byverine
25.02.14,14:11
Dobrý deň,

chcem sa informovať. V internej smernici našej spoločnosti máme zakotvené, a to citujem :
a) Týždenná prac. doba je 40 h. Každý ZC je povinný vyrovnať skutočne odpracovanú dobu v jednotlivých týždňoch so stanovenou pracovnou dobou, vždy do konca príslušného prac. mesiaca.
b) Začiatok pruž. prac. doby je stanovený medzi 8.00 a 9.00h. Odchod z pracoviska je stanovený po odpracovaní 8 resp. 8,5h (obed) a to najneskôr o 16.30h.
(Upozorňujem, že nadčasy nie sú preplácané.)

A teraz je otázkou :
Zamestnávateľ žiada odpracovať 40 h (resp. vyžaduje 42,5h s obedom ) týždenne za každý daný týždeň „samostatne“ – t. z., že ak za prvý týždeň odpracujem 45h, za druhý 42,5h, za tretí 41,5h, upozornil ma na začiatku štvrtého týždňa, že si musím 1 chýbajúcu hodinu v 3 týždni vyrovnať do prac. fondu, inak nebudem mať splnený pracovný fond za daný mesiac.

Je to korektné?
-Však v prvom týždni mám predsa 2,5h nadčasu do pracovného fondu, ktoré mi nechce akceptovať do celkového pracovného fondu za daný mesiac.
ivka70
25.02.14,13:17
Pri pruznom prac. case je interne stanovene, za aku dobu musis mat dany prac. cas dosiahnuty.
Ak vy ste mali definovane, ze je to v ramci mesiaca, nemas problem, ale kedze mate definovane, ze odpracovany prac. cas musi "sediet" vramci tyzdna, skutocne ti chyba 1 hodina v 3. tyzdni, na co ta zamestnavatel korektne upozornil.

Vsetky tyzdne boli v jednom mesiaci?
byverine
25.02.14,13:26
Citovala som priamo z internej smernice a,b, - nič viac tam už o tom potom nie je. Ja som teda moc tomu neporozumela, či teda vyrovnať hodiny za daný týždeň alebo teda do konca celého mesiaca.
Áno, všetky sú za jeden mesiac ( napr. je to konkrétne tento február/2014- personalistka mi to písala v pondelok...teraz sme v štvrtom týždni)

Tým pádom mám ako ZC nadčasy za skoro každý (alebo každý druhý) týždeň, ktoré sa mi nepočítajú nikde. A ešte si aj na konci musím vlastne hodiny do prac. fondu dorábať, aj keď ich mám dostatok - lebo bolo napríklad na začiatku mesiaca veľa práce a musela som si prácu splniť bezodkladne :(
ivka70
25.02.14,17:09
Navrhnite zmenu smernice. U nas sme povinny vyrovnat pocet hodin len v ramci mesiaca a je to OK. Tiez nam hodiny navyse ale prepadaju.
byverine
26.02.14,13:49
Smernica je daná riaditelom (ale ani jeden ZC nepodpisoval takúto smernicu pri nastupe) Jeho asistentka/zaroven je personalistka/ strikne striehne na casy prichodov a odchodov ( tie su v tejto danej smernici este aj spresnene na zaokruhlovanie v 15 minut. intervaloch! - preto vznikaju rozdiely)
Avsak jej prichody a odchody nekontroluje nikto a potom bazíruje takto vsetkych ZC, ze nemaju splneny fond.

Pre uvedenie dalsieho prikladu : Kolega bol u lekara, priepustku zabudol u lekara, a doniesol ju o 4 dni neskor ( vsetko v jednom mesiaci ), ktoru mu spomínané "vedenie" neuznali, lebo vraj doklad o nepritomnosti na pracovisku musi doniest do 24 hodin!! ( nepritomnost na pracovisku vedeli vsetcia nadriadení - dotycní si musel nakoniec vypisat dovolenkovy listok)

Takze skor ako navrh na zmenu - ktory samozrejme neprejde - sa pytam, ci to nie je nieco ako diskrimovanie vlastnych zamestnancov a moznostou ostava obratit sa inspektoriat prace. Sme mala firma o pocte 18 zamestnancov.


PS: Mame sice pruz. prac. cas, ale ten je ohraniceny tymi 15 min. intervalmi, takze v podstate odpracujeme omnoho viac ako pri normalnej nepruznej prac. dobe a spolocnost sa pred zakonom skrýva svojimi nezmyselnymi smernicami, nie je tak?