Simona123
25.02.14,11:08
Takmer počas celého svojho štúdia sa zaoberám BSM-kom a problémami s ním, na Slovensku máme viac ako 50% - tnú rozvodovosť, tak ma zaujímajú vaše názory naň. Nebolo by ho lepšie zrušiť celkovo a vyriešiť to tak, aby manželia nadobúdali veci do podielového spoluvlastníctva? Pretože naozaj, okrem prípadov, kedy jeden z partnerov zarába niekoľkonásobne viac ako ten druhý, BSM nemá zmysel a existuje len na živenie súdov a nenormálny stres pre obe strany. Pričom by sa v podstate veľmi jednoducho dalo zistiť kto čím prispel už napr. pri kúpe vecí a evidovať to. Ono, v podstate existuje možnosť ako zabezpečiť, aby BSM ani nevzniklo, lenže o tejto možnosti bežný človek nevie ... a to tak, že sa spíše notárska zápisnica o tom, že BSM vznikne zánikom manželstva - teda vznik a zánik sa udeje v jednej sekunde.

Čo si o tom myslíte?
kopretinka
25.02.14,10:28
BSM predsa vzniká uzavretím sobáša,nie?Ako môže vzniknúť zánikom manželstva? toto mi vysvetli.......
Dáša_
25.02.14,10:40
aha, a keď bude žena doma na materksej 6 rokov, ze ten čas bude ona na kúpu spoločného majetku prispievať rodičovským príspevkom a manžel svojim zárobkom? A potom sa budú podľa toho deliť???? Nieš je divný pohľad, keď už na začiatku sa pozeráme na to, ako sa budeme raz deliť???
Bednarova J
25.02.14,10:45
Aby ani jeden z manzelov nemal pocit,ze taha cele manzelstvo ak znasa financne naklady. A tiez ak rodina je zakladna bunka spolocnosti nech majetok manzelov spaja a nie rozdeluje.
Chobot
25.02.14,11:11
Možno o pár desaťročí (keď zákony bude tvoriť tvoja generácia) sa na manželstvo bude pozerať inak, možno sa legislatíva zmení a prispôsobí dobe. Možno budú manželstvá na dobu určitú, monžo to budú iné právne vzťahy. Teraz je to ale podľa legislatívy takto a vyhovuje to dobe a ľuďom. Mohla by si o tom napísať celú seminárnu prácu, možno aj diplomovku, ale ak sa pozrieš na to trochu širšie, nie len z pohľadu rozvodu, tak ten inštitút BSM má svoje opodstatnenie. Manželstvo nevzniká preto, aby časom zaniklo. Štandardom je, že pretrvá. Neštandardné je, keď zanikne - rozvedú sa. Preto prípad rozvodu treba neštandardne riešiť.

