mimča
29.03.06,06:57
Prosím o pomoc...
Mám živnostníka, ktorý bol min. rok v evidencii na ˇUP kde v čase od 1.1. -30-6. 2005 dostal dávky v nezamstnanosti v celkovej sume spolu 37168,-

V Júli "začal" podnikať a získal z ÚP príspevok na začatie podnikania v sume 75928,- SK Tento príspevok doposiaľ vôbec nepoužil a takmer celý má na účte... zaplatil z neho akurát povinné odvody do ZP v celkovej sume 4854,-... nemal žiadne iné výdavky a ani príjmy... Doteraz som bola na tom že tento príspevok sa nezahrňje do zdaniteľných príjmov, no včera mi 2 ľudia tvrdili, že áno... prosím o pomoc ako vyplniť DP?
martina 11
29.03.06,05:00
A ten príspevok dostal na nákup HIM?
mimča
29.03.06,05:06
zrejme áno... nemám tu papiere na čo všetko, povedal, že na začatie podnkania..
martina 11
29.03.06,05:13
Lebo ta suma zodpoveda väčšinou tomuto príspevku a ten je zdaniteľným príjmom až po nákupe HIM(čiže po použití), resp. ak aj nakúpi niečo vo vyššej hodnote ako 30000,- tak v pomernej časti podľa odpisov vstupuje príjem do zdaniteľného príjmu.
Takže ak je to naozaj príspevok na nákup HIM, tak by som ho zaúčtovala do PNeovpl.ZD, a zapísala by som ho do záväzkov a uviedla aj vo Výkaze o MaZ, pokiaľ nerobíš paušálne výdavky(lebo tam sa nepodávajú výkazy)
Zita5
29.03.06,05:14
Prosím o pomoc...
Mám živnostníka, ktorý bol min. rok v evidencii na ˇUP kde v čase od 1.1. -30-6. 2005 dostal dávky v nezamstnanosti v celkovej sume spolu 37168,-

V Júli "začal" podnikať a získal z ÚP príspevok na začatie podnikania v sume 75928,- SK Tento príspevok doposiaľ vôbec nepoužil a takmer celý má na účte... zaplatil z neho akurát povinné odvody do ZP v celkovej sume 4854,-... nemal žiadne iné výdavky a ani príjmy... Doteraz som bola na tom že tento príspevok sa nezahrňje do zdaniteľných príjmov, no včera mi 2 ľudia tvrdili, že áno... prosím o pomoc ako vyplniť DP?


Príspevok - dotácia z úradu práce vstupuje do príjmov ovplyvňujúcich ZD vo výške čerpania čiže výdavkov z dotácie v príslušnom roku .

To znamená , že ak napríklad dostane 100 000 Sk dotáciu a v roku 2005 minie na nákup pre podnikanie 50 000 ,- Sk, tak do príjmov mu vstupuje len 50 000 SK , alebo ak nakúpil DHM tak len vo výške ročného odpisu .

Zvyšok vstúpi do príjmov v ďalšom roku čerpania .


Príjem dotácie účtuješ ako príjem neovplyvňujúci ZD a na konci účtovného obdobia k 31.12.2005 interným dokladom zaúčtuješ príslušnú výšku do POVZD
vo výške čerpania , ako som už spomínala vyššie .
mimča
29.03.06,05:33
Hm takže postup bude taký, že tú sumu 75928, uvediem celú v záväzkoch (aj vo výkaze) a do DP uvediem len výdavky ako zaplatené poistné? tým sa dostane do straty? a keďže peniaze sú na účte tak vo výkaze ich ešte uvediem ako peniaze v banke?
mimča
29.03.06,06:43
Prosím môžem to podať tak ako som napísala vyššie? som z toho už zúfala... :mad:
Zita5
29.03.06,06:55
Hm takže postup bude taký, že tú sumu 75928, uvediem celú v záväzkoch (aj vo výkaze) a do DP uvediem len výdavky ako zaplatené poistné? tým sa dostane do straty? a keďže peniaze sú na účte tak vo výkaze ich ešte uvediem ako peniaze v banke?


Príjem dotácie uvádzaš pri prijatí do záväzkov a znižuješ záväzky postupným čerpaním . Zostatok dotácie vykazuješ medzi neuhradenými záväzkami a to zostatkom k 31.12.2005 . Čiže Ti vstupuje do výkazu o MaZ.

Platby do fondov vstupujú do výkazu o PaV -Platby do fondov . O túto sumu znížiš záväzok ručne v evidencii záväzkov .

Zostatok na účet uvádzaš do výkazu o MaZ bez šoecifikácie , čiže zostatok v banke k 31.12.2005 sa musí prenášať do výkazu o MaZ.
mimča
29.03.06,07:07
Príjem dotácie uvádzaš pri prijatí do záväzkov a znižuješ záväzky postupným čerpaním . Zostatok dotácie vykazuješ medzi neuhradenými záväzkami a to zostatkom k 31.12.2005 . Čiže Ti vstupuje do výkazu o MaZ.

Platby do fondov vstupujú do výkazu o PaV -Platby do fondov . O túto sumu znížiš záväzok ručne v evidencii záväzkov .

Zostatok na účet uvádzaš do výkazu o MaZ bez šoecifikácie , čiže zostatok v banke k 31.12.2005 sa musí prenášať do výkazu o MaZ.

