22happy
24.02.14,19:48
Prosím o radu.
Sociálna poisťovňa mi vyrubila penále za roky 2004 - 2007 na poistnom ako SZČO, ktoré som uhradil v tom období kedy platil zákon o odpustení penálov, tak som sa odvolal, následne až po troch mesiacoch mi Sociálna odpovedala, že nie je možné penále odpustiť, lebo mám nedoplatok 3,06 eur na poistnom v nezamestnanosti z roku 2003, čo som mal platiť v tej dobe úradu práce, ale keď som bol na pobočke v roku 2009 s tým, že chcem všetky dlhy vyrovnať, tak vtedy tých 3,06 nenašli, a kvôli tým 3,06 musím zaplatiť 662 eur!!!! Nie je možné to nejako ešte vyriešiť?
hanelie
24.02.14,19:53
§ 240 zákona o sociálnom poistení
Penále
(1) Fyzickým osobám a právnickým osobám povinným odvádzať poistné a príspevky na starobné dôchodkové sporenie, 1) ktoré neodviedli poistné a príspevky na starobné dôchodkové sporenie 1) za príslušný kalendárny mesiac včas alebo ich odviedli v nižšej sume, Sociálna poisťovňa predpíše penále vo výške 0,05% z dlžnej sumy za každý deň omeškania odo dňa splatnosti poistného a príspevkov na starobné dôchodkové sporenie 1) do dňa, keď bola dlžná suma poukázaná na účet Sociálnej poisťovne v Štátnej pokladnici, zaplatená v hotovosti alebo do dňa začatia kontroly, ak tento zákon neustanovuje inak.
(2) Predpísané penále podľa odseku 1 nemôže presiahnuť dlžnú sumu poistného a príspevkov na starobné dôchodkové sporenie 1) za kontrolované obdobie. Sociálna poisťovňa penále nepredpíše, ak penále za kontrolované obdobie nie je vyššie ako 3,32 eura.
hanelie
24.02.14,19:59
nájde sa niekto múdrejší, ktorý preloží zákon do ľudskej reči ?
lebo podľa mňa tu nie je napísané nič o penáloch z omeškania za platenie poistného v nezamestnanosti a ešte odsek 2 predpísané penále nemôže presiahnúť dlžnú sumu - aj toto si treba inak vysvetliť ako to stojí čierne na bielom ???
hanelie
24.02.14,20:04
a ešte k tým penálom -neplatí pre ne všeobecná premlčacia doba tri roky ? v zákone sa píše o premlčaní poistného : ( nie o penáloch ) a ak nie je uvedené inak platí všeobecné právo alebo?
§ 147
Premlčanie poistného
(1) Právo predpísať poistné sa premlčí za desať rokov odo dňa jeho splatnosti, ak tento zákon neustanovuje inak.
(2) Právo predpísať poistné sa nepremlčuje, ak nebola splnená povinnosť ustanovená v § 228 ods. 1 a § 231 ods. 1 písm. b).
(3) Právo vymáhať poistné sa premlčí za šesť rokov odo dňa nadobudnutia právoplatnosti rozhodnutia, ktorým sa poistné predpísalo.