ateviva
25.02.14,14:56
Poprosila by som vás o radu.som zamestnaná na dobu neurčitú.Zistila som že som tehotná.Pracujem v zariadení socialnych služieb na 12 hodinové smeny nočné a denné a vyhovuje mi to. Bolo mi povedané od kolegov že tu sa ženy okamžite dávali vypísať keďže to je rizikové pracovisko ako fyzicky tak aj psychicky.Ja sa však nechcem a s finančných dovodov nemožem dať na PN od začiatku.Chcem preto vedieť ako mi zamestnávateľ musí výjsť v ústrety keďže na ľahšiu prácu ma preradiť nemá kam ? Mohla by som robiť napr len nočné, alebo si nájsť kolegyňu ktorej by nevadilo že za mňa sem-tam niečo urobí..existuje taká nejaká možnosť vlastného výberu ? V prípade že sa dám na PN ako je to s výškou a dlžkou vyplácania PN.Veľmi pekne vám ďakujem za pomoc
kosina
25.02.14,17:27
Tehotnou ženou, resp. dojčiacou zamestnankyňou, je pre zamestnávateľa len tá žena (zamestnankyňa), ktorá mu uvedenú skutočnosť písomne oznámila, pričom tehotná zamestnankyňa je povinná predložiť o svojom stave aj patričné lekárske potvrdenie (§ 40 ods. 6 ZP) Zamestnávateľ môže poskytovať tehotným ženám a dojčiacim matkám zvýšenú ochranu len od okamihu, keď ho takáto zamestnankyňa o svojom stave informovala.

Tehotnej žene je výkon niektorých prác zakázaný. Ženy nesmú byť zamestnávané prácami, ktoré sú pre ne fyzicky neprimerané alebo škodia ich organizmu. Zoznamy prác a pracovísk, ktoré sú zakázané všetkým ženám, tehotným ženám, matkám do konca deviateho mesiaca po pôrode a dojčiacim ženám, ustanovuje špeciálne nariadenie vlády. Problematiku prác a pracovísk zakázaných tehotným ženám rieši aj Nariadenie vlády SR č. 272/2004.
Tehotná žena nesmie byť zamestnávaná ani prácami, ktoré podľa lekárskeho posudku ohrozujú jej tehotenstvo z jej osobných zdravotných príčin (to isté platí pre matku do deviateho mesiaca po pôrode a pre dojčiacu ženu).

Zamestnávateľ má voči tehotnej zamestnankyni isté povinnosti. Ak tehotná žena vykonáva prácu, ktorá je tehotným ženám zakázaná alebo podľa lekárskeho posudku ohrozuje jej tehotenstvo, zamestnávateľ je povinný vykonať dočasnú úpravu pracovných podmienok Ak nie je úprava pracovných podmienok možná, zamestnávateľ dočasne preradí ženu na prácu, ktorá je pre ňu vhodná a pri ktorej môže dosahovať rovnaký výsledok ako doteraz (pracovná zmluva sa zachováva).

V prípadoch, kedy nie je možné dočasne preradiť ženu na inú vhodnú prácu s rovnakým výsledkom, preradí ju zamestnávateľ po dohode s ňou na prácu iného druhu. Keď dosahuje žena pri práci, na ktorú bola preradená, nižší zárobok (bez toho, aby to zavinila sama), Sociálna poisťovňa jej poskytuje za účelom vyrovnania vzniknutého rozdielu - vyrovnávaciu dávku. Podľa zákona má zamestnankyňa nárok na vyrovnávaciu dávku, v prípade, ak počas materstva do konca deviateho mesiaca po pôrode je preradená na inú prácu, pretože práca, ktorú predtým vykonávala, je zakázaná matkám do konca deviateho mesiaca po pôrode alebo podľa lekárskeho posudku ohrozuje jej zdravie alebo materstvo, a pri práci, na ktorú je preradená, dosahuje bez svojho zavinenia nižší príjem ako pri práci, ktorú vykonávala pred preradením.

