luciad1
23.02.14,20:06
Mám príjmy zo zahraničia, v oddieli IX. Miesto na osobitné záznamy daňovníka uvediem príjem zo zahraničia. V kolónke Výdavky mám uviesť výšku zaplateného poistného v zahraničí? ďakujem
Anik
23.02.14,19:10
Má tam ísť suma, ktorú zaplatil zamestnávateľ na odvodoch za zamestnanca
pozri §5 odst. 7 písmeno e,

Na základe toho čo Ti napísali z FS - vytlačila by som si to a urobila tak ako napísali, že odvody zaplatené zamestnancom. Aj tak si myslím, že je to v podstate bezpredmetné, akurát tým §5 odst. 7 písm. e niektorých dobre zmiatli. Ináč na niektorých potvrdeniach sa ani nedá vyčítať výška odvodu platená zamestnávateľom.
luciad1
05.03.14,14:11
písala som aj na finančné riaditeľstvo a takáto mi prišla odpoveď

Daňovník s neobmedzenou daňovou povinnosťou uvedený v § 2 písm. d) bod 1 zákona č. 595/2003 Z. z. o dani z príjmov v znení neskorších predpisov (ďalej len „zákon o dani z príjmov“), ktorého súčasťou základu dane vyčísleného v daňovom priznaní sú zdaniteľné príjmy zo závislej činnosti plynúce zo zdrojov v zahraničí, vypĺňa v daňovom priznaní k dani z príjmov fyzickej osoby typ A aj IX. oddiel – Miesto na osobitné záznamy daňovníka.

Príjmy plynúce zo zdrojov v zahraničí sa uvádzajú v hrubej výške bez prípadných odpočítateľných položiek podľa zákonov platných v zahraničí a výdavky vzťahujúce sa k týmto príjmom sa môžu uplatniť a uvádzajú sa len podľa zákona o dani z príjmov.
Pri vyčíslovaní základu dane z príjmov zo závislej činnosti sa podľa ustanovenia § 5 ods. 8 zákona o dani z príjmov za výdavok považuje poistné a príspevky, ktoré je povinný platiť zamestnanec, alebo príspevky na zahraničné poistenie zamestnanca, na ktorého sa vzťahuje povinné zahraničné poistenie rovnakého druhu.

Na účely zákona o dani z príjmov sa „poistným a príspevkami“ v súlade s ustanovením § 5 ods. 7 písm. e) zákona o dani z príjmov rozumie poistné na verejné zdravotné poistenie, poistné na sociálne poistenie, poistné na sociálne zabezpečenie, príspevky na starobné dôchodkové sporenie podľa osobitného predpisu alebo poistné a príspevky na zahraničné poistenie rovnakého druhu.

Vychádzajúc z uvedeného, daňovník pri príjmoch zo závislej činnosti ako výdavok v príslušnom oddiele daňového priznania, ktoré je určené na osobitné záznamy daňovníka uvádza výdavky na preukázateľne zaplatené povinné zahraničné poistné a príspevky, ktoré je povinný platiť zamestnanec.

Tak teraz som už zmatená.... Má tam ísť teda poistné ktoré som zaplatila ja?
zanetth
05.03.14,14:30
Tak to usmernenie chápem tak, že sa tam má uvádzať suma príspevkov na poistenie, ktoré boli zrazené zo mzdy zamestnanca, čiže áno poistné, ktoré si zaplatila ty.
luciad1
05.03.14,14:49
Mne sa zdalo divné načo im bude koľko zaplatil zamestnávateľ na odvodoch. preto som pisala na finančnú správu. Ich prvá odpoved znela takto:

Finančné riaditeľstvo SR k Vášmu podaniu vo veci uplatňovania zákona č. 595/2003 Z. z. o dani z príjmov v znení neskorších predpisov (ďalej len zákon o dani z príjmov) uvádza nasledovné:
V odpovedi vychádzame z predpokladu, že ide o daňovníka (rezidenta SR), ktorý poberal príjmy zo závislej činnosti vykonávanej v štáte, s ktorým má SR uzavretú zmluvu o zamedzení dvojitého zdanenia (napr. Česká republika, Nemecko, Rakúsko a pod.).
Daňový rezident Slovenskej republiky uvedený v § 2 písm. d) bod 1 zákona o dani z príjmov má podľa § 2 písm. f) zákona o dani z príjmov povinnosť vysporiadať si na území Slovenskej republiky svoju tzv. celosvetovú daňovú povinnosť, t.j. nielen z príjmov plynúcich zo zdrojov na území Slovenskej republiky, ale aj z príjmov plynúcich zo zdrojov v zahraničí.
V prípade, ak daňovník poberal len príjmy zo závislej činnosti vykonávanej v zahraničí, uvedie úhrn takýchto príjmov v V. oddiele daňového priznania, ako aj úhrn povinného poistného na sociálne a zdravotné poistenie podľa potvrdenia od zamestnávateľa.
Ak boli predmetné príjmy zo závislej činnosti preukázateľne zdanené v ČR, rezident môže na zamedzenie ich dvojitého zdanenia uplatniť metódu vyňatia príjmov v zmysle § 45 ods. 3 písm. c) zákona o dani z príjmov, ak je tento postup pre neho výhodnejší. Metódu vyňatia uplatní na riadkoch 47 a 48 daňového priznania k dani z príjmov fyzickej osoby typu A.
Daňovník prikladá k daňovému priznaniu kópie dokladov preukazujúce výšku dosiahnutých príjmov zo závislej činnosti vrátane zaplateného povinného poistného.
V IX. oddiele daňového priznania daňovník uvedie údaje o príjmoch zo závislej činnosti vykonávanej v zahraničí. Ako výdavky uvedie výdavky na preukázateľne zaplatené povinné zahraničné poistné obdobného druhu ako je poistné uvedené v § 5 ods. 7 písm. e) zákona o dani z príjmov, ktoré bol povinný platiť zamestnávateľ za zamestnanca.


Kedže som na páskach ani potvrdení nenašla sumu poistného ktorú zaplatil zamestnávateľ, tak som im pisala či to treba aj nejako zdokladovať... a potom mi prišla tá druhá odpoveď.....