Až raz budeš 9 rokov na rodičovskej dovolenke, kedy tvoj príjem bude 200 EUR mesačne, a manželovi budú pribúdať na účte mesačne 2 tisícky, a náhodou si nájde mladšiu manželku, potom vytiahneš občiansky zákonník a budeš hľadať, ako to vlastne s tým BSM. Alebo mi chceš povedať, že ho necháš odísť s kopou peňazí k inej a ty sa uspokojíš s tým, čo si si za tých 9 rokov zarobila?
taiko
25.02.14,12:01
ako presne by si chcela vysledovat, kto co kupil a co priniesol do domacnosti? Mala si na mysli, ze si kazdy z manzelov bude odkladat blocky a od deti si na vreckove bude pytat potvrdenie? To by ako kazdy mal svoj vlastny ucet a robil by si uctovnictvo, ktore by si manzelia pri rozvode navzajom predlozili?
A co nemajetkovy prinos do manzelstva? Ked sa jeden z manzelov bude vo vacsiej miere starat o dom, kuchynu, deti, svojou podporou zabezpeci moznost druhemu manzelovi aby dobre zarabal(a), podpori ho ked sa mu nebude darit, vzda sa svojej kariery (lebo napr sa odstahuju do mesta kde ma druhy manzel lepsie platenu pracu) ako sa zhodnoti praca a prinos tohoto z manzleov ?
AdrianaA
25.02.14,12:14
ak sa rozhodnú, tak si za určitých okolností môžu zrušiť BSM.
luja5
25.02.14,13:12
Môj názor je taký, že ak sa mám držať úzko položenej otázky (či BSM áno alebo nie s popísanými argumentami), zdá sa mi málo postaviť otázku na jednom štatistickom údaji. Chýba mi komplexnejší rozbor, napríklad:
- aké percento tvoria len "papierovo" nutné rozvody (manželia sú dohodnutí, ale musia ísť na súd),
- aké percento z rozvedených manželstiev končí na súde ohľadom vyporiadania BSM preto, lebo sa býv. manželia nevedia dohodnúť,
- aké sú konkrétne dôvody nedohody býv. manželov s vyjadrením podielov/počtov jednotlivých dôvodov na úhrne všetkých dôvodov (možno by sa ukázalo, že na prvom mieste je problém v "matematickom" vyjadrení podielu starostlivosti o deti u matky/otca počas materskej/rodičovskej dovolenky, že na druhom mieste je hádka, komu sa koľko vyzbieralo na svadbe do klobúka, lebo jeden tam mal väčší počet svadobných hostí, ako druhý a za vyzbierané sa kúpilo to či ono...),
- porovnanie počtu súdov o vyporiadaní BSM (býv. manželia) s počtom súdov o sporoch okolo majetku, ktorý nie je v BSM (býv. nemanželskí partneri žijúci roky v spoločnej domácnosti)...
Poznám viac rozvedených párov, ktoré síce museli ísť na súd kvôli papieru o rozvode, ale majetok BSM si nemali problém rozdeliť bez súdu. Ak sa vedia býv. manželia dohodnúť, dohodnú sa aj pri vyporiadaní BSM. Ak sa nevedia dohodnúť, pochybujem, že by sa vedeli dohodnúť pri určovaní toho, kto čo kedy... dal do podielového spoluvlastníctva a aj v akom podiele (polovičnom, tretinovom, osminovom...?). Pre mňa je tým otázne, či výsledkom zrušenia existencie BSM by bola preukázateľne podstatne nižšia zaťaženosť súdov.
zdena2
25.02.14,13:36
Myslim, ze vyhodnejsie je BSM. Ako tu uz bolo spominane, odkladanie blockov za trvanie celeho manzelstva si neviem predstavit. Co ak ostane jeden z manzelov dlhodobo PN, na invalidnom dochodku? Tiez riesenie materskej a rodicovskej dovolenky. Nasa spolocnost je stale nastavena na vzor rodiny- chlap zivitel a manzelka sa stara o deti, domacnost a naviac chodi aj do prace, ktora nie je financne tak ohodnotena ako praca muza, i ked robi to iste. Takze zena sa dostava do "nevyhodnej"pozicie. Bud kariera alebo dieta a rodina. Ak sa rozhodne pre rodinu, klesa na financnom prijme...
Cisto len pre priklad. Ako sa bude riesit situacia aku mame napr my. Ja kupujem potraviny, riesim vybavicku pre dieta, zaplatila som dovolenku... a manzel kupuje veci na prerabku domu. Potom vsetko co on kupil do domu bude len jeho? Staci ze dom je pisany len na neho. Este aj vybavenie by bolo len jeho, tak to sa mozem rovno odstahovat bez naroku na hocico:) A kde mam vsetky tie peniaze co som zarobila? Co cas a energia obetovane pri prerabke domu, uprave pozemku (vsetko svojpomocne)? Nie je vsetko v domacnosti len o peniazoch...Tazko by manzel chodil do roboty od 8 do 17 a robil nadcasy keby musel ist pre dieta do skolky, upratovat, varit:)
Z rodin v mojom okoli sa prijem oboch partnerov viac-menej vyrovna (mimo materskej), takze predpokladam, ze prinos do spolocneho majetku je porovnatelny. Tym padom sa to aj v skutocnosti zhoduje s BSM- majetok je na polovicu.
Pokial su manzelia inteligentni a maju v sebe trosku spravodlivosti, tak i pri rozvode sa vedia spravodlivo dohodnut. Bohuzial, to tak vzdy nie je. Vyznam uzatvarat nejake zmluvy popisaneho stylu by malo asi iba keby sa prijem partnerov vyrazne odlisoval. No v praxi si to neviem moc dobre predstavit. Napr. vacsinou zaraba viac manzel- takze on mi da podpisat papier, ze co on zarobi bude len jeho...a odo mna ako manzelky bude chciet aby som sa starala o domacnost, deti, obetovala pracu...a potom ma necha koly milenke s holou rit..? Je mozne taketo zmluvy chapat ako iste stranenie sa partnera a nedoveru, co manzelskemu vztahu neprospeje.
Vsteko je to o ludoch a kazdy sa casom a vplyvom okolnosti meni. Nevieme ako sami dopadneme a BSM je aspon v mojom pripade jediny prostriedok ako v teoretickom pripade rozvodu dostat naspat aspon nieco z investovaneho pocas manzelstva (ked uz nie to co bolo investovane pred manzelstvom)
Simona123
28.02.14,11:14
Asi bola chyba dávať sem nejaké argumenty, keď si ich väčšina vysvetlila po svojom a urobila zo mňa idiota, keď si to takto predstavujem. Uviedla som to len ako príklad, že by sa niektoré veci dali riešiť aj inak. Áno, je pravda, že BSM-ko je výhodné vtedy, keď sa žena stará o rodinu a chlap pracuje, lenže to súd berie ako rovnocenný podiel investície do manželstva. Ďalej existuje niečo ako vyživovacia povinnosť manželov voči sebe navzájom. Teda nemal by existovať prípad, že by si manžel žil na výrazne vyššej úrovni sám o sebe ako zvyšok rodiny. Tieto veci sa na súde dosť ťažko dokazujú.
Potom tu je ešte chamtivosť, alebo také domnelé predstavovanie si po rozvode, že jednému z manželov patrí viac ako by mu malo patriť, zvyčajne o tom presvedčí aj sám seba.
Podľa mňa je dosť naivné si v dnešnej dobe myslieť, že sa niekto berie na celý život. Ak to niekomu takto vydrží, tak mu to prajem. Ja vo svojom okolí nepoznám ani jeden jediný prípad, kedy by sa bývalí manželia dohodli, ani jeden. A myslím si, že je to tak v drvivej väčšine.
Proste, uvažovať nad riešením BSM beriem tak isto ako myslieť na zadné vrátka. Ja v tom nevidím nič zlé myslieť na všetky prípady.
Simona123
28.02.14,11:42
BSM predsa vzniká uzavretím sobáša,nie?Ako môže vzniknúť zánikom manželstva? toto mi vysvetli.......

