Difi
25.02.14,10:02
Dobrý deň, info by som chcela: zamestnanec 26.12.2013 dovŕšil dôchodkový vek. 20.02.2014 podal žiadosť na star. dôchodok spätne od 27.12.2013. Aké skúsenosti máte, existuje nejaký popis, že ako treba postupovať v takom prípade? Decembrová mzda už je uzavretá dávno, ale januárová mzda ešte je otvorená, aké povinnosti mám voči SP, ZP a DÚ. Môžem mu navrhnúť, aby neuplatňoval nezdaniteľnú čiastku na rok 2014, aby nemal vysoký nedoplatok na konci roka. Rozhodnutie ešte nemá, myslím, že to nejaký čas potrvá, lebo treba mu doložiť aj doklady. Prosím Vás, ak máte skúsenosti podieľajte, iste nie len mne, ale aj ostatným pomôžete. Ďakujem a pekný deň Vám prajem.
veronikasad
25.02.14,09:14
Potom, ako dostane rozhodnutie o spätnom priznaní SD, podáš do SP výkaz na vrátenie poistného zaplateného bez právneho dôvodu.

Ak zamestnaec zostáva v pracovnom pomere, urobil chybu že žiadal o priznanie SD od 27.12.2013. Ak by bol žiadal od 2.1.2014, má nárok na mesačné uplatnenie NČZD u svojho zamestnávatela. Takto na mesačnú NČZD nemá nárok, nemusíš mu to navrhovať, na základe potvrdenia zo SP mu uplatnenie NČZD zastavíš.
Difi
25.02.14,10:34
Ďakujem za odpoveď, a môžem robiť pre zamestnanca RZD 2013?
Ak od SP dostane rozhodnutie o spätnom priznaní SD, treba podať zamestnancovi dodatočný DP za rok 2013 osobne alebo zamestnávateľ má povinnosť to vysporiadať, lebo ak rozmýšľam, tak aj za december potom musím opraviť mzdu, a do SP treba podať opravné výkazy za mesiace, za ktoré budem odvádzať aj také poistné ktoré podľa zákona pre SD netreba: poist. v nezamestnanosti a invalidné poistenie?
Načo sa mám ešte dávať pozor? S pozdravom