Vyrovnávacia dávka sa poskytuje za kalendárny mesiac, a to aj vtedy, ak zamestnankyňa bola preradená na inú prácu alebo sa preradenie skončilo počas kalendárneho mesiaca.

Ak sa preradenie ženy na pracovné miesto s dennou prácou alebo na inú vhodnú prácu nedá zrealizovať, zamestnávateľ jej musí poskytnúť pracovné voľno s náhradou mzdy. Všetko toto platí aj pre matku do konca deviateho mesiaca po pôrode a pre dojčiace ženy.
kosina
25.02.14,17:35
na vyššie uvedené máte zo zákona nárok. Nárok na to, aby Vám kolegyňa pomohla zo zákona nemáte, ale môžte ju o to požiadať... ak s tým bude zamestnávateľ súhlasiť atd...
K PN: Ak lekár uznaná tehotnú ženu za dočasne práceneschopnú, teda vypíše ju na PN-ku, táto PN-ka sa posudzuje rovnako ako klasická PN-ka. To znamená, že uznanie práceneschopnosti lekárom podmieňuje aj vznik nároku na určitú finančnú kompenzáciu, keďže práceneschopná žena pravdepodobne nie je schopná vykonávať svoju zárobkovú činnosť.
Ak je tehotná žena zamestnaná, v prípade že ju lekár uzná za dočasne práceneschopnú, vznikne jej nárok na náhradu príjmu pri dočasnej pracovnej neschopnosti zamestnanca. Náhradu príjmu poskytne zamestnankyni jej zamestnávateľ a to v zásade vo výške 25 % denného vymeriavacieho základu za prvé tri dni dočasnej pracovnej neschopnosti a vo výške 55 % denného vymeriavacieho základu od štvrtého dňa do desiateho dňa dočasnej pracovnej neschopnosti (v kolektívnej zmluve však možno dohodnúť dennú výšku náhrady príjmu aj vo vyššej percentuálnej sadzbe).
V prípade, ak zdravotné komplikácie počas tehotenstva trvajú zamestnanej žene viac ako desať dní, od jedenásteho dňa jej vznikne nárok na nemocenské, ako dávku nemocenského poistenia. Túto dávku vypláca tehotnej žene Sociálna poisťovňa a to vo výške 55 % denného vymeriavacieho základu.
Denný vymeriavací základ je podiel súčtu vymeriavacích základov, z ktorých sa platilo poistné na nemocenské poistenie v rozhodujúcom období a počtu dní rozhodujúceho obdobia, pričom rozhodujúce obdobie na zistenie denného vymeriavacieho základu je v zásade predchádzajúci kalendárny rok alebo jeho časť a vymeriavací základ, z ktorého sa platilo poistné na nemocenské poistenie, je tzv. hrubý príjem zamestnanca. Uvedené platí za predpokladu, ak bola žena aktuálne zamestnaná, t. j. nemocensky poistená najmenej 90 dní.
Nárok na náhradu príjmu, ako aj nárok na nemocenské, si zamestnankyňa uplatňuje prostredníctvom tlačiva Potvrdenie o dočasnej pracovnej neschopnosti (II. diel a IIa. diel tlačiva). Toto tlačivo vystaví práceneschopnej žene ošetrujúci lekár a tá obidva diely odovzdá po podpísaní svojmu zamestnávateľovi. Ak PN-ka trvá dlhšie ako desať dní, zamestnávateľ je povinný poslať príslušný diel tlačiva pobočke Sociálnej poisťovni, t. j. zamestnankyňa svoju žiadosť o nemocenské nemusí sama posielať Sociálnej poisťovni, ale urobí tak prostredníctvom svojho zamestnávateľa.
ateviva
27.02.14,16:18
Velmi pekne vám dakujem za radu pomohla ste mi.ešte raz vdaka