Mortomela
11.10.04,09:19
Kolegovia, chcem si len vyliať svoju zlosť nad tým, ako sme my doplatili na 19%DPH. Na začiatku roka sme si vôbec neuvedomili, aké je to svinstvo.Až teraz, keď nám napriek tomu, že sme ešte stále v len vo veľmi malom zisku vyšlo platiť DPH takmer 48.000,- SK! Keď som sa na to bližšie pozrela, prečo je to tak zistila som , že pri zamestnávaní 5 ľudí nám mesačne ide do výdavkov takmer 50.000,- na mzdy a odvody a keďže je to položka bez DPH ,tak nám za rok aj pri minimálnom zisku vychádza platiť vyše 100.000,- len na DPH. No nie je to svinstvo? My sme malá firmička,obrat máme do 2mil. a takto nás štát zničí, lebo na to jednoducho nevyrobíme.Povedzte, ako to riešite vy ostatní, lebo keď to zostane aj naďalej takto, budeme musieť živnosť ukončiť a myslím, že aj veľa nám podobných podnikateľov - platcov DPH.
Zita5
11.10.04,07:35
Ahoj , vieš možno tomu nerozumien , ale čo majú s DPH spoločné zamestnanci ?
Zuzka
11.10.04,07:58
Nerozumiem tomu ani ja ako sa to dá porovnávať.
anita
11.10.04,08:06
Mortomela, ani ja nerozumiem, aká je súvislosť medzi DPH a mzdovými nákladmi. Mzdy nesúviseli s dph ani vtedy, keď bola 14 a 20 percentná. Dokonca nerozumien ani tej poznámke, že pri minimálnom zisku je DPH 1OO tis. Veď zisk nemá nič spoločné s DPH.
Rozpíš to obšírnejšie nech porozumiem tomu, čo chceš povedať. Možno prídeme na to, kde je pes zakopaný (alebo DPH? hi, hi) :D
janaGT
11.10.04,09:05
pridávam sa k predošlým príspevkom, nerozumiem ani ja.
iva
11.10.04,09:09
Mortomela to asi myslí tak, že aby si malá firma "zarobila" na réžiu - teda na mzdy (čo je náklad bez DPH), musí mať určitý obrat so slušným rabatom. Napr. Nákup tovaru : 200.000,- (vstup DPH 38.000), tržba pri 20% rabate : 240.000,- (DPH na výstupe 45.600). DPH vychádza platiť 7.600 (to je len na ilustráciu, určite je ešte niečo málo na vstupe napr. v telef.). Tých 40.000,- je vlastne "zisk", z ktorého sa zaplatia mzdy a fondy a ostatná réžia. V tomto ideálnom prípade , že sa nenakupuje nič veľké, z čoho by sa dala odpočítať DPH a nenakupuje sa ani veľa tovaru na sklad, vychádza to tak, že podnikateľ platí štátu DPH stále. Niekedy si ale podnikatelia neuvedomujú, že tú DPH vlastne dostanú v hotovosti od svojich zákazníkov (ak nemajú neuhradené povystavované faktúry). Dúfam, že som to napísala zrozumiteľne, no neviem ...
Mortomela
11.10.04,10:57
Iva Ty si pochopila najlepšie.Ide v podstate o to, že štátu vďaka týmto mzdovým a odvodovým výdavkom, ktoré nie sú s DPH odvediem dań aj keď nie som v zisku. Samozrejme, že to tak bolo aj predtým, ale keďže sme nakupovali s 23% a predávali so 14% DHP tak sa nám to vykompenzovalo. A prečo takmer 100.000,-za rok ? No ak máme ako v našom prípade 5 zamestnancov, ktorým dávame trošku viac ako minimálnu mzdu,t.j. okolo 35.000,- na mzdy za mesiac, z toho odvody okolo 15.000,- to je spolu 50.000,- mesačne x 12 mesiacov = 600.000,- a toto x 19% je 112.000,- ročne mi chýba na vstupe. Čiže ak som s príjmami a výdavkami odpočítateľnými od dane zarovno, čo v daňovom priznaní je O tak platí za rok kvôli mzdám a odvodom 112.000,-DPH.Dúfam, že to teraz chápete lepšie.A to ma strašne štve(nie Vy ale Mikloš/.
anita
11.10.04,11:13
Ahááá!!! No, ty si nenapísala na začiatku to najdôležitejšie! Že ste nakupovali s 20 a predávali so 14 perc.DPH. Ale malo ma to napadnúť už pri zmienke o vyrovnaní sadzby dph... Ja som vravela, vlastne písala, že to obkecaj. No, a hneď sa rozvidnieva :p
elPi
11.10.04,13:55
Myslím, že tu treba vidieť dve veci:

