zuzanma
23.02.14,14:07
Dobrý deň, zistili sme, že som spravila chybu v účtovníctve v roku 2011 a tým sme ovplyvnili základ dane za rok 2011 aj 2012. Budem musieť podať dodatočné daňové priznanie k dani z príjmov PO za obidva roky. Prosím, mohli by ste mi poradiť, či sa podávajú aj "dodatočné - opravené" výkazy - súvaha, výkaz ziskov a strát a poznámky (vo všetkých by boli zmenené údaje následkom opravy)?
A druhá otázka: podľa zákona o účtovníctve sa po schválení účtovnej závierky už nemôžu otvárať účtovné knihy, ak sa zistí chyba, opraví sa v roku v ktorom sa zistila. Znamená to, že rozdiely, ktoré potrebujem opraviť zaúčtujem iba v roku 2014 oproti nerozdelenému zisku minulých rokov, náklady a výnosy sa už nebudú účtovať? Ďakujem
Petra29
23.02.14,13:15
po schválení účtovnej závierky nie je možné otvoriť účtovné knihy, t.zn. súvaha, výkaz a poznámky sa nemenia podaním dodatočného DP; chyby opravíte v aktuálnom roku podľa závažnosti /významné - účty 428,429 a nevýznamné na účty 5.., 6../ a významné chyby uvediete v poznámkach
zuzanma
23.02.14,20:29
Prosím, a je nejaká doba, dokedy sa musí po zistení chyby podať dodatočné daň.priznanie? Uvažujem, či by som to všetko neurobila v uzávierke za rok 2013 ... ?
Petra29
24.02.14,07:45
dodatočné DP sa podá do konca mesiaca nasledujúceho po tomto zistení - daňový poriadok § 16/2