eurocorp
28.03.06,23:25
ahojte,mám menší problémik s ktorým si neviem rady.mám podnikateľa (FO) ktorý prerušil živnosť k julu 2005.robím mu daňové priznanie a zistila som že odberateľké faktúry nemá všetky uhradené.vedie sa to ako pohľadávka vo výkaze alebo to musím nejako vysporiadať keď pozastavil živnosť?
Druhá otázka,na akú odpočítateľnú položku na danovníka má narok ak bol od augusta až do konca roka dobrovolne nezamestnaný(nikde ho neevidovali).
Ďakujem za odpoveď
emmma
28.03.06,21:30
K prerušeniu živnosti neviem ale na nezdaniteľnú čiastku na daňovníka má nárok na celú.
eurocorp
28.03.06,21:40
emma aj keď nebol evidovaný na úrade práce?
emmma
28.03.06,21:52
Podla mňa áno. Nárok na nezdaniteľnú časť na daňovníka majú všetci okrem dôchodcov. Tam sa to posudzuje podľa výšky dosiahnutého zdanitelného príjmu. To len na okraj veci.
Silkov
28.03.06,22:14
Pohľadavky úhradené po ukončení alebo prerušení živ. spočítaš a doplniš riadok 40. DP (§17)
Záväzky (SP, ZP - opatrne) úhradené po ukončení alebo prerušení živ. spočítaš a doplniš riadok41. DP (§17)
Silva
eurocorp
29.03.06,06:35
Silkov takže keď do dnesného dňa nemá uhradenú pohľadávku do riadku 40 nedám nič a vediem to vo výkaze stále ako pohľadávku?
Nike
29.03.06,06:40
Silkov takže keď do dnesného dňa nemá uhradenú pohľadávku do riadku 40 nedám nič a vediem to vo výkaze stále ako pohľadávku?
Pri prerušení musíš urobiť mimoriadnu závierku ku dňu právoplatného prerušenia živnosti t.j. podľa § 17 ZDP upraviť daňový základ. t.j. pohľadávku dáš do riadku 40 a je nepodstatné kedy mu ju uhradia. Do r.41 dáš záväzky, ktoré by podľa mňa mal mať tiež nejaké. Výkazy robíš od 1.1.05 do xx0705, takže to čo bude vo výkaze v pohľadávkach = r.40 a čo v záväzkoch = r.41

Odpočet na daňovníka je za celý rok 87936
eurocorp
29.03.06,08:33
dakujem za radu
eurocorp
29.03.06,20:15
este jedna otazocka a dufam ze uz posledna.pri preruseni zivnosti musim vysporiadat zavazky a pohladavky,riadok 40,41 to mi je jasne.teraz som nasla vo vykaze o majetku a zavazkoch ze ma zasoby (tovar) v sume 23700 sk,co s tym???? SUUURNE...dakujem
jaja99
29.03.06,20:54
Pri prerušení živnosti sa správaš ako pri ukončení podnikania - § 17 ods. 9 za predpokladu, že nedošlo k obnoveniu podnikania do lehoty na podanie DP. Výkazy by som nechala tak, teda záväzky, pohľadávky, sklad, ale upravovala by som podľa § 17 ods. 8 základ dane v daňovom priznaní - riadok 40 a 41 oddiel VI. v daň.priznaní. K základu dane pripočítač nezinkasované pohľadávky, nepredané zásoby a odpočítaš záväzky, ktoré by pri úhrade boli považované za daňový výdavok. Ak zásoby predáš po ukončení podnikania za vyššiu cenu, ako bola cena v účtovníctve, rozdiel dodaníš po prijatí príjmu.
Nike
30.03.06,05:27
este jedna otazocka a dufam ze uz posledna.pri preruseni zivnosti musim vysporiadat zavazky a pohladavky,riadok 40,41 to mi je jasne.teraz som nasla vo vykaze o majetku a zavazkoch ze ma zasoby (tovar) v sume 23700 sk,co s tym???? SUUURNE...dakujem
Tak ako píše JAJA, zjednodušene povedané sumu do r. 40 a dodaniť.