1. vezmeme si do ruky občianský zákonník
2. pohľadáme si §143a odsek 2 : "Manželia sa môžu dohodnúť, že vyhradia vznik bezpodielového spoluvlastníctva ku dňu zániku manželstva."

Tu máte dôkaz, že naozaj o tomto 99,99% ľudí nevie. Ono, nevedel to ani pán doktor, ktorý ma učil :D
taiko
28.02.14,11:46
Asi bola chyba dávať sem nejaké argumenty, keď si ich väčšina vysvetlila po svojom a urobila zo mňa idiota, keď si to takto predstavujem. Uviedla som to len ako príklad, že by sa niektoré veci dali riešiť aj inak. Áno, je pravda, že BSM-ko je výhodné vtedy, keď sa žena stará o rodinu a chlap pracuje, lenže to súd berie ako rovnocenný podiel investície do manželstva. Ďalej existuje niečo ako vyživovacia povinnosť manželov voči sebe navzájom. Teda nemal by existovať prípad, že by si manžel žil na výrazne vyššej úrovni sám o sebe ako zvyšok rodiny. Tieto veci sa na súde dosť ťažko dokazujú.
Potom tu je ešte chamtivosť, alebo také domnelé predstavovanie si po rozvode, že jednému z manželov patrí viac ako by mu malo patriť, zvyčajne o tom presvedčí aj sám seba.
Podľa mňa je dosť naivné si v dnešnej dobe myslieť, že sa niekto berie na celý život. Ak to niekomu takto vydrží, tak mu to prajem. Ja vo svojom okolí nepoznám ani jeden jediný prípad, kedy by sa bývalí manželia dohodli, ani jeden. A myslím si, že je to tak v drvivej väčšine.
Proste, uvažovať nad riešením BSM beriem tak isto ako myslieť na zadné vrátka. Ja v tom nevidím nič zlé myslieť na všetky prípady.
Nuz napisala si ze BSM nema zmysel a v podstate aby si ludia pocas celeho manzelstva evidovali svoje prinosy a ludia zareagovali.
lubko6394
28.02.14,11:54
Podľa mňa je dosť naivné si v dnešnej dobe myslieť, že sa niekto berie na celý život. Ak to niekomu takto vydrží, tak mu to prajem. Ja vo svojom okolí nepoznám ani jeden jediný prípad, kedy by sa bývalí manželia dohodli, ani jeden. A myslím si, že je to tak v drvivej väčšine.
Proste, uvažovať nad riešením BSM beriem tak isto ako myslieť na zadné vrátka. Ja v tom nevidím nič zlé myslieť na všetky prípady.

