vladkoca
24.02.14,11:23
Chcem si oplotiť vlastný pozemok orná pôda, pletivom so stĺpikmi. Na obec som podal ohlásenie o drobnej stavbe so všetkými náležitosťami. Prišla odpoveď: Podľa zákona č. 50/1976 zb §57 komisia určuje, že ohlásenú drobnú stavbu možno uskutočniť len na základe stavebného povolenia.

Bez nejakého udania dôvodu, mám pocit, že sa niekto rozhodol mi to skomplikovať. Aké mám zákonné možnosti?

Ďakujem
Xanti
24.02.14,10:33
Žiadne,
nakoľko na pozemku nemáš stavbu, kt. bola realizovaná na základe stavebného povolenia... tak stavba plotu nie je drobná stavba kde by stačilo ohlásenie. Plot bude prvá stavba na pozemku, takže musíš požiadať o vydanie stavebného povolania v zmysle zákona.

Takže nikto ti nič nekomplikuje, všetko je v zmysle zákona.
command
24.02.14,12:16
Drobné stavby sú stavby, ktoré majú doplnkovú funkciu pre hlavnú stavbu. Myslim si ze tato veta hovori za vsetko ked nemas hlavnu stavbu nemozes predsa ziadat o drobnu stavbu.
vladkoca
24.02.14,18:56
Podľa zákona č50/1976 §139b odsek 7 b je oplotenie drobná stavba, bez toho, že je to doplnková stavba. Nemám záujem robiť hlavnú stavbu, chcem si oplotiť a ochrániť budúcu záhradu.
vladkoca
24.02.14,18:58
To je podľa §139b odsek 6.
Odsek 7: Za drobné stavby sa považujú aj:
b) oplotenie
Xanti
24.02.14,19:04
Drobnú stavbu oplotenie je drobnou stavbou len popri hlavnej stavbe .... ak hlavnú stavbu nemáš tak to oplotenie je z pohľadu zákona hlavná stavba a potrebuješ stavebné povolenie ....

Ked si budeš stavať altánok na záhrade ... tak už na altánok nebudeš potrebovať stavebné povolenie ... už bude stačiť ohlásenie ...

Ak by si prv staval altánok na záhrade tak by si potreboval stavebné povolenie, a k plotu len ohlasenie ...

Pochop prvá stavba - akákoľvek na pozemku je hlavnou stavbou pokiaľ sa nepostaví nič väčšie a potrebuješ stavebné povolenie.
vladkoca
24.02.14,19:22
O.K. to ma svoju logiku, ale keď aj začnem vybavovať stavebné povolenie na plot, neodpália ma zas , ze je to orná pôda a nie stavebný pozemok?
Xanti
24.02.14,19:27
Tak s tým už poradiť neviem, toto si pamätám lebo presne tak mi to vysvetlovala úradníčka ... a zase plot no hádam nebudeš mať problém ...
marjankaj
24.02.14,19:35
Máš pravdu.
Podľa §139b ods. 7b ide naozaj o drobnú stavbu.
Ale pravdu má aj stavebný úrad.

§ 57
Ohlásenie stavebnému úradu

(1) Stavebník je povinný uskutočnenie stavieb, stavebných úprav a udržiavacích prác uvedených v § 55 ods. 2 vopred písomne ohlásiť stavebnému úradu. K ohláseniu drobnej stavby pripojí jednoduchý situačný výkres; ak ide o jednoduchú stavbu podľa § 55 ods. 2 písm. a), pripojí podklady s náležitosťami žiadosti o stavebné povolenie a projektovú dokumentáciu. Stavebný úrad môže určiť, že ohlásenú drobnú stavbu, stavebnú úpravu alebo udržiavacie práce možno uskutočniť len na základe stavebného povolenia.


kuk aj sem.

http://www.stavbadomusvojpomocne.sk/priprava-stavby/item/2582-ohlasenie-drobnej-stavby-oplotenie-pozemku.html
arizona
24.02.14,19:56
nepises, kde je ta orna poda,co je naokolo a pod.,co je tiez dolezite.
...
pozri aj tu, aku podu nesmies oplotit : Zákaz oplotenia, resp. súhlas na jeho zriadenie obsahuje zákon č. 543/2002 Z. z. o ochrane prírody a krajiny v znení neskorších predpisov (ďalej len „zákon o ochrane prírody a krajiny). Na území, na ktorom platí druhý a tretí stupeň ochrany, sa vyžaduje súhlas orgánu ochrany prírody na oplotenie pozemku za hranicami zastavaného územia obce okrem oplotenia lesnej škôlky, ovocného sadu a vinice (§ 13 ods. 2 písm. d), § 14 ods. 2 písm. a) zákona o ochrane prírody a krajiny). Na území, na ktorom platí štvrtý a piaty stupeň ochrany, je zakázané oplocovať pozemok okrem oplotenia lesnej škôlky, ovocného sadu a vinice (§ 15 ods. 1 písm. g), § 16 ods. 1 písm. a) zákona o ochrane prírody a krajiny).
http://www.enoviny.sk/?cid=34319
bodliak
24.02.14,20:40
Bez hlavnej stavby nie je drobná stavba.
Keď bude existovať hlavná, oplotenie okolo hlavnej bude drobnou stavbou.
marjankaj
24.02.14,20:51
To si vysvetli s tým, čo tak napísal zákon.
JOZEF_CA
25.02.14,09:24
Ten, kto si precita celý stavebný zákon č. 50/1976 Zb. sa v § 139b - Pojmy stavebného poriadku dočíta, že: V bode (7) Za drobné stavby sa považujú aj b) oplotenie. Takze taka je nasa skvela legislativa. Velitelstvu prislusnej obce treba oponovat a trvat len na oznameni drobnej stavby. Nadradenym organom miestneho SU je podla § 123a Slovenská stavebná inšpekcia, ktora ma v kompetencii riesenie pripadnych sporov zucastnenych stran...
marjankaj
25.02.14,13:14
Podľa §57 ods.1 stavebný úrad môže rozhodnúť, že na drobnú stavbu treba stavebné povolenie.