1. Mzdy a odvody, ďalšie nedépéhákové náklady a kalkulovaný zisk sú vlastne tou pridanou hodnotou, ktorá sa na mnou vyrábaných výrobkoch resp. predávanom tovare nabaľuje. Ak trh nie je schopný akceptovať takto zvýšenú cenu výrobkov alebo tovarov, treba sa asi zamyslieť nad tým, či mnou pridaná hodnota (pridané náklady na spracovanie, odbyt, režijné náklady + mzdy a odvody + zisk) nie je príliš vysoká a tie náklady sú dostatočne efektívne a či by ich nebolo potrebné znížiť. Je to zrejme krutý pohľad, ale takto to vidí trh.
:mad:
2. Na samotnú DPH sa treba dívať ako na nie moje ale štátne peniaze, ktoré cez moju firmu pretekajú.
Keď predávam, viem že v cene je DPH, ktorá nie je moja, a že môžem rátať len s tým čo je základom dane a tú DPH, ktorú inkasujem v cene v mene štátu, tak mu ju aj musím odviesť.
Na druhej strane, keď nakupujem výrobky a služby s DPH, viem že v cene platím aj DPH, teda štátne peniaze, o ktoré si mnou pre štát vyinkasovanú sumu, ktorú som mu povinný odviesť, znížim.
;)
Mortomela
11.10.04,14:35
ElPi máš pravdu, ale je fakt že asi kvôli tomu budeme musieť zamestnancov prepustiť a čo sa dá robiť si sami a dá sa povedať,že zadarmo.Ale vieš, podnikáme už od 1990 roku a teraz nás srdce bolí pri pohľade kam sme dospeli a v podstate nie našou vinou. Aj keď kvitujem ozdravenie ekonomiky a nárast HDP, mne sa životná úroveň za posledný rok prudko zhoršila.A tak si naďalej myslím, že rovná daň je svinstvo na malých podnikateľov...
ekin
11.10.04,14:52
.... ze rovna dan je svinstvo.... ako pise nado mnou kolegynka, má pravdu.. ale nie je to v suvislosti s DPH. Rovnou daňou malí podnikatelia doplatili - ved predtym stacilo 10 príp. trosku viac % na dan, a dnes je to 19%. A toto si mnohí neuvedomili. Je síce pravdou, že stúpli odpočít.položky - ale..!!
Poniektorí platili daň cez 30% a tí sa dnes môžu iba tešiť - kto mal veľa, dostal pridané, kto málo - ..............:(

Nič s tým nenarobíme, ale ako tu, na východe, skúsiť zarobiť aspoň na trošku slušné živobytie - s tým si musíme poradiť sami. Možno naozaj pomáha iba registr. na úrade práce a čierny príjem. Mrzí ma, že to takto musím napísať, ale "vyhodňare" mi určite dajú za pravdu. Aj naši klienti nám menej platia, aj my robíme za nižšiu mzdu či odmenu, než na západe od KE. A máme byť vďační aj za to málo. Len čo bude s dôchodkami? Ale to už patrí do inej témy
Mortomela
11.10.04,16:48
Ekin hovoríš mi z duše, vidieť že si moja krajanka...Tu na východe je to o ničom, platy tlačia veľké firmy dolu, lebo vedia aká je tu nezamestnanosť. A tak dúfam, že všetko zlé je na niečo dobré a prinesie to nejakú zmenu k lepšiemu...?
Jozef Mihál
11.10.04,16:53
Vyčkaj času ako hus klasu...
Ani v našej bohatej BA sme sa v takom roku 1990 nemali bohvieako...
GejzaH
11.10.04,16:59
Za tento príspevok si určite získam nesúhlas prítomných, ale nedá mi to, aby som nepovedal svoj názor, možná trochu sarkastický. Ano, je v móde nadávať na rovnú daň, ale za všetko môže len ona?
Mortomela má zo svojho pohľadu určite pravdu. Ale pozrime sa na obecné principy fungovania DPH. Ako napísal elPi, DPH sú štátne peniaze a ja ich len administrujem, čiže voči mojmu hospodárskemu výsledku sú neutrálne. Vychádzajme z predpokladu, že každý podnik založený za účelom podnikania by mal produkovat zisk, tj. vyššie výnosy ako náklady. V tomto ideálnom stave má na výstupe vyššiu DPH ako na vstupe, tj. väčšinou DPH odvádza štátu.

Čítajúc riadky Mortomely sa mi zdá, že z čiste ekonomického hľadiska jeho firma je založená na rozdielnych sadzbách DPH na vstupe a výstupe a nie na principe produkovať zisk. V opačnom prípade by DPH nemala ovplyvňovať hospodársky výsledok firmy. To samozrejme nič nemení na fakte, že teraz musí prepustiť svojich zamestnancov a tým sa dostali do nezávideniahodnej situácie aj ich rodiny. Je to ale celkom jednoznačné, že za to môže rovná daň? Keby tu rovná sadzba dane (a teraz mám na mysli DPH) bola od začiatku, alebo nebolo by možné manipulovať s rozdielnymi sadzbami, existovala by tá firma dodnes? Myslím si, že väčsina firiem na Slovensku rovnou daňou na vstupe a výstupe bola postihnutá od začiatku fungovanie DPH. A museli prežiť. Teraz sa len Mortomela dostal do tej istej situácie ako ostatné firmy. Aj takto sa môže chápať "rovná daň". Rovnako pre každý subjekt na trhu. A to sa mi zas tak nespravodlivé nezdá.
Ako som už písal a s ostatnými súhlasím, že je treba sa chopiť každej situácie, dokoncu mu ani nemám za zlé, že tak prevádzkuje svoju firmu. Obecne na trhu sa firma má uplatniť podľa svojich výkonov a schopností a nie sadzbami DPH.

