didjo
25.02.14,12:47
už vyše 20 rokov pracujem v rakúsku - u tej istej firmy, ako vodič nákladiaku. kedže sme prudko naviazaní na stavebnú výrobu, pokial sneh pokryje stavby tak sa v zimných mesiacoch januar a februar nerobí. vždy.každoročne. za tých 20 rokov som už prežil rôzne situácie - v zime som bral aj nebral podporu - na slovensku v 90 rokoch stačilo platiť tzv. poistenie v nezamestnanosti 1% vymer. základu a dostával som nejakých 5000 sk. potom sme vstúpili do eu tuším 2005 a v zime registroval som sa na rakúskom ÚP kde som aj dostával podporu. je zaujmavé tiež tam platí zásada za tri roky odpracovať dva a máte nárok. vždy mi aj vyplatili.ibaže som zrušil trvalý pobyt v rakúsku z viacerých dovodov a nároku niet. znova som požiadal v roku 2012 o podporu na slovensku aj dostal, vlani aj dočerpal, vlastne to boli 3+3mesiace. tento rok mi došlo rozhodnutie zo soc. poist. že nemám nárok. viem že u nás sa to posudzuje tiež tak, že za 3 roky máš mať 2 roky odpracované. len na rozdiel od rakúska tie čo už boli započítané sa znova nerátajú. teraz mi ide o to, že sa chcem obrátiť na inštitúciu EÚ ( komisiu?) a namietať nesúlad nášho práva s europskym, ako aj diskrimináciu kedže za tých istých podmienok v práci sa mojmu rakúskemu kolegovi dostane zabezpečenia a mne nie (nech to tam riešia - načo tam sú?) otázka je či sa mám predtým odvolať - ako píše poučenie na rozhodnutí soc poistovne alebo nemusím, no kedže asi rozhodli zákonne. kto by vedel poradiť na akú europsku inštitúciu sa sťažovať s týmto.
misoft
25.02.14,17:28
Ja len poznamenám - EÚ totiž dáva na vedomosť, že podporu v nezamestnanosti máš žiadať v krajine, kde si prácu stratil a kde bývaš. Ale nenariaďuje, aby štáty sa riadili striktne nariadenia EÚ - každý členský štát má svoje zákonyb a podľa nich sa postupuje.
didjo
26.02.14,12:41
nie, nie je to tak. citát: "Na pracovníkov z pohraničnej oblasti sa vzťaqhujú odlišné ustanovenia. za pracovníka z poh. obl. - cezhraničný pracovník alebo pendler, sa považuje osoba ktorá asvoju prácu nevykonáva v krajine bydliska ale na území iného štátu a raz týždenne sa vracia domov. cezhraničný pracovník môže využívať služby poskytované v nezamestnanosti iba v krajine, kde býva. konec citátu. a ešte jedno bla-bla-bla, čo na nás radi chrlia europski politici:
Základné zásady koordinácie systémov sociálneho zabezpečenia
bod a) zásada rovnakého zaobchádzania - občania štátov eu a ehp - bez ohľadu na štátne občianstvo - majú právo na rovnaké zaobchádzanie v systémoch sociálneho zabezpečenia čl. štátov.
bod b) zásada uplatniteľnosti legislatívy jedného čl. štátu- má za cieľ vylúčiť stav viacnásob. súbežného poistenia, ale aj takú nežiadúcu situáciu, že občan zostáva mimo rámca sociálneho zabezpečenia. konec citátu z : právny mudrc eures danubius.
