marky_99
29.03.06,00:03
Zdravim,

rozmyslam o zalozeni zivnosti, len by som sa potreboval uistit v par veciach:

1. Zalozim si podnikatelsky ucet, na ktory mi budu chodit platby za sluzby a z ktoreho budem vyberat peniaze len na vydaje suvisiace so zivnostou. Staci, ak na konci roka dam vypisy z tohto uctu uctovnicke a vyrata mi dan a vsetko potrebne? Alebo si este musim evidovat aj nieco osobitne mimo pohybov na tomto ucte?

2. Co ak potrebujem vyberat z podnikatelskeho uctu peniaze aj na sukromne ucely? Je to vobec mozne? Staci, ak na konci roka dam vypisy z tohto uctu uctovnicke, kde vyznacim ktore platby boli sukromne a vyrata mi dan a vsetko potrebne? Ak nie je mozne realizovat sukromne platby z podnikatelskeho uctu, ako sa potom riesi situacia ak prijem zo zivnosti je moj jediny prijem? [je predsa treba z niecoho zit... :-)]

3. Nie su mi celkom jasne odvody. Dajme tomu, ze zivnost zalozim od 1.5.2006. T.j. do 1.5.2007 nemusim platit nic do SP? Do ZP musim platit povinne 966 mesacne uz od 1.5.2006?

4. Ako sa zdanuju prijmy? 19%? Napriklad, od 1.5.2006 budem mat pravidelny mesacny prijem 50 000 Sk a mesacne vydavky suvisiace so zivnostou 2 000 Sk. Takto to bude po cely rok. Kedy z toho zaplatim dan? Aka bude cca. tato dan? Plati sa na mesacnej baze uz pocas roka, ci spatne za rok podla toho, co vyrata uctovnicka podla bodu 1 (resp. 2)?

5. Ak vykonavam cinnost v inom meste ako je moje bydlisko (adresa zivnosti), je mozne si dat do vydavkov:
a) cestovne naklady (bus, vlak)
b) stravovanie
c) naklady na ubytovanie
d) naklady na nakup vybavenia potrebneho pre cinnost (pocitac, tlaciaren...)

Prepacte za zaciatocnicke otazky. Vopred dakujem za odpovede!
duficek
28.03.06,22:27
Zdravim,

rozmyslam o zalozeni zivnosti, len by som sa potreboval uistit v par veciach:

1. Zalozim si podnikatelsky ucet, na ktory mi budu chodit platby za sluzby a z ktoreho budem vyberat peniaze len na vydaje suvisiace so zivnostou. Staci, ak na konci roka dam vypisy z tohto uctu uctovnicke a vyrata mi dan a vsetko potrebne? Alebo si este musim evidovat aj nieco osobitne mimo pohybov na tomto ucte? za predpokladu ze tam budu vsetky potrebne platby tak ano

2. Co ak potrebujem vyberat z podnikatelskeho uctu peniaze aj na sukromne ucely? Je to vobec mozne? Staci, ak na konci roka dam vypisy z tohto uctu uctovnicke, kde vyznacim ktore platby boli sukromne a vyrata mi dan a vsetko potrebne? Ak nie je mozne realizovat sukromne platby z podnikatelskeho uctu, ako sa potom riesi situacia ak prijem zo zivnosti je moj jediny prijem? [je predsa treba z niecoho zit... :-)]vyber na osobnu spotrebu sa potom uctuje ako vydaj neovplyvnujuci zaklad dane - osobna spotreba

3. Nie su mi celkom jasne odvody. Dajme tomu, ze zivnost zalozim od 1.5.2006. T.j. do 1.5.2007 nemusim platit nic do SP? Do ZP musim platit povinne 966 mesacne uz od 1.5.2006? ZP ano, ale prvu platbu za maj zaplatis az v juni...SP myslim do 1.6, opravte ked sa mylim