Naivné ? A prečo ?
Keď to má byť len dočasné súžitie tak potom načo sa vlastne brať a mať problém s BSM, načo sa starať z čoho bude partnerka nakupovať, pekne každý za svoje a ak jej to nevychádza nech požiada o podporu štát, ak ochorie detto. A čo mi ostane na účte do toho nikoho nič.
Som naozaj rád, že my sme tak nerozmýšľali, možno to vždy nebolo jednoduché ale prežiť sa dalo.
Chobot
28.02.14,12:14
Asi bola chyba dávať sem nejaké argumenty, keď si ich väčšina vysvetlila po svojom a urobila zo mňa idiota, keď si to takto predstavujem. Uviedla som to len ako príklad, že by sa niektoré veci dali riešiť aj inak. Áno, je pravda, že BSM-ko je výhodné vtedy, keď sa žena stará o rodinu a chlap pracuje, lenže to súd berie ako rovnocenný podiel investície do manželstva. Ďalej existuje niečo ako vyživovacia povinnosť manželov voči sebe navzájom. Teda nemal by existovať prípad, že by si manžel žil na výrazne vyššej úrovni sám o sebe ako zvyšok rodiny. Tieto veci sa na súde dosť ťažko dokazujú.
Potom tu je ešte chamtivosť, alebo také domnelé predstavovanie si po rozvode, že jednému z manželov patrí viac ako by mu malo patriť, zvyčajne o tom presvedčí aj sám seba.
Podľa mňa je dosť naivné si v dnešnej dobe myslieť, že sa niekto berie na celý život. Ak to niekomu takto vydrží, tak mu to prajem. Ja vo svojom okolí nepoznám ani jeden jediný prípad, kedy by sa bývalí manželia dohodli, ani jeden. A myslím si, že je to tak v drvivej väčšine.
Proste, uvažovať nad riešením BSM beriem tak isto ako myslieť na zadné vrátka. Ja v tom nevidím nič zlé myslieť na všetky prípady.

Presne ako som písal vyššie, ty si už iná generácia a máš aj iné názory. To ti nikto neberie. My sa držíme súčasných zákonov.

Možno doba prinesie aj inštitút manželstva na dobu určitú.

Pravdou je, že veľa manžestiev sa rozviedie, ale nikto (alebo skoro nikto - pokiaľ neberieme do úvahy maželstvá zo špekulatívnych dôvodov) nevstupuje do mažestva s plánom rozviesť sa.


. Áno, je pravda, že BSM-ko je výhodné vtedy, keď sa žena stará o rodinu a chlap pracuje, lenže to súd berie ako rovnocenný podiel investície do manželstva. Ďalej existuje niečo ako vyživovacia povinnosť manželov voči sebe navzájom. .

Berie to preto, lebo existuje BSM. Keby nebolo BSM, tak by súd spočítal príjem manžela, príjem manželky a v tomto pomere by asi rozdelil spoločný majetok.


Ďalej existuje niečo ako vyživovacia povinnosť manželov voči sebe navzájom. Teda nemal by existovať prípad, že by si manžel žil na výrazne vyššej úrovni sám o sebe ako zvyšok rodiny..

V praxi je to práve tak, aj napriek tomu, že existuje BSM. Ak manžel zarába viac, zvyčajne drží "kasu" a sebe si či už vedome alebo nevedome pridelí viac.

Pokiaľ v tvojej úvahe išlo o to, kto akým podielom prichádza do manželstva, tam by som videl skôr zmysel v zavedení niečoho, ako predmanžeslká zmluva - ako to je v niektorých západných krajinách.

Ale možno nechápeme, čo chceš povedať. Ako by si si ty predstavovala spoluvlastníctvo počas manželstva? Ako klasické podielové?