ďakujem... :) ešte jedna otázka - môžem tie výdavky na odvody čerpať z dotácie?
ja som to tak pôvodne mala v pláne, no včera ma zaskočila kolegyňa, ktorá tvrdila, že už príspevok musím v plnej výške uvádzať do zdaniteľných príjmov aj keď nebol použitý... potom zavolala ešte jednej účtovníčke, ktorá jej tvrdenie potvrdila...
mimča
29.03.06,08:36
Môžem poprosiť o odobrenie DP?
príjmy zo živnosti 0
výdavky 4854 (to sú odvody)

r- 36 0
r. 37 4854
r. 39 -4854
r. 43 -4854
viac sa pri strate neuvádza v daňovom priznaní nič?
Zita5
29.03.06,08:38
ďakujem... :) ešte jedna otázka - môžem tie výdavky na odvody čerpať z dotácie?
ja som to tak pôvodne mala v pláne, no včera ma zaskočila kolegyňa, ktorá tvrdila, že už príspevok musím v plnej výške uvádzať do zdaniteľných príjmov aj keď nebol použitý... potom zavolala ešte jednej účtovníčke, ktorá jej tvrdenie potvrdila...


V prvom rade musí vedieť SZČO na čo mu bola pridelená dotácia .Treba to zhodnotiť aj po tejto stránke .
mimča
29.03.06,09:02
V prvom rade musí vedieť SZČO na čo mu bola pridelená dotácia .Treba to zhodnotiť aj po tejto stránke .

práve som s ním volala... tak citujem " na vykonávanie samostanej zárobkovej činnosti - údržba a oprava mechanických častí strojov a zariadení, zváračské práce na základe živnostenského listu" ... predpokladám že je to na zakúpenie HIM... vraj to tam nie je rozpísané...
nestretla som sa ešte s takým prípadom.... :mad:
Zita5
29.03.06,09:17
práve som s ním volala... tak citujem " na vykonávanie samostanej zárobkovej činnosti - údržba a oprava mechanických častí strojov a zariadení, zváračské práce na základe živnostenského listu" ... predpokladám že je to na zakúpenie HIM... vraj to tam nie je rozpísané...
nestretla som sa ešte s takým prípadom.... :mad:

Bolo by potrebné zavolať na úrad práce , na čo mal dotáciu poskytnutú , pokiaľ to má na zakúpenie HIM a nemá zakúpené nič , tak dotáciu nezdaňuje v roku 2005 !!! TAk ako som uviedla vyššie .

To čo Ti on povedal , to citoval celý jeho ŽL .
Zita5
29.03.06,09:18
Ak si myslí , že to ma na odvod do fondov , tak mu navýš DZ o čiastku zaplatenú vo fondoch do 31.12.2005.
mimča
29.03.06,09:25
je to trošku komplikované ja som v KE a on v zašitej dedinke pri Spiškej novej Vsi... neviem sa dostať k jeho papierom...

ale rozhodla som sa, že mu to zdaňovať nebudem, len mi tam vychádza strata, keďže nemal žiadne iné príjmy... len výdavky odvody do ZP... tak preto som sa vyšie pýtala, či nič iné pri strate nezapisujem... teda ešte okrem výkazov... (tam uvedeim, peniaze v banke, záväzky a odvody...) to mi je jasné...
Zita5
29.03.06,09:32
aktaK
29.03.06,09:41
Tak ako pise vyssie Zita, on musi vediet presne, na co to moze pouzit.
Totiz predtým ako tu dotaciu dostal, musel vypracovat podnikatelsky plan a na zaklade tohto mu tu dotaciu schvalili.
No a v tom podnikatelskom plane mal aj vypracovanu kalkulaciu nakladov a podla tej sa treba riadit. to zn., ze ak v kalkulacii ma zmienku aj o odvodoch, tak moze aj odvody, ale len do zdrav.poistovne.
Viem o com hovorim, ja som taktiez dostala prispevok. Odvody som z neho neplatila, lebo som si ich nedala do nakladov.
aktaK
29.03.06,09:46
Ozaj a preto sa mozu uplatnit len odvody do zdravotnej poistovne, nakolko nam povedali, ze mozu sa len povinné odvody. No a pri 1.roku podnikania su povinne odvody len do zdravotnej poistovne a nie do sociálnej poistovne.
mimča
29.03.06,12:27
Ozaj a preto sa mozu uplatnit len odvody do zdravotnej poistovne, nakolko nam povedali, ze mozu sa len povinné odvody. No a pri 1.roku podnikania su povinne odvody len do zdravotnej poistovne a nie do sociálnej poistovne.

ja to viem, aj o podnikateľskom zámere, všetko mi je jasné, len on ho nemá... ani kópiu.....a k odvodom tých 4854,- bolo zaplatené do zdrav. poisťovne...
príspevky o dotáciách z UP som už naštudovala cez víkend... no aj tak v tom mám chaos, ako mu vypísať daňové priznanie... čínm viac nad tým uvažujem tým som z toho väčší pako....
ešte tak uvažujem o možnosti uplatniť paušálne výdavky... v tomto prípade sa príspevok zaratáva do príjmu...
fakt som sa ešte s takýmto prípadom nestretla... :mad:
Dank
23.06.06,10:54
Milí poraďáci. Neviete v akej cca výške je teraz príspevok /dotácia z UP /pre nezamestnaných, ktorí by si chceli založiť živnosť? Konkrétne v okrese L.Mikuláš. Dakujem.
certbert
04.11.06,11:53
Dobry den.Chcel by som sa opytat ako je to s podnikanim vysokoskolakov.Som student denneho prezencneho studia a nasiel som si pracu v realitke, kde je podmienkou ZL.Rad by som teda vedel ake to ma vyhody a nevyhody a ci je mozne poziadat o prispevok na zacatie podnikania.Dakujem