4. Ako sa zdanuju prijmy? 19%? Napriklad, od 1.5.2006 budem mat pravidelny mesacny prijem 50 000 Sk a mesacne vydavky suvisiace so zivnostou 2 000 Sk. Takto to bude po cely rok. Kedy z toho zaplatim dan? Aka bude cca. tato dan? Plati sa na mesacnej baze uz pocas roka, ci spatne za rok podla toho, co vyrata uctovnicka podla bodu 1 (resp. 2)?pre rok 2006 to bude 50 000x8-2 000x8-platby do poistovni (SP+ZP)=zaklad dane
od zakladu dane si potom mozes odpocitat nezdanitelne ciastky, za teba 90 816, ak manzelka nemala prijmy tak za nu tiez 90 816, ak mas deti, mozes si uplatnit danovy bonus
ZD-90 816=X dan = Xx0,19=dan na uhradu

5. Ak vykonavam cinnost v inom meste ako je moje bydlisko (adresa zivnosti), je mozne si dat do vydavkov:
a) cestovne naklady (bus, vlak)
b) stravovanie
c) naklady na ubytovanie
d) naklady na nakup vybavenia potrebneho pre cinnost (pocitac, tlaciaren...)
ano

Prepacte za zaciatocnicke otazky. Vopred dakujem za odpovede!
odpovede su hrubym, ak je nieco zle, opravte ma pls
marky_99
29.03.06,08:41
4. OK, takze tuto dan platim jednorazovo ku 31.3 nasledujuceho roka za ten predchadzajuci...?

5. Dik, toto ma obzvlast tesi. S tym ubytovanim to plati aj ked clovek chodi na "tyzdnovky" a ma v miestne vykonu cinnosti prenajaty byt?

6. Musim sa nejako starat o DPH?

7. Ake vysoke su cca. odvody do SP ten dalsi rok pri uvedenom prijme (48 000Sk mesacne)? Akym vzorcom sa to rata? (viem ze sa to rata od vymeriavaceho zakladu, ale ako sa rata ten?)

Dik moc.
duficek
29.03.06,08:53
4 - ano, za rok 2006 mas povinnost podat daove priznanie a zarovne zaplatit dan do 31.3.2007

5 - malo by sa to posudzovat ako sluzobne cesty, nie som si isty, urcite poradia skusenejsi

6 - povinnost na registraciu DPH ti vznika vtedy, ked za poslednych 12 mesiacov je obrat vyssi ako 1 500 000. pri prijme 50 000 mesacne sa k nemu nedostanes...

7 - daj si vyhladat temy "odvody" tu na porade
5-ko
29.03.06,09:28
1-2.
-podnikatelsky ucet nieje podmienkov /staci aj bezny ucet ktory je lacnejsi, a vyuzivaj ho len na podnikatelske uceli /neplat kartou za 3 rozky :-)/
-ja osobne k tomuto uctu ani kartu nemam vydanu
-vypis z uctu staci aj cez internetbanking

-sukromne peniaze si jednorazovo mesacne presuvam na svoj druhy osobny ucet

-ak si uplatnis pausalne vydavky 40% z prijmu nepotrebujes ani uctovnicku a nemusis viest uctovnictvo

3.
-do SP sa platia z po podani danoveho priznania...cize platit zacnes az od 1.7.2007
-do ZP platis 966 mesacne

4.
-dan zaplatis do 31.3.2007 za rok 2006

Prijem 7 x 50 000 = 350 000
Vydavky 40% = -140 000
ZP = -6762

Ciastkovy zaklad dane = 203 238

Nezdanitelna cast = - 92 000 /zaokruhlene/
Sporenie na dochodok = -12 000 /napriklad/

Zaklad dane = 99 238

Dan = 18 855 Sk

A mas to bez vedenia uctovnictva !

5.
-v pripade pausalnych vydavkov to mas zahrnute vsetko v tych 40% /nemusis odkladat ani zhanat blocky..../


Ak sa mylim opravte ma!