Alebo v čom vidíš výhody podielového vlastníctva pri rozvode v porovnaní s BSM?
Peggynka
28.02.14,14:56
A ja zase zo svojho okolia viem,že manžel si našiel bokovku a počas pár mesiacov,kedy manželka o nej netušila,zredukoval svoje oficiálne majetky a príjmy na minimum,manželka nemala žiadne dôkazy a spravodlivosť išla bokom.Neexistovala žiadna vyššia životná úroveň manžela a na vyživovaciu povinnosť mohla zabudnúť.Nestačila sa čudovať.Koľkých z nás by napadlo odkladať si rôzne dôkazy o manželových príjmoch ? Veď do vzťahu človek vstupuje s dôverou v toho druhého a tu toto ? Čudnú dobu žijeme...Za celých 38 rokov manželstva sa u nás nevyskytlo slovné spojenie moje (tvoje) peniaze,všetko bolo naše,spoločné.
taiko
28.02.14,16:24
A ja zase zo svojho okolia viem,že manžel si našiel bokovku a počas pár mesiacov,kedy manželka o nej netušila,zredukoval svoje oficiálne majetky a príjmy na minimum,manželka nemala žiadne dôkazy a spravodlivosť išla bokom.Neexistovala žiadna vyššia životná úroveň manžela a na vyživovaciu povinnosť mohla zabudnúť.Nestačila sa čudovať.Koľkých z nás by napadlo odkladať si rôzne dôkazy o manželových príjmoch ? Veď do vzťahu človek vstupuje s dôverou v toho druhého a tu toto ? Čudnú dobu žijeme...Za celých 38 rokov manželstva sa u nás nevyskytlo slovné spojenie moje (tvoje) peniaze,všetko bolo naše,spoločné.
veru, my sme so zenou mali spolocne, este sme ani manzelia neboli. Aj teraz maame vsetky ucty spolocne. Kazdy ma pristup ku vsetkemu
Peggynka
28.02.14,16:43
veru, my sme so zenou mali spolocne, este sme ani manzelia neboli. Aj teraz maame vsetky ucty spolocne. Kazdy ma pristup ku vsetkemu[/QUOTE]

Takýto systém ale predpokladá,že ideš do vzťahu s človekom zodpovedným a nesebeckým.A o tom dobré partnerstvo je.
taiko
28.02.14,16:47
veru, my sme so zenou mali spolocne, este sme ani manzelia neboli. Aj teraz maame vsetky ucty spolocne. Kazdy ma pristup ku vsetkemu
Takýto systém ale predpokladá,že ideš do vzťahu s človekom zodpovedným a nesebeckým.A o tom dobré partnerstvo je.
Nuz ale ludia vselijake modely uplatnuju. Napr aj take ze kazdy ma samostany ucet. Manzelia ani nevedia, kolko ten druhy zaraba, len sa dohodnu kolko daju do spolocneho a zvysok si nechaju. Nuz kazdemu co mu pasuje.
Chobot
28.02.14,17:59
Simona, tu máš aktuálnu otázku k tvojej téme. Aký je tvoj názor na to?

http://www.porada.sk/t237334-aku-mam-sancu-ziskat-pri-vysporiadani-bsm-od-byvaleho-manzela-peniaze-ktore-este-pocas-manzelstva-vybral-z-uctu-a-previedol-nevedno-kam.html

A aký by bol podľa teba rozdiel, keby neexistovalo BSM?

Aspoň môžeš aktívne prispieť do porady nejakou právnou radou a nie len čerpať výhody porady.
Mária27
01.03.14,18:25
BSM predsa vzniká uzavretím sobáša,nie?Ako môže vzniknúť zánikom manželstva? toto mi vysvetli.......

1. vezmeme si do ruky občianský zákonník
2. pohľadáme si §143a odsek 2 : "Manželia sa môžu dohodnúť, že vyhradia vznik bezpodielového spoluvlastníctva ku dňu zániku manželstva."

Tu máte dôkaz, že naozaj o tomto 99,99% ľudí nevie. Ono, nevedel to ani pán doktor, ktorý ma učil :D

Viem, o čo v tom paragrafe ide, aj ktorým manželom to môže vyhovovať. Vieš to aj ty?
Ale práve v tomto prípade nie je uľahčené delenie majetku po rozvode. Vieš prečo?