lynn
23.02.14,17:40
Účtujem malý bar- inventúrny zostatok vykazoval v jednej položke mínusový stav. Keď som s majiteľom skúmala príčinu, nebol zaúčtovaný príjem tovaru na sklad. Nie však preto, že by nebola zaúčtovaná došlá faktúra o nákupe, ale dostal tento tovar /sud piva/ ako dar -odmenu za odoberanie od tohto dodávateľa za dlhšie časové obdobie a žiaden doklad. Ako oceniť príjem takéhoto tovaru na sklad? Ak by som to ocenila približne v cene, v akej odoberám bežne tento tovar od dodávateľa - je to správne?
A čo sa týka účtovania: 132/648?
-A ešte mám otázku-zatiaľ bar nie je platiteľom DPH-vchádzal by účet 648 do limitu obratu , kedy by sa stal platiteľom DPH zo zákona?
- a tiež z pohľadu limitu pre platiteľa DPH-v prípade manka, ak zaúčtujem 549/132 v skladovej cene a súčasne pohľadávku voči zamestnancovi 335/648 vo výške predajnej ceny /je to správne zaúčtovať vo výške predajnej ceny?/ Účet 648 vchádza do posúdenia výšky obratu pre povinnosť stať sa platiteľom DPH zo zákona? /veľmi sa blížim k limitu a preto by som si to chcela overiť. zatiaľ predpokladám, že účet 648 by nevchádzal do obratu na posúdenie, či sa firma stane platiteľom DPH.Ďakujem
Orsz
25.02.14,22:54
v prípade prebytku tovaru sa účtuje 132/648, no pokiaľ toto dostal ako dar, tak zrejme je aspoň nejaký dodací list s nulovou cenou. Do obratu na DPH určite takéto zúčtovanie nevstupuje. Manko voči zamestnancovi sa účtuje ak plánujete toto manko od neho aj dostať ... ak nie, tak potom zapis 335/648 neučtujete. Zápis 549/132 v takom prípade bude účtovným ale nedaňovým nákladom. Iba v prípade náhrady od zamestnanca a teda účtovania 335/648, bude manko 549 aj daňovým nákladom (do výšky náhrady škody) - náhrada škody tiež nevstupuje do obratu DPH.