MartinaDom
25.02.14,15:07
Prosím o radu. FO podnikateľ kúpil halu / skladové priestory/, ktorá nie v majetku firmy a tam podniká. Môže do nákladov dávať napr. faktúry za elektrinu, ktoré mu chodia na IČO? Potrebuje mať nejakú zmluvu sám so sebou? Ďalšia moja otázka sa týka platieb za elektrinu a DPH. Zálohové platby za elektrinu sú s DPH. Môžem si sumu DPH odpočítavať mesačne ked sme mesačný platca? Ako potom vysporiadať DPH pri zučtovacej faktúre za celý rok, ked bude preplatok. Ked bude nedoplatok, tak to je mi asi jasné. Dakujem za radu.
KloferHladny
25.02.14,17:04
FO asi kúpil halu ako nepodnikateľ. Náklady za el. energiu sa musia posudzovať podľa zmluvy s dodávateľom elektriny. Ak je na zmluve ako miesto odberu uvedené miesto, ktoré má ohlásené na živnosti ako miesto podnikania, potom nevidím problém v účtovaní EE do nákladov. Zálohové platby sú pre DPH ako čiastkové plnenia s nárokom na odpočet. Vyúčtovacia faktúra sa považuje za "opravnú" v zmysle §25 Z-DPH , t.z. buď ako dobropis alebo ako ťarchopis a v DPH priznaní sa uvádza na osobitných riadkoch.
MartinaDom
26.02.14,12:20
podnikateľ najprv bol v najme v priestoroch a potom halu odkúpil ako sukromná osoba tzn. že hala nie je v majetku firmy, ale je súkromným vlastníctvom podnikateľa. Na elektrárnach je už ako odberateľ elektriny uvedený ako podnikateľ pod ičom a chodia mu faktúry na firmu. Ako si to papierovo vysporiadať aby všetko bolo ok?
KloferHladny
26.02.14,16:51
Odberné miesto by malo byť uvedené na faktúre. Ak je v súlade s miestom prevádzky podľa živnosti, potom fakturované dodávky EE (aj zálohové) sú daňovo uznateľným nákladom. Boli časy, keď sa uhradené zálohy nemohli zahŕňať do základu dane, ale tie časy sa minuli ... O vysporiadaní DPH som už písal. Stačí ?
MartinaDom
27.02.14,11:55
Ďakujem, stačí. Nahlásená prevádzka je. tak asi to bude vsetko ok.