anavki
23.02.14,21:31
Dobrý deň, chcem sa len uistiť ako to je s uplatnením nezdaniteľnej položky na manželku - teda na mňa v manželovom DP. V mesiacoch január - máj som bola denný študent na VŠ a potom evidovaná na úrade práce až do konca roka. Môžeme uplatniť nezdaniteľnú položku len za mesiace, kedy som bola na úrade práce? Ako denný študent, keď som nemala žiaden príjem nemám nárok na to, aby si ma manžel uplatnil?
Ďakujem veľmi pekne.
Mila123
23.02.14,20:40
toto ako účtovníčka nevieš?????

iba evidencia na UPSVaR a to ešte k 1. v mesiaci musí byť, iba takúto dobu si manžel môže uplatniť, ale i za podmienky, že už manželstvo trvalo....

deti do 3. rokov nemáte?

alebo kuk do § 11 ZDP.....
anavki
23.02.14,20:44
a kto povedal, že som účtovníčka ? robím manželovi DP na paušálne výdavky, to nie je také ťažké zvládnuť, a ešte drobné daňové priznania kamarátom, nič zložité ..... a keďže sa považujem za laika, tak sa radšej uisťujem v niektorých veciach .... lebo mi to nejde do hlavy, že to takto zmenili - že znížili paušál a obmedzili nezdaniteľné položky na manželov. Mohli dať aspoň možnosť aj pre tých, ktorí študujú na dennom štúdiu a nemajú príjem a nie len rodičovskú, ÚP a ZŤP .... no nevadí .... čo už :-(
anavki
23.02.14,20:45
a ešte otázka, teda keď som evidovaná od 5. v mesiaci - za ten mesiac si nemôže uplatniť???? tak to by ma už naštvalo :-(((
Anik
23.02.14,20:52
iba keď splňaš podminky k 1. to znamená , že za ten mesiac od 5. nie. Mimochodom nemáš v profile účtovníčka?
anavki
Zamestnanie - predvolené:účtovník
anavki
23.02.14,21:01
Anik, a kde nájdem tú podmienku, že k 1., lebo som to nikde nevidela, a to už fakt nevie ten štát, kde nás obrať o každé euro? :-(
A čo sa týka profilu, ja ani neviem, čo som tam písala, musím to asi zmeniť na účtovník - laik
Mám ukončenú síce strednú ekonomickú školu, ale robievam iba raz ročne DP pre zopár kamarátov, ktorí majú buď len dohody, alebo paušál - preto sa považujem za laika :-) Nezaoberám sa účtovníctvom celý rok - iba v tomto období, preto nemám veľký prehľad.
Ďakujem.
anavki
23.02.14,21:05
Anik
23.02.14,21:08
§ 11 odst.5 ZoDzP

(5) Daňovník, ktorý si môže uplatniť nezdaniteľnú časť základu dane podľa odseku 3 len jeden alebo niekoľko kalendárnych mesiacov v zdaňovacom období, môže znížiť základ dane o nezdaniteľnú časť základu dane zodpovedajúcu jednej dvanástine nezdaniteľnej časti základu dane podľa odseku 3 za každý kalendárny mesiac, na začiatku ktorého boli splnené podmienky na uplatnenie tejto nezdaniteľnej časti základu dane.
anavki
23.02.14,21:17
áno, ďakujem, už som našla aj blog.etrend.sk - tam je to tiež pekne rozpísané pre laikov :-) Ďakujem.
Anik
23.02.14,21:21
už nám veríš?
anavki
23.02.14,21:36
Veď ja som vám verila ....
Anik
23.02.14,21:38
ok ja sa som to nemyslela v zlom.
anavki
23.02.14,21:42
Ďakujem, lebo sa tu na porade cítim často ako taký odľud.... mnohí tu dosť divne a často aj nepríjemne napadajú rôzne diskusie či otázky a to sa mi nepáči a často sa cítim zle. Som aj v iných blogoch, skupinách a fórach, ale fakt tu mám divný pocit, že len rozmýšľam čo ako napísať, aby niekto niečo nenapadol ... uf .... tak som to napísala .... a teraz budem čakať čo bude ....
Anik
23.02.14,22:02
asi ťa zjeme. Vieš dievča často sa tu ľudia pýtajú dokola to isté, niekedy sa dá aj strašne málo info a tak človek sme-tam vypení. Myslím, že sa to stane z času na čas každému nič si z toho nerob. Prajem príjemný večer.
anavki
24.02.14,17:35
:-) pekný večer :-)