a je teda pre účely dane z pridanej hodnoty faktúrou, tak v zmysle § 69 ods. 5 ste povinný daň zaplatiť. Váš obchodný partner si ju nemôže odpočítať, nakoľko vy nie ste platiteľom.

Neviem, či ste neuviedli vášho obchodného partnera do omylu, keď bola v zmluve daň vyčíslená.

Doporučujem dohodnúť sa s odberateľom, upresniť znenie zmluvy ...

Ak zmluva nemá všetky náležitosti, fakturujte normálne bez dane. Nemá jeho IČ DPH =dodávateľa
Jana Acsová
30.03.06,18:22
Nemá jeho IČ DPH =dodávateľa§ 69 ods. 5 túto podmienku pre povinnosť odvodu dane ani nevyžaduje.
ALBO
31.03.06,05:54
§ 69 ods. 5 túto podmienku pre povinnosť odvodu dane ani nevyžaduje.
No možno zle chápem,. čo ste vyššie napísali ,ale v § 71/2 na Fa musí byť jeho IČ DPH a to predpokladám tam nie je. Takže tá zmluva sa môže považovať za FAlen ak by tam bolo. A v § 69/5 sa píše ak uvedie na Fa. .. No a on uviedol daň na niečom, čo nie je Fa, lebo tam nemá Ič DPH.
Jana Acsová
31.03.06,07:08
Moja zmienka o faktúre smerovala k tomu, že ak je možné zmluvu považovať za faktúru, nasledujú u neplatiteľa povinnosti podľa § 69 ods. 5 ... preto doporučenie ohľadom znenia zmluvy. § 71, o ktorom sa zmieňujem je potrebné brať v kontexte § 69 ods. 5, tak ako som uviedla.

Na uvedené by si mali dávať pozor všetci neplatitelia a to nielen pri samotnom vystavovaní "faktúr" tak ako ich poznáme, resp. sa najčastejšie vyskytujú, ale aj pri vypracovaní zmlúv, ktoré môžu za istých okolností rovnako plniť funkciu faktúry.