miňuša
28.03.06,22:08
HELP!

Potrebovala by som súrnu radu od dobrých ľudí.
http://www.porada.sk/images/icons/icon15.gif
S.r.o. vznikla v roku 2005. Do s.r.o. spoločník upísal imanie, ktoré splatil formou nepeňažného vkladu - majetkom zaúčtovaným na 022. V roku 2005 však predchodkyňa tento majetok účtovne neodpisovala. Je to v poriadku, alebo mám doúčtovať účtovné odpisy za rok 2005. Priznám sa, že doúčtovať sa mi to veľmi nechce, lebo už mám vyplnené všetky papiere k účt.závierke. Skôr hľadám možnosť, že ten majetok nemusel byť účt.odpisovaný.
durisovad
28.03.06,20:11
Podla mojich vedomosti odpisovanie nie je povinnost ale moznost, ako zvysit naklady. Ja by som bola spokojna so stavom, aky je a odpisovala by som v nasledujucich rokoch dalej.
Johanka
28.03.06,20:18
Lenže účtovné odpisy účtovať musíš, daňové môžeš prerušiť...
Ja by som skôr pátrala po tom, čo ju viedlo k tomu, že neodpisovala. Pri nepeňažných vkladoch sú aj rozdielne vstupné ceny pre účtovné a pre daňové odpisy.
Trošku ešte nerozumiem - účtovníctvo za rok 2005 robil niekto iný a Ty si robila závierku?
miňuša
28.03.06,20:24
Presne tak, ku mne sa dostala iba závierka.
Neviem, čo ju viedlo k tomu, že majetok neodpisovala. Tým nepeňažným vkladom bol v podstate drobný HIM (skrinky a pod.), naúčtované je to však na 022. Zaradené to bolo ku koncu októbra 2005. Nevieš dať nejaký tip, ako sa vyzuť z tých účt.odpisov?
Johanka
28.03.06,20:33
Keď sa (účtovná jednotka )rozhodla, že bude IM aj s OC nižšou ako 30 tis. evidovať na 02. , z odpisov sa nevyzuješ. Pokiaľ viem , takto zaradený IM musíš odpisovať aspoň 13 mesiacov.
miňuša
28.03.06,20:37
Ďakujem za pomoc.
Budem to musieť doúčtovať, nič sa nedá robiť.