BoboMajta
23.02.14,11:20
Dobrý deň,
Chcela som sa spýtať, ako je to v prípade, že jeden z členov domácnosti má nariadenú exekúciu, pričom tento človek nie je ani majiteľom domu, ani pozemku, má v dome len trvalé bydlisko a obýva jednu izbu. Zaujíma ma, či môže v tomto prípade exekútor siahnuť na akýkoľvek majetok v dome, alebo iba na ten, kde nedokážeme preukázať, napr. prostredníctvom faktúr, že danú vec kúpil niekto iný, než dlžník. Alebo toto nie je vôbec podstatné a exekútor s výnimkou základných vecí potrebných pre život zoberie čokoľvek.
Respektíve, dopočula som sa, že zoberie všetko a až súdnou cestou musím dokazovať, že je to moje.
Viete mi prosím vás niekto poradiť? Ďakujem za odpoveď.
misoft
23.02.14,10:49
Žiaľ, je to tak. Exekučný zákon totiž nepredpokladá to, že ten, ktorý má niekde trvalý pobyt, tam nemusí mať nič svoje. On predpokladá, že všetko, čo sa nachádza v mieste trvaleho pobytu povinného je JEHO!. Preto sa musia dávať návrhy na vylúčenie vecí z exekúcie a dokazovať ich vlastníctvo (čo je paradox, nakoľko exekútori olepia všetko hnuteľné, čo vidia bez toho, aby sa pýtali, komu to patrí). Potom sa stáva aj prípad, že majiteľ príde o veci, nakoľko nevie dokázať, že mu to patrí (napr. preto, že doklad o nadobudnutí sa stratil, je starý a nečitateľný - a po pravde, koľko ľudí si uschováva doklady dlhšie ako 5 rokov? Málo!).

Ochrana: zrušiť trvalý pobyt (ak sa to dá) povinnému a v prípade príchodu exekútora toho vykázať za dvere.
Bednarova J
23.02.14,13:27
Napiste najomnu zmkuvu kde specifikujte miestnost,ktoru uziva " dlznik". spoku s zariadenim miestnosti,ktory mu vlastnici dali do uzivania. Datujte ju ku datumu pred vznikom dlznej pohladavky. Dajte mu pravo uzivat socialne zariadenie a kuchynu a najom. Vylucovacia zaloba v exekucii stoji aj na inych dokazoch ako len blocky a to vysluch svedkov, takato zmluva by bola tiez dokazom...
willma
23.02.14,17:15
Som vlastníkom nehnuteľnosti - ako písal inde buchač - exekútora by som cez prah môjho vlastníctva nepustila a ak by sa predsa len pokúšal, tak polícia.
Bednarova J
23.02.14,17:48
Exekutor ma pri vykone exekucie postavenie verejneho cinitela, teda opatrne pri akomkolvek utoku na neho.
willma
23.02.14,18:08
ja som nepísala, že by som zaútočila :)
Bednarova J
23.02.14,18:22
Utok moze byt aj slovny... ;-)
willma
23.02.14,19:21
nooo, ja by som ho do ... preč poslala tak, že by sa tam tešil :) a ešte by som mu aj niečo o nedotknutelnosti môjho obydlia, či čo to mám ústavou zaručené pošepkala.
mirko70
23.02.14,20:12
Tu budem iba súhlasiť.Vy ste majiteľom domu a on len podnájomník bez ohľadu,že tam má trvalý pobyt. Veľa ľudí robilo podobné finty,že urobilo podvody,previedli majetok a potom sa presťahovali rodinnému príslušníkovi do podnájmu niekde do izby. Vy nemusíte nič dokazovať,všetko za braničkou do dvora je vaše.
tajnostkárka
24.02.14,17:57
Dobrý večer mňa by zaujímalo čo v prípade,keď ten kto má dlh - exekúciu v podiele 1/4 nehnuteľnosti - a výška jeho exekúcií je vyššia ako tá 1/4 ako sa postupuje - môže exekútor siahnuť na celý majetok či len na tú 1/4. Keď dlžník - nevlastní nič iné len tú 1/4 nikde nepracuje čiže nieje z čoho strhávať tie exekúcie - od koho to môže exekútor vymáhať.Konkrétne ide o 9exekúcii ktorých výška je vyššia ako hodnota tej 1/4- môže to exekútor vymáhať od rodinných príslušíkov ? - manželka deti alebo dokonca od súrodencov?
willma
25.02.14,08:14
zadaj si to ako novú otázku.
asterix174
04.03.14,21:11
Zrušiť na miestnom úrade trvalý pobyt. Ak nemá s majiteľom uzatvorenú nájomnú zmluvu tak by to malo ísť bez problémov, ak má nájomnú zmluvu najprv treba zrušiť tú a následne požiadať o zrušenie trvalého pobytu.
BoboMajta
10.03.14,10:53
takže, aby som si to ujasnila, nie je povinnosťou majiteľa pustiť exekútora do domu, a to ani v sprievode polície?
A k tomu zrušeniu trvalého pobytu, je to vôbec možné? Pretože človek o ktorom hovorím nemá kde ísť a ani by mu nikto u seba trvalý pobyt nedal. Dá sa nemať nikde trvalý pobyt?
misoft
10.03.14,10:58
Zrušenie TP - TP nedáva nárok na vlastníctvo. Zrušíš - jeho TP bude obec!
K vstupu exekútora - bude mať síce napr. súdne rozhodnutie o započatí exekúcie pre povinný XY, ale ten tam už predsa nebýva - teda exekútor nemá v byte čo hľadať. A policajti? Môžu byť s nim - ale stačí im len pripomenúť "zneužitie právomoci verejného činiteľa" - napomáhajú neoprávnenému vniknutiu do bytu.... uvidíš, ako cúvnu ... a stačí len "vaše služobné čísla!" a zapísať si ich.....
A ešte niečo: http://www.vyvlastnenie.sk/predpisy/ustava-slovenskej-republiky/ čl.12; čl.16; čl.19; čl.20; čl.21