je tu hrozne vela vecí, ktoré soudruzi z bruselu vôbec, ale vôbec nedomysleli, toto ale vie len človek, ktorý sa denne s tým stretáva...a borí sa s problémami o čom bežný človek nemá ani páru(napríklad pri návšteve lekára na slovensku pýtali odo mnňa fotokópiu kartičky hoci je zo VšZP len má inú farbu - európsku.. no čo som ja kopírka? pojazdná? ... a to je len tisícina z vecí čo človeka s..rú a vedú k presvedčeniu, že v celej eu sa asi nedá celkom normálne žiť( mnoho kohútov na jednom, i ked velkom smetisku)
didjo
26.02.14,13:01
jo a ešte poznamenávam ak tu niekto má obavy, že chcem vyžierať náš sociálny systém, tak si láskavo treba uvedomiť že ja platím v rakúsku mesačne také dane, koľko asi 60% slovákov ani nezarobí a teda som jeden z tých daňových poplatníkov EU ktorí vás - slovákov budú dotovať tými 20 miliardami, ktoré sa tu na slovensku aj zožerú( asponˇje velký predpoklad)
Katy a R
26.02.14,13:04
píšeš - že vlani si čerpal dávku v nezamestnanosti .. a to teraz chceš znova ??:confused::eek:
- no u nás určite nie (to by bolo, aby každý rok dávali dávku - veď by nikto nerobil! )
A pochybujem, žeby tak často aj inde v EU bolo možné túto dávku čerpať tak často (to len môj názor) ... ale však vyskúšaj teda sťažnosť ... ???
didjo
26.02.14,13:13
pozri sa skús počítať kupecké počy - za tri roky musíš odpracovať dva a máš podporu. takto to funguje v rakúsku a ubezpečujem ťa že to takto praktizuje 90% stavebných spoločností( ale aj iných) ktoré počas 2 mesiacov - januára a februára pozastavujú aktivity a dávajú svojich zamestnancov k dispozícii uradu práce. to že to u nás ludia nepoznajú neznamená že tento systém práce neprijde v buducnosti aj k nám...
Katy a R
26.02.14,13:30
tak to funguje aj u nás .. ale platí zákon - pozri si od §104 (nepočtajú ti to isté obdobie 2x) ..
- len pre info - "zmäkčenie " podmienok už bolo
- Reagovala som hlavne preto - lebo si napísal, že vlani si poberal dávku .. a to je fakt krátka doba - aj na rakúšanov ..

Veď sa zariaď - kde je výhodnejšie pre teba - ak platíš dane a odvody v Rakúsku - tak by bolo lepšie tam ... či?
didjo
26.02.14,14:36
máš nejaké skúsenosti myslím pracovné či služobné s rakúskom? lebo ked nie, zbytočné konštatovanie: a to je fakt krátka doba - aj na rakúšanov ..
nechcem sa opakovať, ale kto tam robil, či robí ten vie - funguje to tak. aj každý rok - znova opakujem ide o sezonne prerušenie práce. rakušáci tomu hovoria ludovo - idem štemplovať (na úrad) ide len o tie dva mesiace v roku, pracovný pomer sa počíta neprerušený, ja mám vstup do firmy máj 1993 čo máš vytlačené na každej výplatnej páske tuším aj tuná na slovensku.
no ale jak to vyzerá tu by som skôr mohol radiť ja ... nemáte niekto nejakú otázku čo sa týka práce v rakúsku rád odpoviem...
Katy a R
26.02.14,17:25
budeme radi - keď odpovieš (otázok súvisiacich s Rakúskom je tu habadej) :)
- inak - keby si sa unúval pozrieť ten spomenutý § (zákon o SP tu nájdeš ) - tak zistíš - že aj u nás si môžeš celkovú dávku "rozdeliť" a čerpať po častiach - ale v súčte je to len max 6 mesiacov ... takže ak by si si to vyberal po dvoch mesiacoch (samozrejme splnené podmienky) - môžeš "štempľovať" aj u nás :)
didjo
26.02.14,18:43
jo, nexe sa mi reagovať na prázdne reči, ale nedá mi, ked´ je niekto nedôsledný a potom mudruje, keby si si poriadne prečítala moj príspevok : citujem "znova som požiadal v roku 2012 o podporu na slovensku aj dostal, vlani aj dočerpal, vlastne to boli 3+3mesiace. tento rok mi došlo rozhodnutie zo soc. poist. že nemám nárok. viem že u nás sa to posudzuje tiež tak, že za 3 roky máš"
tak by si sa nemusela TY unúvať s tvojím zbytočným komentárom, ale ako som už spomenul:"no ale jak to vyzerá tu by som skôr mohol radiť ja ... nemáte niekto nejakú otázku čo sa týka práce v rakúsku rád odpoviem... " to platí... alebo vám tu hlavným poradcom ide o nejaké body aby ste boli v štatistike na prvej stránke porady? neviem ale to je ptom scestné, nevidím zmysel PORADY v naháňaní bodíkov...