veronika498
25.02.14,07:53
potrebovala by som vedieť či mam nárok na materské som tehotná a termín pôrodu je v decembri,som momentálne nezamestnaná a poberám podporu v nezamestnanosti,na UP som od 1.1.2014 dovtedy som pracovala rok a 9 mesiacov tak neviem či mi vznika nárok na materské alebo čo mam urobit aby som ju potom dostavala dakujem
tictac7
25.02.14,07:19
veronika498
potrebovala by som vedieť či mam nárok na materské som tehotná a termín pôrodu je v decembri,som momentálne nezamestnaná a poberám podporu v nezamestnanosti,na UP som od 1.1.2014 dovtedy som pracovala rok a 9 mesiacov tak neviem či mi vznika nárok na materské alebo čo mam urobit aby som ju potom dostavala dakujem
---------------------------------------------

...si fakt unikát....


bez ohľadu na to, nárok na materské nemáš. Nemáš splnenú podmienku - poistenie 270 dní....

aktuálne nemocenské poistenie
Xanti
25.02.14,07:24
Ale no... má nárok, ak čosi urobí.
Xanti
25.02.14,07:26
Ak nič neurobíš, tak nárok na MD mať nebudeš.
Ak sa zamestnáš na viac ako 90 dní tak MD bude rátaná z toho zamestnania ak tých 90 dní odpracuješ bez PN a OCR.
ak sa zamestnáš na menej ako 90 dní tak MD bude rátaná z predošlého zamestnania .
Alebo máš možnosť sa dobrovolne poistiť v SP aby ti vznikol nárok na materské.
tictac7
25.02.14,07:27
Ja viem. Keby sa opýtala normálne, dostala by odpoveď s dovetkom :)
Xanti
25.02.14,07:28
No len tých 270 dní má splnených .. ak odpracovala 1rok a 9 mesiacov ... :)
veronikasad
25.02.14,07:29
Vznikne ti nárok na materské z minimálneho vymeriavacieho základu, ak sa pred nástupom na materskú prihlásiš aspoň jeden deň vopred na dobrovolné poistenie v sociálnej poisťovni (celý balík, vrátane poistenia v nezamestnanosti ). Z poistenia sa odhlás až po skončení materskej dovolenky (posledný deň MD). Získaš aj nejaké dni poistenia v nezamestnanosti, ak by si po skončení MD chcela poberať dávku v nezamestnanosti (nie je možné v súbehu s poberaním rod.príspevku, ten by musel poberať niekto iný - manžel).

V prípade, že by si mala rizikové tehotenstvo, na dobrovolné poistenie sa môžeš prihlásiť pred nástupom na PN-ku.
Počas poberania nemocenského a materského dobrovolné poistenie neplatíš.

Nezabudni na úhradu poistného za jeden deň poistenia a odhlásenie po skončení poberania materského zo SP.
veronikasad
25.02.14,07:38
tictac7, čo je na otázke tejto poraďáčky (podľa teba) - "nenormálne" ?
veronika498
25.02.14,10:55
a čo je na otázke nenormálne???
veronika498
25.02.14,10:57
už viem neni to uplne december ale november až koniec oktobra ale poradit možte???
Katy a R
25.02.14,11:21
tak najskôr upresni ... lebo nejako posúvaš tie termíny. nakoniec ešte dôjdeme k tomu - že nárok na materské máš (a nič netreba;))
veronika498
26.02.14,05:17
presny termin je 15 oktober ale ešte mam momentalne pracu na dohodu trva mi od 14 februara neviem či mi to niečo pomože
tictac7
26.02.14,15:38
veronikasad (Včera 09:38) tictac7, čo je na otázke tejto poraďáčky (podľa teba) - "nenormálne" ?
-----------------------------
no napríklad to, že nech počítam, ako počítam, ťažko môže byť 25.2. tehotná so stanoveným termínom pôrodu na december.... a už to tu aj máme - je z toho 15.10. a dozvedáme sa, že pracuje aj na dohodu....
JAJA11
26.02.14,16:58
no ak by ste boli tehotná 24 hodín, by to možno vyšlo pri prenášaní na začiatok decembra :-) niečo v tých údajoch nesedí, tehotenstvo trvá 280 dní :-)
Katy a R
26.02.14,17:15
jáj veronika - ak chceš poradiť - treba zadať hneď riadne údaje - lebo terazky už si to úplne zamotala ... možno nakoniec z tej dohody, možno nie .. ale ani nevieme, že aká to dohoda je ??? Bolo by dobre zamestnať sa na riadny PP (a s dobrým príjmom):)
Katy a R
26.02.14,17:18
no nijako - musela by byť tehotná v čase skončenia PP - a to nebola ... aj keď len dákych 8 dní asi chýba ;) .. ale teraz doplnila tú brigádu - takže asik inak ???