Uff, a teraz ma môžete biť!
M3G
11.10.04,17:52
Ktorá firma prežije v tejto ťažkej dobe, to je skutočne dobrá firma(s dobrými vedúcimi)...
Jozef Mihál
11.10.04,18:12
GejzaH - za ten príspevok ste získali nie môj nesúhlas, ale súhlas. Presne tak, keby rovná DPH bola na začiatku, tak by "nás" to nenaučilo "nerovne" pozerať na zmysel toho, čo voláme DPH.
elPi
11.10.04,18:30
GejzaH - môj súhlas.
Čo sa týka DPH, je to tak.
Avšak rovnosť dane z príjmu - na to mám kritický názor aj ja.
Pôsobím v zapadlom kúte Nitrianskeho kraja, v mieste s najvyššou krajskou nezamestnanosťou. Dopad je ten istý ako píše vyššie ekin. Nebudem to znova opakovať.
Rosberg
11.10.04,18:43
Podľa mňa z príspevku od Mortomely je zrejmý jeden veľký omyl z nedávnej minulosti, z obdobia rozdielnych sadzieb DPH, kedy si niektorí podnikatelia mysleli, že na tomto rozdiele profitujú. Veľmi dobre túto problematiku vo svojom príspevku popísal elPi, stotožňujem sa s jeho názorom. Na vysvetlenie tejto chybnej predstavy som ja používal nasledovný zjednodušený príklad:

-stavebná firma má k dispozícii 120.000 Sk
-firma nakúpila stavebný materiál za 100.000 + 20.000(DPH 20%) Sk
-z hľadiska toku fin.prostriedkov bolo uhradených 120.000 Sk, vlastné fin. prostriedky = 0 Sk, náklad (výdavok) firmy je v danej chvíli 100.000 Sk
-v príslušnom daňovom priznaní k DPH si uplatní daň na vstupe 20.000 Sk, uvažujme, že je to jediná transakcia v tomto zdaň.období a nadmerný odpočet je 20.000 Sk, ktorý bol akože firme vrátený
-finančné prostriedky sa nám upravujú na stav 20.000 Sk, náklad ostáva stále 100.000 Sk
-niekedy v nasledujúcich zdaň.obdobiach firma materiál zabuduje pri stavebných prácach odberateľovi a môže uplatniť na výstupe sadzbu DPH 14%, pre zjednodušenie nebudem navyšovať hodnotu materiálu o prácu, preto firma účtuje odberateľovi 100.000 + 14.000 Sk (DPH 14%), odberateľ následne vystavenú FA uhrádza, t.j. platí 114.000 Sk
-finančné toky sa upravujú nasledovne 20.000 + 114.000 Sk a výsledné saldo je +134.000 Sk
-tu však za príslušné zdaň.obdobie vzniká daňová povinnosť na DPH vo výške 14.000 Sk, takže aj fin.toky sa upravujú a stav financií po zaplatení tejto DPH štátu na 120.000 Sk
-zároveň bol dosiahnutý výnos (príjem) 100.000 Sk, takže hospodársky výsledok je 0 Sk
Výsledok je teda taký, že stav fin.prostriedkov je rovnaký ako na počiatku 120.000 Sk a zisk z tejto transakcie je 0 Sk, v tejto fáze však niektorí podnikatelia si dávali do vzájomnej súvislosti fakty vytrhnuté z kontextu, urobili si jednoduchý rozdiel medzi dvomi daňovými priznaniami k DPH, t.j. medzi nadmerným odpočtom 20.000 Sk (to bol pre nich príjem) a daňovou povinnosťou 14.000 Sk (pre nich výdaj) a z toho vyvodili uzáver, že dosiahli zisk 6.000 Sk. :D OMYL!
ZÁVER: DPH je nepriama daň, ktorá nemá vplyv (výnimky nebudem teraz popisovať) na hospodársky výsledok.


Pozn. V príklade som použil mnohé zjednodušenia, nebral som do úvahy napr. meniace sa spôsoby vracania nadmerných odpočtov atď., atď.
elPi
12.10.04,03:26
No, Rozberg ma predbehol!

Chystal som sa doplniť môj skorší príspevok k DPH príkladom presne v tom zmysle, že v konečnom dôsledku u platiteľa DPH to na výsledok hospodárenia nemá vplyv, a po abstrahovaní od časového priebehu platenia, nárokovania a vracania DPH ani na konečný stav finančných prostriedkov.

Dotýka sa to len neplatcov a občanov.
;)
Mortomela
12.10.04,08:43
Ste všetci zlatí,ďakujem za odpovede a vôbec sa na nikoho nemienim hnevať. Jasné, že je to vec uhla pohľadu, ale ja som len malá účtovníčka, ktorú štve, že máme zaplatiť nejakých 48.000,- za Q....Sorry, ale ja to vidím takto.