ricij
11.10.04,11:42
Milé kolegyne, kolegovia,

jeden zamestnanec bol prepustený. Keďže zamestnávateľ mu nechcel dať odstupné a on zasa odísť bez odstupného, dohodli sa, že si môže vziať počítač v hodnote takmer 30.000,- bez DPH. Potom podpísali dohodu o rozviazaní PP podľa §60.
Je možné, aby som mu vystavil faktúru na tento počítač na 1,- Sk, aby sme neplatili DPH a daň z príjmu? Je to napadnuteľné?
Ďakujem Vám za Vaše názory.
maja
11.10.04,10:10
My sme to tak urobili, ale počítač bol už rok plne odpísaný.
ricij
11.10.04,10:13
Počítač je pol roka starý.
ricij
11.10.04,13:58
No tak, nikto z Vás ešte nekúpil pol roka starý počítač za korunu? :p
dvd
11.10.04,14:36
Oficiálne sa má predávať za "cenu obvyklú" v tom čase a na tom mieste, kde k predaju došlo. Takže stačí do poznámky(faktúry) napísať, že počítač je už mesiac pokazený a je neopraviteľný. Potom bude cena 1,- Sk cenou úplne obvyklou.http://www.porada.sk/images/icons/icon9.gif
ekin
11.10.04,14:57
polročný počítač je v záruke!!!
asi by som ho viedla v evidencii, odpisovala.... a mal by ho ten zamestnanec. Je druhá vec, že nárok na odstupné má podľa zákona a môže si ho súdnou cestou vymáhať. V tom prípade by som mu dala podpísať, že prevzal odstupné - a zdanila v poslednej výplate podľa platných predpisov, a on by ho dostal oproti tomu podpisu. Nevystavila by som ziadnu faktúru, a keby prisla kontrola...nuz predala som ho den predtym (mesiac) a hoci aj faktúru (zatiaľ nezaplatenú) by som mala v účto..hhm,hm
M3G
11.10.04,16:28
Alebo počkať na koniec záruky a potom vyradiť...
Je lepšie vyradiť ho po 2 rokoch akože do šrotu ako ho po 10 rokoch predať za 1 Sk.

Pretože vyradenie po 2 rokoch vysvetlíte - pokazil sa, je po záruke a nepodarilo sa Vám ho predať.

Ale predaj za 1 Sk nevysvetlíte, pretože 1 Sk nie je cena obvyklá ani pokazeného počítača!!
ricij
12.10.04,06:17
Hm, hm, máte pravdu. Asi tú faktúru vyhodím a budeme držať počítač v evidencii i naďalej. Veď keď bude zle, donesiem z domu svoj. Ďakujem Vám kolegovia za podnety.
Viera
12.10.04,06:36
Treba ho pekne doodpisovať a vyradiť. Myslíte, že kontrola Vám bude rátať počet počítačov vo firme??? Aká kontrola?

DÚ? ťažko
BSA? ťažko
polícia? iba ak by mali dôvod.
kto ešte?
Ja som už zažila kontrolu z DÚ, ktorá robila fyzickú inventúru hmotného majetku.
V rámci daňovej kontroly si zrazu pracovníčky DÚ zmysleli, že chcú vidieť náš HM.
Plánovali to ako " prepadovku ", ale sa nám to podarilo oddialiť, čiže čo nebolo práve k dispozícii sa včas našlo...
Ale pozor, aj takáto kontrola z DÚ je možná !
Adela
12.10.04,10:47
§ 22 odst.5:
Pri dodaní tovaru podľa § 8 ods.3 (Ak platiteľ dodá tovar na svoju osobnú spotrebu, dodá tovar na osobnú spotrebu svojich zamestnancov ......) je základom dane cena, za ktorú bol tovar nadobudnutý vrátane nákladov súvisiacich s nadobudnutím ...
Čiže v tvojom prípade by sa mala odviesť DPH z nákupnej ceny počítača a je jedno, že ho zamestnanec dostal za 1,-Sk.
Od nového roku by mala byť novelizácia, kde by sa to malo zmeniť.

Zdraví Adela
ricij
12.10.04,11:12
Faktúru som vystavil na druhý deň, keď už nebol zamestnancom...
M3G
12.10.04,17:38
Poznám, jeden z kontrolórov si zrazu zmyslel, že chce vidieť majetok, ktorý mal na kartách. Auto bolo pred domom, v strojoch sa daňovák vôbec nevyznal, ale aj tak sme ich jeden po druhom prešli(aj keď asi nevedel čo sú tie stroje zač),jeden počítač vo vedľajšej miestnosti a druhý počítač majiteľ vysvetlil, že si ho požičal ekonóm, lebo pracuje aj po večeroch, ale momentálne nie je doma...
Adela
13.10.04,03:35
Keď už nebol zamestnanec, tak potom odviesť DPH z 1,- Sk.
ricij
13.10.04,04:59
A myslíš si, že potom nebude problém?
anita
13.10.04,08:13
Ja by som skôr súhlasila s Evou (ekin). Zákon treba dodržať. Aj keby si mala čestné prehlásenie od zamestnanca, že sa zriaka nároku na odstupné, pred súdom to neobstojí.
A nový PC za korunu... To by neprešlo. Keďže nákupná hodnota bola do 30000 bez DPH, máš celú sumu v nákladoch. Ak by sa pokazil, v záruke Ti ho vymenia alebo Ti vrátia peniaze ale skôr opravia. V krajnom prípade pri vrátení peňazí (k čomu nikdy nedochádza) by si musela zdaniť príjem. A čo sa DPH týka uplatnila si si ju na vstupe pri kúpe PC. Nemôžeš niečo kúpiť za 100 tis, dať to do nákladov, uplatniť si DPH a obratom to predať za 1 korunu.
ricij
13.10.04,09:48
Vďaka Anita, už som faktúru vyhodil. Budeme to viesť načierno ďalej.

P.S.: Som chlap.